Schody z oświetleniem, czyli kilka porad jak wybrać odpowiednie oświetlenie schodowe

utworzone przez | Wrz 7, 2019 | Oświetlenie LED | 0 komentarzy

Schody to jedne z najważniejszych elementów domu. Łączą one dwa lub więcej poziomów, dlatego w domach piętrowych są często wykorzystywane. Użytkowanie ich w wieczornych lub nocnych porach może być niebezpieczne ze względu na łatwość potknięcia się i przewrócenia. Odpowiednie oświetlenie jest jedną z dominujących i efektywnych ozdób we wnętrzu naszego domu. Gdy do innych pomieszczeń w mieszkaniu jesteśmy w stanie doprowadzić naturalne światło (np. kuchnia, sypialnia, salon), to w przypadku schodów jest to bardziej problematyczne. Musimy wtedy zdecydować się na podłączenie sztucznego światła. Takie rozwiązanie ma ma swoje wady i zalety. Po pierwsze jesteśmy niestety zmuszeni do zużywania energii w ciągu dnia. Daje nam to jednak możliwość zaprojektowania naszego wnętrza w efektownym stylu.

Schody z oświetleniem – kilka rad na start

Podczas zastanawiania się, jakiego typu iluminacje świetlne warto zamontować przy naszych schodach, należy pamiętać o 4 kwestiach:

  • światło powinno padać na stopnie;

Często spotykanym błędem jest to, że strumień światła zostaje źle skierowany, skutkiem czego schody pozostają słabo oświetlone;

  • przełącznik schodowy;

Za jego pomocą możemy wyłączyć światło na dole, a włączyć na górze. To bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie;

  • odpowiednio dobrane oprawy oświetlenia;

Jeśli oprawki lamp przy schodach zaczynają lśnić, mogą tym samym oślepiać osobę, która wchodzi po schodach do góry;

  • nie za dużo i nie za mało;

Oświetlenie schodów musi być zamontowane i dobrane ,,w sam raz”. Nie możemy montować takiego, jak np. w innych pokojach, ponieważ powierzchnia schodów, która ma zostać oświetlona, wygląda zupełnie inaczej.

Funkcje oświetlenia stopni schodów

Przede wszystkim wiele zależy tutaj od przepisowej budowy stopni schodów i ich prawidłowej widoczności. Warto zastosować różne i efektowne formy oświetlenia schodowego pozwalające uzyskać wyjątkowe efekty wizualne. Możemy mieć wtedy pewność, że zawsze będą one robiły duże wrażenie na naszych gościach.

Przy oświetleniu stopni schodów nie musimy stawiać na mocne akcenty świetlne. Dobrze sprawdzi się tutaj drobne światło. Najlepiej, aby było ono z wykorzystaniem oszczędnych diod LED. Promienie świetlne powinny być rozproszone i o mniejszym natężeniu. Dzięki temu nie będą one niepostrzeżenie oślepiać nas podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach.

Oświetlenie schodów LED z czujnikiem ruchu

To jeden z najnowocześniejszych systemów sterowania wielopunktowym oświetleniem LED schodów (taśmy LED, schodowe oprawy LED). Komfort użytkowania schodów bez konieczności pamiętania o włączeniu bądź wyłączeniu światła, zapewni nam oświetlenie ze sterownikiem ruchu. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest także poprawa bezpieczeństwa dzieci, które zazwyczaj nie patrząc na nic, biegają po stopniach w górę i w dół. Działanie polega na samoczynnym uruchomieniu się światła po wejściu na pierwszy stopień, niezależnie od tego, czy zaczynamy wchodzić w górę, czy w dół. Ponadto mamy pewność, że światło zapala się tylko i wyłącznie w momencie korzystania ze schodów.

Jakiego rodzaju lampy do oświetlenia schodów?

Wszystko należy gruntownie przemyśleć już na etapie projektowania. Warto zastanowić się, w jaki sposób rozprowadzić przewody umożliwiające zainstalowanie lamp. Aby oświetlić schody, możemy wykorzystać różnego rodzaju dostępne na rynku źródła światła. Należą do nich :

  • ulepszone odmiany żarówek;
  • energooszczędne świetlówki kompaktowe;
  • źródła halogenowe

Jeśli wolimy delikatne i subtelne oświetlenie, to punktowy montaż opraw świetlnych będzie dla nas idealną propozycją. Lampki posiadające delikatne światło, skierowane lekko w dół, tzw. ,,oczka” mają najczęściej okrągły lub kwadratowy kształt. W ich wnętrzu umieszczone są halogeny lub żarówki LED.

Oświetlenie schodów – wysokość

Kolejnym pytaniem, które powstaje na drodze urządzania naszych schodów to: na jakiej wysokości zamontować oświetlenie? W tym wypadku wszystko zależy przede wszystkim od możliwości montażowych, które daje nam nasza przestrzeń. Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie taśm, problem rozwiązuje się sam. Kiedy schody przylegają do ściany, dobrym rozwiązaniem jest instalacja oprawy oświetlającej każdy ze stopni. Źródła światła powinny znajdować się na wysokości ok. 15 cm nad kolejnymi stopniami. Niektóre z rodzajów opraw składają się z białych, piaskowanych szklanych elementów. Inne, kierują światło na daną powierzchnię poprzez asymetryczne błyśnięcie. Projektowanie oświetlenie schodów nie jest zadaniem prostym, jednak jego właściwe wykonanie zapewnia domownikom bezpieczeństwo i komfort podczas jego użytkowania.