Oświetlenie pokoju taśmą LED – jak zrobić?
Taśmy LED to jedno z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia dekoracyjnego. Zamontowane np. na obwodzie sufitu tworzy znakomity i barwny efekt świetlny. Taśmy LED ponadto cechuje trwałość oraz niski pobór energii, co czyni je bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.
Oświetlenie sypialni taśmą LED
Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa właściwe oświetlenie pomieszczeń, w których odpoczywamy. Oświetlenie w sypialni powinno sprzyjać relaksowi i wyciszeniu po długim i ciężkim dniu pracy. Najprostszym sposobem na uzyskanie intymnego nastroju w sypialni jest zastosowanie oświetlenia LED. Taśmy LED można umieścić przy suficie podwieszanym. Takie oświetlenie nie będzie tak intensywne, co tradycyjna lampa sufitowa, dzięki czemu zyskamy przytulniejszy klimat. LED-y przy suficie mają jeszcze inną zaletę – sprawią, że sypialnia będzie wydawać się na wyższą.
Dzięki taśmom LED można także podkreślić meble i zakamarki, do których nie docierają główne źródła światła. Niewielkie rozmiary diod LED pozwalają zamontować nam je w zasadzie w każdym miejscu, które przyjdzie nam do głowy. Podświetlając wybrane elementy wnętrza, możemy stworzyć efekt trójwymiarowości, a aranżacja sypialni z podświetlaną ścianą dodatkowo optycznie powiększy wnętrze.
Oświetlenie LED w szafie okaże się niezastąpione, gdy w pośpiechu będziemy szukać ulubionej sukienki czy koszuli do pracy. Meble z taśmami LED zmieniają swój charakter i zyskują lekkości.
Jak wybrać taśmę LED?
W przypadku wyboru taśm LED należy kierować się przede wszystkim jej parametrami świetlnymi. Taśmy LED należy zweryfikować pod kątem:
- rodzaju użytych diod – do oświetlenia dekoracyjnego wystarczą standardowe diody SMD 3528. W sytuacji, gdy zależy nam na dużo jaśniejszym świetle, powinniśmy użyć diod 5050, które są około 3 razy jaśniejsze;
- koloru światła – diody mogą być jedno lub wielokolorowe. Jeżeli taśma wyposażona jest dodatkowo w sterownik na pilot, kolor diody można dowolnie zmieniać;
- gęstości diod – na metrze bieżącym taśmy może znajdować się 30, 60 lub 120 diod. Ilość użytych diod ma wpływ na jakość uzyskanego światła;
- pobóru mocy – im jaśniejsza lampa, tym pobór mocy jest większy;
- długości taśmy – standardowe taśmy LED mają długość 5 metrów. Taśmy można ze sobą dowolnie łączyć.
W przypadku wyboru taśmy LED powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy taśma posiada odpowiednie atesty potwierdzające bezpieczeństwo. Najpopularniejsze z nich to m.in. atesty CE i ROHS. Warto też wybierać taśmy dobrej jakości. Taśmy LED słabszej jakości, pomimo niższej ceny, szybciej ulegną przepaleniu lub osłabnie jakość ich świecenia.
Jak zamaskować świecące diody LED?
Aby taśmy LED pełniły funkcję dekoracyjną, powinny być odpowiednio ukryte. Jeżeli nie ma możliwości ich zamaskowania, a nie chcemy uzyskać efektu punktowo świecących diod, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie profili aluminiowych. Takie profile z praktycznego punktu widzenia zabezpieczają taśmę przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, a także zapobiegają jej odklejaniu wraz z upływem czasu.
Oświetlenie LED – zalety
Diody LED pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i szybko zdobyły ogromną popularność. Nic w tym dziwnego, bowiem oświetlenie LED posiada wiele zalet:
- ze względu na swoje niewielkie rozmiary diody LED można zamontować praktycznie wszędzie;
- źródła światła LED pobierają znacznie mniej prądu w porównaniu do tradycyjnych żarówek;
- diody LED świecą przez kilkadziesiąt tysięcy godzin, co powoduje, że są nie tylko bardziej energooszczędne od tradycyjnych żarówek, ale i cechuje je dłuższa żywotność;
- LED-y nie zawierają szkodliwych substancji, nie emitują promieniowania nadfioletowego i czerwonego oraz ograniczają emisję dwutlenku węgla, dzięki czemu są bardziej ekologiczne.
Taśmy LED to znakomity pomysł na energooszczędne oświetlenie dekoracyjne, za pomocą którego uzyskamy wspaniały efekt świetlny i uwydatnimy walory wnętrza.
Ostatnie komentarze