Jakie lampy do pokoju dziewczynki wybrać? Podpowiadamy

utworzone przez | cze 5, 2024 | Lampy sufitowe | 0 komentarzy

Wybór odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziecka to dla rodziców ważne zadanie, które wymaga uwagi i zainteresowania. Z jednej strony światło musi być praktyczne i funkcjonalne, żeby nasza pociecha mogła bez problemu uczyć się, odrabiać lekcje i czytać książki, a z drugiej estetyczne i wpisujące się w klimat dziecięcego królestwa. Jakie lampy najlepiej sprawdzą się dla dziewczynki? Na co zwrócić uwagę, dobierając oświetlenie do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy!

Jakie powinno być oświetlenie w pokoju dziecka?

Pokój dziecięcy to ważne miejsce dla naszych pociech. Z jednej strony musi znaleźć się tu przestrzeń do najlepszych zabaw, a z drugiej – do owocnej i wygodnej nauki. Z tego względu należy zapewnić w takim wnętrzu oświetlenie, które będzie spełniało zadania funkcjonalności i jednocześnie zaspokajało potrzeby estetyczne. Urządzając pokój dla dziewczynki, warto z najwyższą uwagą podejść do wyboru odpowiednich lamp. Powinny one przede wszystkim:

  • odpowiadać wiekowi dziecka – młodszym dziewczynkom z pewnością bardziej spodobają się oryginalne klosze w ulubionym kolorze, niż minimalistyczne, proste kształty;
  • zapewniać optymalne światło, które nie męczy wzroku;
  • umożliwiać dobrą zabawę, jak również wygodną i swobodną naukę;
  • zaspokajać potrzeby dziecka pod względem doświetlenia wnętrza.

Czym się kierować, wybierając lampy do pokoju dziewczynki?

Aranżacja pokoju dla dziecka to niełatwe zadanie. Należy stworzyć przytulną, ale jednocześnie wygodną i funkcjonalną przestrzeń. Wybierając lampy do pokoju dla dziewczynki, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Są to przede wszystkim:

  • rozmiar – lampa musi optymalnie rozświetlić wnętrze, ale nie może go całkiem dominować;
  • kolor – warto wybrać model w ulubionym kolorze dziecka, ale również wystrzegać się mocnych, energetycznych odcieni, które utrudnią skupienie się i koncentrację;
  • styl wnętrza – wiele modeli lamp świetnie sprawdzi się w pokoju dziewczynki;
  • funkcjonalność i praktyczność – oświetlenie musi zapewnić efektywną naukę, jak również wspaniałą zabawę (warto wybrać produkt, w którym można zmieniać natężenie i kierunek padania światła);
  • bezpieczeństwo – rodzice lub opiekunowie powinni upewnić się, że lampa wykonana jest z bezpiecznych dla zdrowia materiałów i nie posiada żadnych ostrych krawędzi.

Jak rozmieścić lampy w pokoju dziecięcym?

Lampy w pokoju dziecięcym należy odpowiednio rozmieścić, aby zapewniały optymalne światło w różnych miejscach pomieszczenia. Najważniejsze jest oświetlenie główne, które zwykle znajduje się w centralnym punkcie wnętrza i pozwala na swobodne czytanie książek czy odrabianie prac domowych. Nie mniej ważne jest także oświetlenie dodatkowe – kinkiety na ścianach, lampka nocna czy lampa stojąca przy biurku, które stanowić mają pomocnicze źródło światła. Warto również rozważyć oświetlenie dekoracyjne, na przykład w postaci girland ze świecącymi diodami.

Jakie lampy sprawdzą się w pokoju dziewczynki?

Jak dobrać oświetlenie, które doskonale spełni swoją funkcję w pokoju dziecka? Możliwości jest wiele. Przede wszystkim warto wybrać odpowiednie natężenie i barwę światła, aby nie były męczące dla wzroku. Świetnie sprawdzą się żarówki led, które dodatkowo są energooszczędne i mają dłuższą żywotność, niż te tradycyjne. Jednak jakie modele lamp będą najlepszym wyborem do królestwa dziewczynki? Oto kilka propozycji.

Lampy wiszące

Lampy wiszące z abażurem mogą stanowić wspaniałe główne oświetlenie. Warto wybrać modele w kolorach różu, błękitu czy beżu, które dają delikatnie rozproszone światło.

Lampy sufitowe i plafony

Głównym źródłem światła mogą być też lampy sufitowe i plafony. Ich nowoczesny design z pewnością wspaniale wpisze się w stylistykę pokoju dziewczynki i wprowadzi do pomieszczenia niepowtarzalny klimat.

Żyrandole

Oświetleniem sufitowym może być również wymyślny żyrandol. Ważne, aby nie przesadzać z jego ozdobnością – lepiej zdecydować się na klasyczną formę z designerskimi kloszami. Nie powinien być on też zbyt duży, aby nie przytłoczyć niepotrzebnie pomieszczenia.

Kinkiety i reflektory

Nowoczesne kinkiety i reflektory to propozycja na dodatkowe źródło światła w pokoju dziewczynki. Można je zamontować na ścianach, gdzie doświetlą wybrane obszary, a podczas zabawy zapewnią niepowtarzalny, lekko magiczny klimat. Większość modeli występuje jako lampy z regulacją – można zmieniać na przykład kierunek padania światła. Kinkiet ścienny świetnie sprawdzi się również nad łóżkiem dziecka, gdzie ułatwi zaśnięcie dając rozproszony, delikatny blask.