Oświetlenie LED: gdzie można zamontować?

utworzone przez wrz 28, 2018Oświetlenie LED0 komentarzy

Oświetlenie LED to obecnie bardzo popularny rodzaj oświetlenia stosowany w pomieszczeniach mieszkalnych, biurach i obiektach użyteczności publicznej. Oświetlenie LED ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest fakt, że tego typu oświetlenie można zamontować praktycznie wszędzie.

Gdzie zamontować oświetlenie LED?

Odpowiednio dobrane diody LED nie tylko podkreślą zalety przestrzeni, ale również sprawdzą się w roli oświetlenia dekoracyjnego. Ze względu na niewielki rozmiar można je zamontować niemal w każdym miejscu – od półek przez wnęki ścian po schody i lustra. Lista zastosowań tego oświetlenia jest naprawdę długa. Odpowiednio dobrane nie tylko podkreśli zalety przestrzeni, ale również zbuduje w pomieszczeniu nastrój.

Oświetlenie LED w salonie

Wybór oświetlenia do salonu jest ważnym krokiem w odniesieniu aranżacyjnego sukcesu. Dobrze zaplanowane oświetlenie stanowi zarówno o użyteczności, jak i komforcie danego miejsca. Nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED doskonale sprawdzi się w roli oświetlenia salonu. Jeżeli zależy nam na tym, aby światło tworzyło atrakcyjną aranżację salonu, możemy nim podkreślić wybranę ścianę, sufit lub gzyms. Niemniej jednak najważniejsze w salonie jest oświetlenie główne sufitowe. W tej roli najlepiej sprawdzą się oprawy sufitowe LED. Mogą to być rozwiązania typu led downlight (montowane natynkowo lub podtynkowo), plafony led czy oczka do żarówek LED. Coraz popularniejsze staje się stosowanie taśm LED do sufitu podwieszanego. Taką taśmę montuje się najczęściej w profilach aluminiowych LED. Daje to bardzo nowoczesny efekt w postaci delikatnego strumienia świetlnego równomiernie rozproszonego wokół salonu.

Oświetlenie LED kuchni

Kuchnia to takie miejsce w domu, które wymaga rozsądnego podjęcia w kwestii oświetlenia, a to dlatego, że wykonujemy w tym pomieszczeniu dużo czynności – gotujemy, spożywamy posiłki. W kuchni poszczególne strefy robocze wymagają zróżnicowanego oświetlenia. Oświetlenie LED-owe w kuchni może składać się z różnych jego form. Najczęściej jednak do kuchni wybierane są oprawy podszafkowe oraz taśmy na bazie diod LED. W kuchni, zwłaszcza w okolicy płyty grzewczej, konieczny jest wybór diod LED o podwyższonym stopniu ochrony określanym jako IP. Najlepszym rozwiązaniem do kuchni są taśmy LED, które z łatwością dostosują się do każdego wymiaru oraz powierzchni. Ich największa zaletą jest to, że dają jasne światło przy niewielkim poborze energii.

Oświetlenie LED w łazience

Łazienka to pomieszczenie o specyficznych warunkach. Światło w takim pomieszczeniu z jednej strony powinno być wystarczająco jasne, aby umożliwić swobodne wykonywanie czynności związanych z poranną toaletą, a z drugiej – nie powinno być go za dużo w momencie, gdy planujemy relaksującą kąpiel. Czy w takim sytuacji oświetlenie LED do łazienki to dobry pomysł? Zdecydowanie tak. Najczęściej w łazienkach mamy do czynienia z oświetleniem głównym (żyrandolem lub wbudowanymi w sufit halogenami) oraz dodatkowym oświetleniem w okolicy lustra, np. kinkietami. Nie musimy od razu zmieniać opraw oświetleniowych, bo warto pamiętać o tym, że tak naprawdę żarówki LED mogą być wyposażeniem niemal każdej lampy, którą posiadamy w domu, a montaż żarówki LED niczym nie będzie się różnił od montażu tradycyjnej żarówki.

oświetlenie ledowe

Zalety oświetlenia LED-owego

  • oszczędność energii – oświetlenie ledowe jest zdecydowanie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki. W przypadku tradycyjnego oświetlenia żarowego tylko 5% energii przekształcana jest w światło widzialne. Reszta marnuje się podczas przepływu prądu elektrycznego przez włókno wolframowe. Diody LED całą swoją moc wykorzystują do produkcji światła.
  • bezpieczeństwo – LED-y są pozbawione substancji szkodliwych (ołowiu i rtęci) stosowanych w produkcji innych źródeł światła i tym samym są bezpieczne dla otoczenia. Warto dodać również, że nie nagrzewają się tak jak konwencjonalne źródła światła.
  • dłuższa żywotność – średni czas pracy diod LED to około 30 tys. godzin, co w przeliczeniu daje nam 10 lat pracy. Dobrze używana dioda LED starczy na lata, a przy tym nie straci swojej mocy.
  • ekologia – diody LED w dużym stopniu zbudowane są z materiałów bezpiecznych dla środowiska, dlatego wybierając LED-y przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego.

Barwa światła LED – jaką wybrać?

Światło LED daje nam duże możliwości w zakresie wyboru barw. W sklepach możemy znaleźć LED-y o barwie ciepłej, neutralnej i zimnej. Barwa ciepła nadaje przyjemny charakter, przez co najlepiej nadaje się do pomieszczeń, w których wypoczywamy. Jeżeli szukamy alternatywy dla tradycyjnych żarówek, warto rozważyć właśnie tą barwę.

Barwa neutralna daje kolor zbliżony do światła dziennego, czyli naturalnego. Taka barwa będzie najlepszym wyborem do pomieszczeń, w których dominującym kolorem jest biel (np. tych w stylu skandynawskim) oraz do takich pomieszczeń, jak kuchnia czy jadalnia.


Barwa zimna delikatnie wpada w błękit – stąd też jej nazwa. Ma charakter bardziej użytkowy niż dekoracyjny, działa pobudzająco, dlatego polecana się do gabinetów, biur, pracowni, czyli wszystkich tych pomieszczeń, w którym pracujemy.

 

Ostatnie komentarze