Oświetlenie LED a ekologia i zdrowie – wybierz mądrze dzięki naszym poradom
Światło nie tylko rozjaśnia nasze wnętrza. Ma również spory wpływ na ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, koncentrację oraz nastrój. Dzięki dobrze dobranym żarówkom będziemy mogli szybciej sprawniej codzienne czynności, a także łatwiej uśniemy po męczącym dniu. Jeśli nie wiesz, jaki wpływ ma na Ciebie lampka wisząca w salonie, to właśnie nadeszła odpowiednia pora na zgłębienie tej tajemnej wiedzy z naszą pomocą. Zapraszamy do lektury artykułu.
Oświetlenie LED – z czym mamy do czynienia?
Wynalezienie ognia przez człowieka było niewątpliwie przełomowym wydarzeniem. Zaraz po tym na świecie pojawiły się takie wynalazki jak pochodnia, lampa olejna, a następnie lampa gazowa. Jednak ich punktem wspólnym był ogień, który cały czas był potrzebny do rozjaśniania otoczenia. Na szczęście po ewolucji nastąpiła prawdziwa rewolucja i opatentowano żarówkę, czyli pierwsze źródło światła zasilane prądem. Różniła się ona tym, że podtrzymywanie ognia nie było już konieczne, wystarczyło nacisnąć przełącznik, a fizyka “robiła” resztę.
Minusem technologii wynalezionej przez Thomasa Edisona było ciepło. Żarówki nagrzewały się, co skracało ich żywotność, ale też powodowało, że tylko mała część energii dawała światło. Dopiero żarówki LED zmieniły kolej rzeczy i lepiej wykorzystywały dostarczaną energię, która jest w tym przypadku bezpośrednio zamieniana w światło.
Czy poczujemy zmianę we własnym domu? Tak, ponieważ lampki LED pobierają tak małą ilość energii, że z biegiem czasu zauważymy znaczne obniżenie rachunków za prąd. Na skalę światową różnica jest jeszcze bardziej widoczna, ponieważ całkowite zużycie zmniejsza się o kilka procent i pozwala pokryć je w całości ze źródeł odnawialnych.
Jakość oświetlenia LED i jego możliwości w naszych domach
Jak już wspomniano, oświetlenie LED sprzyja oszczędzaniu, jednak nie chodzi tylko o nasz budżet, ale też środowisko. Razem ze zmniejszeniem kosztów przeznaczonych na energię potrzebną do wytworzenia światła, zmniejszamy także ilość generowanych odpadów. Warto wiedzieć, że LEDy świecą do 30 000 godzin, czyli w tym czasie wyrzucilibyśmy na śmietnik nawet kilkadziesiąt klasycznych żarówek. Co więcej, rtęć nie jest potrzebna na etapie produkcji LEDów – kolejny punkt dla ekologicznego oświetlenia.
Kiedy nowa generacja żarówek wchodziła na rynek, to sceptyczni ludzie dzielili się między sobą opiniami, jakoby światło pochodzące z LEDów miało być gorszej jakości. Krążyły też plotki o szkodliwym wpływie na zmysł wzroku. Na szczęście badania udowodniły, że jest odwrotnie, a szkodliwa może być jedynie niebieska barwa światła, którą łatwo zniwelować. LEDy nie migoczą i mają zdumiewająco wysoki wskaźnik oddania barw. Sprawia to, że wszystko, co widzimy, ma naturalne kolory. Kolejnym plusem jest duża kontrola nad zakresem temperatur, a więc z łatwością wybierzemy zdrowe światło do swojego domu.
Oświetlenie LED, czyli oświetlenie inteligentne
Możliwości LEDów nie kończą się na ekologii i pozytywnym wpływie na zdrowie. Dzięki niskiej emisji ciepła można je instalować razem z różnymi przetwornikami, co z kolei ułatwia kontrolowanie światła. Wszystkie inteligentne żarówki wypełnione są diodami LED. Po podłączeniu ich do sieci będziemy w stanie zdalnie sterować oświetleniem w całym domu. Mamy na myśli również sterowanie barwą i natężeniem, a nie tylko włączanie i wyłączanie.
Lampki LED zamiast routera – co przyniesie nam przyszłość?
Żeby jeszcze lepiej zaznaczyć, z jak nowoczesną technologią mamy do czynienia, przytoczymy ciekawostkę. Naukowcy pracują nad możliwością łączenia się z internetem za pomocą fal świetlnych. Wygląda to analogicznie do fal radiowych, jednak tutaj pośrednikiem może być lampka LED, która też wysyła fale. Jest to także bezpieczniejsza metoda, ponieważ do sieci będą mieli dostęp tylko ci, którzy będą w zasięgu światła. Pomysł zawdzięczamy Haraldowi Haasowi, a sama technologia została nazwana Li-Fi.
Wpływ oświetlenia na zdrowie – LEDy mogą poprawić nasze samopoczucie
Odpowiednia barwa oświetlenia wpływa znacząco na nasze samopoczucie. LEDy o neutralnej i zimnej barwie będą działać pobudzająco oraz energetyzująco, przez co świetnie nadadzą się do biura, pracowni czy garażu. Z kolei ciepłe światło oznacza relaks i odpoczynek, dzięki czemu staniemy się spokojniejsi i łatwiej zaśniemy.
Dalej obstajesz przy klasycznych żarówkach i boisz się wymienić je na LEDy? Zapytaj obsługi w profesjonalnym sklepie z oświetleniem o wytłumaczenie kwestii oszczędności i pokazanie danych producentów, być może wgląd w statystyki i dokumentacje zadziała bardziej zachęcająco.
Ostatnie komentarze