Oświetl swój ogródek na lato – sprawdź, jakie lampy sprawdzą się, jako oświetlenie zewnętrzne?
Ogródek, niezależnie od tego czy jest niewielką przestrzenią przy bloku, czy większą przy domu, jest pożądanym przez wielu miejscem. To w nim możemy odpocząć, poczytać, wypić herbatę czy zjeść posiłek. Jest idealny do relaksu po ciężkim dniu. Byśmy mogli się nim cieszyć i bezpiecznie poruszać warto zainwestować w rozbudowane i zróżnicowane oświetlenie. Dziś przychodzimy z praktycznym poradnikiem jak dobrać modne i funkcjonalne oświetlenie do ogródka na lato. Zapraszamy do lektury!
Jakie rodzaje lamp zewnętrznych możemy wybrać?
W sklepach internetowych czy stacjonarnych z oświetleniem znajdziemy szeroką ofertę lamp zewnętrznych, które idealnie sprawdzą się do rozjaśnienia naszego ogrodu. Przede wszystkim możemy podzielić je na klasyczne, zasilane prądem oraz solarne – zasilane przez słońce. Każdy z tych rodzajów może sprawdzić się równie dobrze, ale znacząco różnią się między sobą sposobem montażu. Jeśli zależy nam na prostych, szybkich do zainstalowania lampach ogrodowych, to najlepiej sprawdzą nam się te solarne. Zazwyczaj bowiem wystarczy delikatnie je wkopać w ziemię. Klasycznie zasilane lampy zewnętrzne wiążą się z koniecznością wkopania w ziemię kabli, ich montaż zalecany jest więc na etapie planowania ogrodu. Solarne lampy ogrodowe działają na zasadzie kumulowania promieni słonecznych (w ciągu dnia gromadzą światło, które później w nocy oddają). Jest to bezpieczny sposób pozyskiwania energii, jednak ma też swoje wady – prądu starczy na maksymalnie 10 godzin.
Czym powinny charakteryzować się oświetlenie do ogródka?
W ogródku nie możemy zainstalować każdego typu lamp. Muszą być one bowiem dostosowane do specyficznych warunkach atmosferycznych. Zarówno same lampy, jak również ich zasilanie powinno być odpowiednio odporne na wodę, wilgoć i zmiany temperatur. Dlatego wybierajmy modele lamp zewnętrznych, które są przystosowane stosowania w ogrodzie. Kluczowa będzie klasa szczelności, która powinna być nie mniejsza niż IP44. W okolicy oczek wodnych i bezpośredniego kontaktu z wodą lampy ogrodowe muszą mieć jeszcze wyższe parametry, np. IP68. Jest to już najwyższy stopień ochrony zarówno przed zawilgoceniem i zamoczeniem, jak i przed pyłem i dostępem do drutu. Wybierając lampę do ogrodu, pamiętajmy również o sprawdzeniu klasy ochronności. Na zewnątrz stosujemy lampy o II lub III stopniu ochronności.
Jak rozplanować rozłożenie oświetlenia w ogrodzie?
Kluczem do funkcjonalnie oświetlonego ogrodu jest zróżnicowanie modeli lamp oraz właściwe ich rozmieszczenie. Powinno być nie tylko równomierne, ale wzmocnione tam, gdzie tego potrzebujemy. Nacisk musimy położyć na:
- przestrzeń wokół furtki, drzwi zewnętrznych, schodów – powinniśmy zadbać o mocniejsze oświetlenie ciągów komunikacyjnych. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ułatwienie korzystania z naszego ogrodu;
- nie możemy również zapominać o mocniejszym oświetleniu powierzchni takich jak wjazd, taras, ważniejsze miejsca w ogródku;
- miejsca, w których odpoczywamy, czyli wszelkie altany, ławki, werandy, meble ogrodowe.
Planując oświetlenie zewnętrzne, warto skupić się na tych miejscach, w których będziemy odpoczywać. Nie mniej jednak dobrze jest rozjaśnić również ciągi komunikacyjne i bardziej efektowne miejsca jak oczka wodne, elewacja, fontanna czy klomby. Wszystko zależy o wielkości i planu naszego ogrodu oraz naszych potrzeb.
Jak efektownie oświetlić ogród i nie zbankrutować?
Każdemu z nas marzy się efektowne oświetlony ogród, jednak często przed zainstalowaniem systemu świetlnego powstrzymuje nas obawa, że będzie nas to dużo kosztować. Jak więc mieć modne i funkcjonalne oświetlenie, a równocześnie sporo zaoszczędzić?
Przede wszystkim wszędzie, gdzie się da, warto postawić na oświetlenie LED i solarne. Pierwsze zagwarantuje nam mocne światło przy stosunkowo niskim poborze energii. Drugie z kolei są praktycznie bezkosztowe, pod warunkiem, że słońce “naładuje” naszą lampę. Nowe technologie są naszym zwolennikiem i zdecydowanie warto je wykorzystywać. Oprócz już wymienionych rozwiązań, możemy również sięgnąć po lampy ogrodowe z czujnikami ruchu. Będą się one włączać tylko wtedy, gdy ktoś będzie przechodził obok. Takie oświetlenie sprawdzi się przede wszystkim w ciągach komunikacyjnych. Na rynku znajdziemy także lampy z programatorami czasowymi. To pozwoli nam dokładnie zaplanować czas, w którym oświetlenie będzie włączone czy wyłączone.
Jakie lampy najlepiej sprawdzą się do oświetlenia letniego ogródka?
W naszym ogrodzie nie może zabraknąć takich lamp jak zewnętrzne kinkiety, lampy solarne, girlandy świetlne, lampy najazdowe zewnętrzne, klasyczne lampy ogrodowe czy lampy stojące zewnętrzne. Dla lepszego efektu warto łączyć ze sobą różne typy oświetlenia, które będzie się wzajemnie uzupełniać. Zestawienie kinkietów, lamp solarnych i girland świetlnych zapewni nam nie tylko funkcjonalnie, ale i modnie oraz efektownie oświetlony ogród.
Ostatnie komentarze