Kompletny przewodnik po oświetleniu przedpokoju

utworzone przez | maj 31, 2022 | Oświetlenie LED | 0 komentarzy

Przedpokój to niezwykłe miejsce w każdym domu. Rzadko posiada okna, najczęściej jest dość długi i wąski, a przede wszystkim charakteryzuje się bardzo ograniczoną przestrzenią. Co ciekawe jest to miejsce, które odwiedza każdy domownik, a także gość, ponieważ przez przedpokój należy przejść, aby dostać się do dalszych pomieszczeń dom lub mieszkania. Co jednak bardzo ważne, przedpokój to najczęściej miejsce dość mroczne, zacienione i ogólnie rzecz biorąc kiepsko doświetlone. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jakie lampy zastosować w przedpokoju, aby odpowiednio doświetlić to wnętrze.

Dlaczego dobre oświetlenie w przedpokoju jest tak ważne?

Zanim przejdzie się do tego, jakie są zasady oświetlenia przedpokoju, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, z jakiego powodu odpowiednie oświetlenie w tym pomieszczeniu jest tak ważne. Czy skoro jest to pomieszczenie tylko przechodnie, to nie wystarczy w nim pierwsze z brzegu dostępne w sklepie rozwiązanie?

Jak się okazuje, przedpokój to znacznie ważniejsze miejsce niż może się wydawać. Przede wszystkim jest ono wizytówką całego mieszkania, ponieważ to właśnie on goście odwiedzają jako pierwsze, a dopiero potem przechodzą do dalszych pomieszczeń. A jak wiadomo, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.

Co więcej, przedpokój to również wnętrze bardzo praktyczne. To właśnie w nim domownicy będą zakładać i zdejmować buty, a także ubierać się w kurtki czy też będą je zdejmować po powrocie do domu. Często to właśnie w przedpokoju wykonuje się ostatnie poprawki makijażu czy też ułożenia włosów.

Wszystkie powyższe kwestie sprawiają, że przedpokój musi być wyposażony w dobrej jakości oświetlenie. Bez niego trudno o wygodne korzystanie z przedpokoju czy też o estetyczne się jego prezentowanie. Nic więc dziwnego, że tak wielu inwestorów zastanawia się nad tym, czym się należy kierować podczas poszukiwań dobrych rozwiązań do oświetlenia przedpokoju. Jakie lampy należy zakupić i czym się one powinny charakteryzować, aby osiągnąć odpowiednie efekty?

Odpowiednie dopasowanie oświetlenia do przedpokoju

Każdy, kto choć raz próbował zakupić odpowiednie oświetlenie do tego pomieszczenia, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak doświetlenie przedpokoju bywa trudne. Nic dziwnego, w końcu mowa tu jest o niezwykle niestandardowym pomieszczeniu. Z tego też powodu wiedzieć trzeba, że kluczową sprawą jest to, aby oświetlenie dobrać do charakterystyki tego wnętrza. Czym się więc charakteryzuje przedpokój?

W zdecydowanej większości przedpokój to pomieszczenie długie, wąskie, a także ciemne. Ma się tu więc do czynienia z mocno zaburzonymi proporcjami, które trzeba wziąć pod uwagę. Czym się więc w pierwszej kolejności cechować dobre oświetlenie? Najważniejszą i nadrzędną zasadą jest to, aby było ono funkcjonalne. Musi być na tyle jasne, aby dobrze doświetlało każdy fragment tego pomieszczenia, lecz z drugiej strony nie powinno być zbyt mocne, aby np. nie rozbudzać się zbyt mocno, idąc do łazienki.

Ścienne czy sufitowe — jakie oświetlenie zastosować?

Skoro już wiadomo, czym należy się kierować podczas poszukiwania dobrego oświetlenia do przedpokoju, można w tej chwili przejść do spraw już nieco bardziej precyzyjnych i szczegółowych. Najważniejszą sprawą jest więc to, czy lepiej wybrać oświetlenie sufitowe, czyli różnego rodzaju lampy wiszące czy też może lepszym pomysłem będzie zakupienie modelu ściennego, czyli np. kinkietów.

Jak się okazuje, wszystko w tym wypadku zależy tak naprawdę od tego, jak wysoki posiada się przedpokój. Jeśli będzie się on charakteryzować niższą niż standardowo wysokością, wtedy kluczowe jest optyczne powiększenie jego przestrzeni z jednoczesnym wyrównaniem proporcji. W uzyskaniu tego efektu bardzo pomocne będą kinkiety, lecz także powieszone na ścianie plafony. Co bardzo ważne ich strumień światła powinien być skierowany na sufit. Spowoduje to, że będzie się ono wydawać wyższe.

Jeśli natomiast przedpokój będzie charakteryzował się bardzo wysokim sufitem, także można użyć kinkietów, lecz w tym wypadku skierowanych ku dołowi. Zdecydowanie lepszym pomysłem będą jednak wiszące lampy. Co bardzo ważne, uważnie trzeba dobierać ich wysokość, aby nie doprowadzić do sytuacji, gdy przechodzące korytarzem osoby będą zawadzały o nie głowami.

Jaki kolor światła wybrać?

Podczas dobierania rodzaju oświetlenia do przedpokoju nie można skupiać się tylko i wyłącznie na tym, jakie będą w nim obecne lampy czy też, w jakim kierunku będzie skierowane ich światło. Niezwykle duże znaczenie ma także to, jakiej barwy będzie emitowane przez nie światło. Jak się bowiem okazuje od czasu wprowadzenie do powszechnego użytku oświetlenia ledowego, klienci mogą swobodnie wybierać odcienie światła białego, które będzie obecne w ich domach.

Jaka zatem powinna być temperatura barwowa światła używanego w przedpokoju? Jak się okazuje, w tym wypadku szczególnie poleca się wybranie klasycznego rozwiązania, czyli światła białego ciepłego. Pozwoli ono dobrze oświetlić całą przestrzeń pomieszczenia, a jednocześnie zbuduje w nim przytulny i ciepły klimat.