Jakie oświetlenie do niskiego salonu wybrać?

utworzone przez | lis 24, 2021 | Oświetlenie LED | 0 komentarzy

Oświetlenie niskiego salonu może okazać się zadaniem dość trudnym, szczególnie jeśli mamy do czynienia również z większą powierzchnią lub niestandardowym kształtem pomieszczenia. Zawsze warto przed zakupem dobrze przemyśleć, gdzie chcemy rozmieścić punkty świetlne. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat doboru oświetlenia do niskiego salonu. Zapraszamy do lektury!

Błędy w oświetleniu niskiego salonu, których musimy unikać

Zanim poznamy zasady ułatwiające dobór oświetlenia do niskiego salonu, zastanówmy się chwilę nad błędami, których powinniśmy unikać. Przede wszystkim uważajmy na wielkość lamp, które wybieramy. Chodzi o to, że zbyt duże klosze lamp sufitowych czy kinkietów optycznie pomniejszą i przytłoczą wnętrze. W przypadku nisko osadzonego sufitu takie lampy mogłyby być również bardzo niepraktyczne, szczególnie jeśli domownicy są bardzo wysocy. Mogliby bowiem zaczepiać o taki klosz i doprowadzić do jego zerwania. W niskich salonach odradzamy również stosowania lamp wiszących spuszczonych bardzo nisko. Nie tylko będzie to mało funkcjonalne, ale również zaburzy wygląd całego pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając lampę do niskiego salonu?

Jest kilka czynników decydujących o tym, czy nasza lampa będzie odpowiednia do niskiego wnętrza. Przede wszystkim powinniśmy kierować się jej:

  • wielkością,
  • długością,
  • sposobem montażu,
  • możliwością regulacji,
  • obecnością dodatkowych funkcji.

Jaka lampa wisząca do niskiego salonu?

Choć wiele osób uważa, że lampy wiszące nie nadają się do niskich salonów, nie do końca jest to prawdziwe stwierdzenie. Wszystko bowiem zależy od tego, jak niskie jest wnętrze oraz jaką długość ma lampa. Dopiero połączenie tych dwóch cech zadecyduje o funkcjonalności danego rozwiązania. My jednak nie zrezygnowalibyśmy z lamp wiszących nawet w niskich salonach. Mogą się one sprawdzić bardzo dobrze, jeśli odpowiednio je dobierzemy. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na możliwość regulacji wysokości, kierunku i kąta padania światła, a także rodzaju klosza i tego, jakie światło nam da. Lampy wiszące w niskim salonie, szczególnie jeśli jest niewielki, mogą stanowić główne oświetlenie, które uzupełnimy wyłącznie o punktowe doświetlenie.

Kinkiety – czy warto je wykorzystać do oświetlenia niskiego salonu?

Jak najbardziej, kinkiety są tym rodzajem oświetlenia, które możemy zupełnie bezpiecznie wykorzystywać w niskich wnętrzach. Montowane na ścianie, na dowolnej wysokości są funkcjonalne i praktyczne. Sprawdzą się przede wszystkim jako dodatkowe oświetlenie, np. do wieczornego relaksu, czytania, pisania, korzystania z komputera, ale również jako oświetlenie nastrojowe. W pewnych przypadkach, małych salonach kinkiety mogą być wyłącznym oświetleniem. Zanim wybierzemy określony model tej lampy, zastanówmy się nad kierunkiem, w którym chcemy, by świeciła. W niskich salonach sprawdzą się zarówno lampy, że strumieniem światła  do dołu, jak i do góry.

Dlaczego w niskich salonach warto postawić na plafony?

Plafony to dość rzadko stosowany rodzaj lamp sufitowych. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że nie jest to lampa wisząca, a osadzona przy samym suficie. Dzięki czemu jest doskonała do niskich pomieszczeń. Plafony występują dziś w wielu odmianach, dzięki czemu z pewnością znajdziemy na rynku takie, które będą praktyczne, ładne i pasujące do naszego wnętrza. Dodatkową zaletą plafonów jest to, że dają rozproszone światło, dzięki czemu mogą być jedynym oświetleniem głównym. Osobom z alergiami spodobają się również dlatego, że plafony czyści się łatwo i szybko.

Lampy stojące w niskich salonach

Kolejnym rodzajem lamp, po które możemy sięgnąć w niskim salonie, są te stojące. Nie zastąpią one górnego oświetlenia, ale mogą go skutecznie uzupełnić. Przede wszystkim lampy stojące sprawdzą się w salonie w miejscach relaksu. Nie może ich zabraknąć przy kanapie, fotelu. Przyda się również przy stole czy stoliku kawowym. Do niskiego salonu dobrze jest wybrać lampę stojąca z regulowanym ramieniem. Dzięki temu będziemy mogli dostosować ją do swoich potrzeb, aktualnie podejmowanych czynności i pory dnia.

Nadtynkowe oprawy sufitowe jako alternatywa dla plafonów

Ciekawym pomysłem na oświetlenie do niskiego salonu są nadtynkowe oprawy sufitowe. Najczęściej występują w formie okrągłych lub kwadratowych tub montowanych do sufitu. Ponieważ mają maksymalnie kilkanaście centymetrów długości, sprawdzą się w niskich salonach. Zapewnią dobre oświetlenie, a przy tym nie zaburzają wygody korzystania z wnętrza. Nowoczesna i minimalistyczna forma daje z kolei możliwość wykorzystania ich w wielu salonach, bez względu na styl, w jakim są urządzone.

Czy do niskiego salonu sprawdzą się halogeny?

W ostatnich latach chętnie wybieranym rozwiązaniem do niskich salonów są halogeny. Szczególnie w nowoczesnych, industrialnych pomieszczeniach ten tym lamp będzie dobrze wyglądał. Halogeny możemy zamontować zarówno pod sufitem, jak również na ścianach. Daje nam to wiele kombinacji zapewniających kompleksowe oświetlenie wnętrza.