Jaką lampę wybrać do domowego biura? Przegląd propozycji

utworzone przez | sty 25, 2022 | Oświetlenie LED | 0 komentarzy

W ostatnich latach pandemia wymusiła na wielu z nas porzucenie naszych miejsc pracy i świadczenie jej z domu. Pracownicy opuścili swe biura, licząc, że w niedługim czasie do nich powrócą. Sytuacja na świecie jest jednak mocno nieprzewidywalna i zmusza nas do przeorganizowania całego zawodowego życia. Dla wielu osób koniecznością stało się wygospodarowanie przestrzeni biurowej w swych domach czy mieszkaniach. Aby zwiększyć komfort i wydajność pracy, zaopatrzyły się one w sprzęt biurowy oraz odpowiednie meble. Osoby, które znalazły się w sytuacji świadczenia pracy zdalnej, powinny także pomyśleć o tym, w jaki sposób oświetlić swoje domowe biuro tak, aby korzystanie z niego sprawiało, że praca będzie wydajna, a jednocześnie nie będzie szkodzić ich zdrowiu. O tym jak właściwie oświetlić swoje domowe biuro traktuje niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Jakie oświetlenie górne do domowego biura?

Podstawą dobrze oświetlonego domowego biura jest zróżnicowane i dobrze zaplanowane oświetlenie. Jego najważniejszą częścią zawsze musi być oświetlenie górne, czyli sufitowe. O czym należy pamiętać, wybierając je? Przede wszystkim należy zacząć od dobrego go rozplanowania. Chodzi o to, by punkty świetlne znajdowały się równomiernie w całym pomieszczeniu. Dzięki temu zapewnimy sobie rozproszone, główne oświetlenie. A jakie lampy sprawdzą się w domowym biurze?

Lampy wiszące do domowego biura?

Najczęściej wybieranym rodzajem lamp sufitowych do domowego biura są te wiszące. Dostępne w tysiącach kombinacji, wzorach, kolorach czy materiałach, co daje nam łatwy wybór i możliwość dopasowania ich stylem do wnętrza. Lampy wiszące do domowego biura nie muszą być nudne, sztampowe i typowo biurowe. Sam wygląd bowiem nie ma dużego znaczenia dla funkcjonalności lampy. Za to powinniśmy zwrócić uwagę na możliwość regulacji, rodzaj źródła światła, rodzaj klosza. W biurze, także tym domowym potrzebujemy lamp możliwie uniwersalnych, do których wkręcone mogą być żarówki LED. One bowiem są energooszczędne i mają różnego rodzaju barwy światła. Przykładowe lampy wiszące, które sprawdzą się w każdym domowym biurze to lampy pająki z ruchomymi ramionami. Kolejne sprawdzone modele to lampy szklane i druciane, dające dużo rozproszonego światła.

Plafony do domowego biura?

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem do oświetlania biura w domu są plafony. Te krótkie lampy sufitowe idealnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, dając równe i dość mocne oświetlenie całego wnętrza. Polecamy szczególnie plafony z regulacją kąta i kierunku padania światła. Dzięki temu dostosujemy oświetlenie do aktualnych potrzeb.

Czy w domowym biurze warto wykorzystać kinkiety?

Kinkiety, czyli niewielkie lampy, które montuje się na ścianie, są bardzo przydatne w doświetleniu miejsca pracy. Warto zamontować je w okolicy biurka czy fotela, w którym siedzimy z laptopem. Taki kinkiet umieszczony na odpowiedniej wysokości, z abażurem kierowanym ku dołowi i regulacji pozwoli na łatwe punktowe doświetlenie. A to przy wielogodzinnej pracy może okazać się bardzo pomocne. Kinkiety w domowym biurze są więc doskonałym pomysłem na zapewnienie sobie odpowiedniej ilości światła.

Lampa stojąca do domowego biura

W naszych mieszkaniach i domach bardzo często posiadamy lampy podłogowe. Wydaje nam się, że nie nadadzą się do oświetlenia biurowego. Nic jednak bardziej mylnego. Jak najbardziej możemy wykorzystać lampy stojące do zapewnienia sobie odpowiedniej ilości światła do pracy. Jak jednak mądrze wykorzystać te lampy i czy każde będą równie dobre? Oczywiście, że nie. W tej sytuacji warto sięgnąć po lampy stojące z regulowanymi ramionami, z pomocą których możemy dowolnie pokierować strumień światła. Raczej niewiele dadzą nam z kolei lampy podłogowe, których klosz kieruje światło ku górze.

Jeśli planujemy zakup lampy stojącej w celu doświetlenia miejsca pracy, postawmy na modele z kilkoma ramionami regulowanymi. Gdy będziemy mogli dowolnie nimi sterować, w szybki sposób dostosujemy światło do naszych potrzeb. W przypadku lampy podłogowej, kinkiety powinny być zamknięte, najlepiej z tworzywa nieprzepuszczającego światła tak, by cały jego strumień mógł zostać skierowany dokładnie w to miejsce, które chcemy.

Lampa biurkowa – niezastąpiona w domowym biurze

Domowe biuro nie może obejść się bez lampki biurkowej. Jest to rodzaj lampy charakterystyczny dla zastosowań takich jak czytanie, pisanie czy praca kreatywna. Została ona zaprojektowana tak, w punktowo doświetlać wskazane miejsca. Zaletami lamp biurkowych jest przede wszystkim to, że są one lekkie i łatwo zmienić ich ustawienie. Szczególnie polecamy modele, które posiadają możliwość pełnej regulacji. Dotyczy to nie tylko kierunku i kąta padania światła, ale również jego barwy. W sklepach internetowych i stacjonarnych z oświetleniem znajdziemy wiele modeli, które pozwalają na dostosowanie natężenia i barwy światła do naszych potrzeb.