Jak rozplanować oświetlenie sufitu podwieszanego?

utworzone przez | Lis 30, 2018 | Oświetlenie LED | 0 komentarzy

Światło jest jedną z najważniejszych dekoracji mieszkania. Potrafi wyczarować przytulny klimat w pomieszczeniu, podkreślić walory estetyczne wyposażenia. Obecnie bardzo popularny stał się montaż sufitu podwieszanego, który stwarza możliwość do kreacji bardzo wyjątkowych i niezwykłych iluminacji świetlnych.

Zalety sufitu podwieszanego

Podświetlony sufit podwieszany to sposób na minimalistyczny i jednocześnie efektowny sposób oświetlenia pomieszczenia. Sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu – choć sufit podwieszany najlepiej prezentuje się w wysokich pomieszczeniach, gdyż w ten sposób pozwala na ich obniżenie. Za pomocą sufitu podwieszanego możemy ukryć widoczne przewody i elementy instalacji elektrycznej. Sam sufit podwieszany nie zabierze nam dużo przestrzeni – zazwyczaj nie więcej niż kilka centymetrów.

Jakie funkcje spełnia oświetlenie sufitowe?

W zależności od rozmieszczenia oraz rodzaju lamp i ich mocy, oświetlenie sufitowe może być głównym źródłem światła, jak również oświetleniem dopełniającym lub całkowicie dekoracyjnym (np. dekoracyjne taśmy LED). Wówczas można je umieścić tylko na obrzeżach podwieszanego sufitu lub ułożyć w dowolnych kształt na środku. Natomiast sam sufit podwieszany z płyt może obejmować całą powierzchnię lub tworzyć dekoracyjną wyspę w centralnym punkcie.

Jak oświetlenie wybrać do sufitu podwieszanego?

W tym wypadku mamy pełne pole do popisu. Jednak sufity podwieszane najczęściej podświetla się za pomocą taśm LED, halogenów, reflektorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w suficie podwieszanym zamontować również delikatne lampy wiszące, np. nad stołem w jadalni.

halogeny w suficie podwieszanym

Kolorowe taśmy led

W nowoczesnych wnętrzach świetnie prezentują się kolorowe taśmy LED-owe. Taśmy ledowe najczęściej montuje się po wewnętrznej stronie wnęki (w cokole). Taśmy mogą być jednokolorowe lub kilkukolorowe. Za pomocą specjalnego pilota możemy dowolnie zmieniać ich barwy, w zależności od gustu i preferencji. Warto wybierać taśmy, które wyposażone są w ściemniacze, dzięki którym będziemy mogli dowolnie rozjaśnić lub przytłumić światło.

Taśmy LED-owe do łazienki i kuchni

Jeżeli planujemy umieścić taśmy LED-owe w suficie podwieszanym w kuchni lub w łazience, warto się rozejrzeć za taśmą LED z ochroną silikonową. Dzięki ochronie silikonowej taśmy LED będą w pełni zabezpieczone przed działaniem wilgoci.

Halogeny, oświetlenie punktowe

Oprawy sufitowe w formie oczek pozwalają nam na umieszczenie w suficie podwieszanym punktowych źródeł światła. Takie minimalistyczne oświetlenie zajmuje niewiele miejsca, w dodatku jest bardzo efektownym światłem dopełniającym. Pozwala także na wyeksponowanie wybranych elementów wyposażenia. Natomiast kilka punktów świetlnych rozmieszczonych w regularnych odstępach z powodzeniem zastąpi oświetlenie główne (lampę umieszczoną w centralnym punkcie pomieszczenia).

Jak zamontować oprawy sufitowe w suficie podwieszanym?

Na ogól rozmieszczenie opraw halogenowy należy zaplanować zanim przystąpimy do montażu sufitu podwieszanego po to, aby móc doprowadzić z najbliższej puszki przewód elektryczny, a w płytach gipsowych w odpowiednich miejscach wyciąć otwory na oświetlenie. Na koniec sufit szpachlujemy i malujemy, montujemy oczka świetlne, gniazdko, żarówki i gotowe.

Efektowne diody LED

Ostatnio bardzo popularne stało się montowanie diod LED, które układają się rozmaite wzory. W takim wypadku nie korzysta się z taśm, ale osobno rozmieszcza się diody LED. Niewielkie światełka prezentuję się bardzo efektownie – mogą imitować gwieździste niebo lub inne dekoracyjne motywy.

Lampy wiszące w suficie podwieszanym

Lampy wiszące sprawdzą się w roli oświetlenie głównego lub doskonale podkreślą wybrane elementy aranżacji, jak chociażby stół w kuchni czy jadalni. Generalnie lekkie lampy wiszące można zamontować bezpośrednio do płyt kartonowo gipsowych za pomocą wkrętów i specjalnych plastikowych korków rozporowych. W przypadku, gdy lampy są cięższe, trzeba zachować większe środki ostrożności. Wówczas mocowania lamp układa się na profilach metalowych i przekręca się je za pomocą blachowkrętów. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie ich zamocowanie nie do płyt g-k, lecz do wiórowych, które są dużo mocniejsze.

Oświetlenie w suficie podwieszanym pełni funkcję nie tylko użytkową, ale również dekoracyjną. Praktycznie nieograniczona ilość aranżacji, ogromny potencjał dekoracyjny oraz łatwość montażu sprawia, że sufity podwieszone są szczególnie popularnym elementem wystroju zarówno wnętrz prywatnych, jak i komercyjnych.