Czy oświetlenie LED sprawdzi się wszędzie? Poradnik dla dociekliwych

utworzone przez lip 7, 2019Oświetlenie LED0 komentarzy

Oświetlenie LED jest popularne ze względu na swoją uniwersalność. Małe lampki zmieszczą się praktycznie wszędzie. Tak samo dobrze radzą sobie w dużych pomieszczeniach biurowych, jak i małych mieszkaniach. Mogą też pełnić funkcję dekoracyjną, na przykład jako dodatkowe oświetlenie do akwarium lub telewizora.

Ich uniwersalność podyktowana jest niską emisją ciepła i efektywnością, są po prostu tanie w użytkowaniu. Poniższy poradnik pokaże, w jak wielu niespodziewanych miejscach znajdziemy LEDy i kiedy możemy zamienić na nie zwykłe żarówki.

Zapraszamy do lektury!

Co musisz wiedzieć o LEDach?

Wbrew pozorom LEDy nie są zwykłymi żarówkami, chociaż często właśnie tak się o nich mówi. Czym więc są? To małe diody emitujące promieniowanie w różnym zakresie. Im większa „żarówka”, tym więcej diod w niej znajdziemy. Wśród LEDów znajdziemy różne ich odmiany. Każdy rodzaj ma inne przeznaczenie, a diody dzieli się ze względu na rodzaj światła, jakie generują.

Możemy wyróżnić między innymi:

  • diody generujące światło białe zimne;
  • diody generujące światło białe ciepłe;
  • diody o wysokiej jasności;
  • diody o wysokiej mocy;
  • diody emitujące światło podczerwone;
  • diody generujące światło o neutralnej temperaturze barwowej;
  • diody do generowania trzech podstawowych barw (RGB).

Oprócz rodzaju diody warto wziąć pod uwagę współczynnik CRI, który informuje nas o jakości oddawania barw w konkretnym źródle światła. Przy wyższym CRI kolory są o wiele bardziej wyraźne i naturalne. Z kolei niskie sprawia, że przedmioty wydają się wyblakłe. LEDy o wysokim CRI zagwarantują nam dobrze oświetlone wnętrze i szybszą regenerację oczu po męczącym dniu.

Temperatura barwowa LEDów — od czego zależy?

Diody w LEDach generują światło w różnej temperaturze. Warto znać najpopularniejsze zakresy lub przynajmniej orientować się, czym różni się światło zimne od ciepłego.

Temperaturę barwową wyraża się w Kelwinach (K). Wyróżnia się również 3 podstawowe zakresy temperatur, które wyznacza się poprzez pomiar. Ciepła barwa to od 2,7 do 3,5 tysięcy Kelwinów. Zimna: od 6 do 7 tysięcy K, a neutralna to od 4 do 5 tysięcy K.

Wybierając kolor lampki LED, sugerujmy się, do czego będzie wykorzystywana. W mieszkaniach najczęściej trafimy na barwę ciepłą i neutralną, w ogrodach o wiele lepiej sprawdzi się zimna. Co więcej, LEDowe halogeny są wodoodporne, co ochroni je podczas ekspozycji na deszcz czy śnieg.

Do czego LEDy? W tych miejscach sprawdzą się najlepiej!

Zastanawiasz się gdzie najlepiej zamontować LEDy? Na pewno wszędzie tam, gdzie światło jest długo włączone. Lampki tego typu zużywają o wiele mniej prądu w porównaniu do klasycznych. Ponadto nie nagrzewają się, co pozwala zamontować je bliżej powierzchni, przy których zwykłe żarówki mogłyby być ryzykowne.

Żarówki LED są odporne na wstrząsy. Dzięki temu będą świetnym wyborem do pokoju dziecięcego. Nawet jeśli pociecha przez przypadek zrzuci lampkę, to nie będziemy musieli się obawiać, że pęknie.

Czy żarówki LED mogą być ozdobą?

Technologia produkcji żarówek stała się tak zaawansowana, że znajdziemy je w praktycznie każdym kształcie. Niezwykle popularne są LEDy, które imitują stare żarówki żarnikowe. Świetnie pasują do kinkietów bez kloszy, nowoczesnych lamp pająków i otwartych lampek nocnych oraz stojących.

Innym wariantem, jednak również często spotykanym w domach, są taśmy LEDowe. Małe rozmiary i szerokie możliwości dopasowania do kształtów przedmiotów sprawiają, że można je zamontować nie tylko przy suficie podwieszanym w łazience. Taśmy będą świetnie wyglądać za telewizorem, przy akwariach czy pod schodami. Można nimi wytyczyć ścieżkę w ogrodzie, co prezentuje się niezwykle spektakularnie. Grillowy kącik oświetlony taśmami LEDowymi zbierze same komplementy!

LEDy od zadań specjalnych!

Nie wiesz jak sprawić, żeby oczko wodne było lepiej widoczne? Możesz oświetlić je LEDami! Niskonapięciowe diody warto montować także w fontannach lub basenach. Wszystkie widowiskowe iluminacje z wykorzystaniem wody stworzono właśnie za pomocą LEDów. Jeśli postawimy na dynamiczne oświetlenie, to będziemy mogli dowolnie zaprogramować diody, w jakich kolorach będą świecić i z jaką częstotliwością zmieniać barwę.

Kolorowa fontanna już pojawiła się w ogrodzie? Klimat świetnie dopełnią LEDy o ciepłej barwie. Dzięki nim uzyskamy wrażenie tajemniczego ogrodu. Warto zamontować je w pobliżu przejść i sklepień. Z pomocą pilota lub czujnika zmierzchowego nie będziemy musieli troszczyć się o włączanie lampek o tej samej porze.

Popraw jakość swojej pracy, zastąp klasyczne żarówki LEDami

Jeśli pracujemy zdalnie, a jeden z pokoi przerobiliśmy na biuro, to warto pomyśleć, czy na pewno poprawnie je oświetliliśmy. Zadbajmy o temperaturę światła i jego współczynnik CRI, dzięki czemu nie odczujemy, ile godzin spędziliśmy za biurkiem. Prawidłowo ustawiona lampka powinna świecić na ścianę za monitorem i mieć jak najwyższe CRI. Temperatura zależy od upodobań, jednak przyjęło się, że ciepła barwa kojarzona jest z odpoczynkiem, a zimna z pracą. Kompromisem może być neutralna.

Ostatnie komentarze