Czy oświetlenie LED-owe się opłaca? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania do Twojego domu!

utworzone przez | Paź 7, 2019 | Oświetlenie LED | 0 komentarzy

Lampy LED są w naszych sklepach już od dłuższego czasu. Od samego początku podbiły rynek swoją ofertą. Z początku nie wszyscy byli do nich przekonani z powodu ich ceny, są bowiem droższe od zwykłej żarówki. Nieustannie można jednak słyszeć, że takie rozwiązanie jest oszczędne, głównie ze względu na energię, której potrzebuje do wytworzenia światła. Czy sprawia to, że oświetlenie LED-owe jest opłacalne?

Czym są żarówki LED?

Mimo swojej nazwy, światło LED nie jest żarówką, a zbiorem małych diod emitującym promieniowanie. Najczęściej można spotkać tego typu lampy w barwie niebieskiej, zmienia się to jednak z czasem i żarówki LED-owe można znaleźć w innych odcieniach. Oświetlenie LED występuje też w wielu formach. Dzięki temu, że jest tworzone z malutkich elementów, może mieć kształt, jaki chcemy. Najpopularniejszym są cienkie paski mające coraz większe zastosowanie w mieszkaniach. Napisaliśmy już poradnik o oświetleniu LED, jeśli więc chcesz o nim wiedzieć więcej, zapraszamy do lektury.

Czym LED-y różnią się od zwykłych żarówek?

Mniej watów w żarówce LED-owej daje tyle samo światła

Przez swoją budowę, żarówki LED dają więcej światła, co sprawia, że można wybrać lampę mającą mniej watów, która będzie świeciła tak samo mocno, jak jej zwykły odpowiednik. Jaki jest przelicznik typowej żarówki na LED-ową? Tradycyjna 60-watowa może być zastąpiona LED-em o mocy 10/11 watów. Różnica jest więc ogromna.

Długość działania żarówki LED

Światło LED-owe działa o wiele dłużej niż zwykła żarówka. Nie trzeba jej więc wymieniać tak często, co przyczynia się do oszczędzania. Ile jest ona w stanie świecić? 15 000-25 000 godzin, czyli przy świeceniu 8 godzin dziennie — około 5 lat, gdzie żywotność tradycyjnej żarówki to około 1500 godzin. Łatwo jest więc zauważyć, którą bardziej się opłaca wybrać.

Światło LED jest tańsze w przeliczeniu

Główną wadą oświetlenia LED-owego jest jego cena, w porównaniu ze zwykłą żarówką, wydaje się ono drogie. Patrząc jednak na jego wytrzymałość i oszczędność przy pobieraniu prądu, możemy stwierdzić, że jest nawet tańsze. Żywotność światła LED jest o wiele wyższa, a prąd pobierany przez tego typu żarówkę potrafi być nawet 5cio krotnie niższy niż w tradycyjnym rozwiązaniu. Nietrudno jest więc zauważyć, ile można zaoszczędzić, wybierając lampy LED-owe.

Rozwiązania oświetlenia LED do twojego domu

Jak widać, oświetlenie LED-owe opłaca się w każdym domu. Jest ekonomiczne i wytrzymałe, a do tego, dzięki swojej specyfikacji, mogą występować w wielu postaciach. Jakie są możliwości przy wyborze takiego światła?

Paski LED rozwiązaniem do każdego pomieszczenia

Najbardziej popularnym i wszechstronnym zastosowaniem światła LED-owego są paski LED. Mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Są niewielkie, więc łatwo je schować, a pasek, na którym są umieszczone diody, jest giętki, przez co powierzchnia, na której chcemy go przykleić, nie musi być prosta. Modnym stało się też ostatnio wpuszczanie takich LED-owych listew w ścianę lub meble, co daje niesamowity efekt.

LED-owe żarówki edisona do loftowych wnętrz

Styl industrialny jest najpopularniejszym we wnętrzach, ale też w oświetleniu. To dzięki niemu powstała moda na widoczne żarówki w lampach. Wyglądają jak tradycyjne, powstałe lata temu, jednak najczęściej są one LED-owe. Jeśli więc jesteśmy zakochani w tym stylu, możemy śmiało sięgać po tego typu oświetlenie i nie martwić się o zużycie prądu. Żarówki LED w stylu loftowym występują w kilku barwach i mają różne moce, każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Oświetlenie dekoracyjne, czyli LED-owe panele świetlne

Panele świetlne to nowość na rynku oświetleniowym. Z każdym dniem stają się jednak coraz bardziej popularne. Dzieje się tak ze względu na ich design — pasują do każdego pomieszczenia. Są to płaskie pudełka stworzone z pół przejrzystego materiału lub szkła mlecznego, w którym znajdują się paski LED. Można je powiesić na ścianie zamiast obrazu, zamontować w meblach jako fronty, albo postawić na półce zamiast lampki nocnej. Takie rozwiązanie na pewno przyciągnie uwagę każdego. Sprawdzi się we wnętrzu minimalistycznym, nowoczesnym, a nawet loftowym.

Żarówka LED sterowana smartfonem

Oświetlenie LED-owe ma też rozwiązanie dla miłośników zmian i gadżetów technologicznych. Są to żarówki sterowane smartfonem. Stają się coraz bardziej popularne przez możliwości, jakie dają. Można w nich zmieniać moc i barwę światła, zdalnie włączać je i wyłączać, a także zmieniać ich kolor. Pozwala to na większą swobodę, nie musimy używać kilku lamp do różnych funkcji, z taką żarówką jeden punkt świetlny może zastąpić je wszystkie. Niektóre modele mają nawet możliwość dopasowywania się do muzyki, co sprawi, że imprezy już nigdy nie będą takie same.