6 porad jak ciekawie dobrać lampy do oświetlenia naszego tarasu

utworzone przez | gru 31, 2021 | Oświetlenie LED | 0 komentarzy

6 porad jak ciekawie dobrać lampy do oświetlenia naszego tarasu

Taras czy duży balkon to przestrzeń, która często jest przez nas pomijana podczas urządzania mieszkania lub domu. Choć wydaje się to trudne, do uwierzenia wciąż wielu posiadaczy tarasów nie korzysta z nich wcale. Zazwyczaj wynika to z braku pomysłu na tę przestrzeń lub braku odpowiedniego oświetlenia, które sprawiłoby, że jest ona nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim przytulna. Dziś spróbujemy poradzić sobie z tym problemem. Zapraszamy do lektury poradnika jak dobrać lampy do oświetlenia naszego tarasu.

Oświetlenie zewnętrzne tarasu – nie tylko kinkiety

Rodzajem lampy, która najczęściej kojarzy nam się z oświetleniem tarasowym, są kinkiety. Wbrew pozorom nie muszą być one nudne i sztampowe. W sklepach stacjonarnych czy internetowych z oświetleniem znajdziemy szeroką ofertę kinkietów zewnętrznych, które swoim wyglądem zupełnie nie przypominają klasycznych opraw. Kinkiety na taras muszą jednak spełniać określone normy i być przystosowane do stosowania na zewnątrz. Miło tego bez trudu znajdziemy zewnętrzne kinkiety o nowoczesnym i niestandardowym wyglądzie. Wybierając je, pamiętajmy, że kinkiety mogą kierować światło zarówno ku podłodze, jak i sufitowi, dlatego przed montażem na odpowiedniej wysokości, musimy przeanalizować nasze potrzeby i cechy zakupionego produktu. Na taras polecamy szczególnie kinkiety wykonane z metalu lub odpornego tworzywa sztucznego ze światłem kierowanym ku górze. Taka oprawa nie tylko zapewni nam funkcjonalne oświetlenie, ale będzie również elementem dekoracyjnym naszego tarasu czy balkonu.

Oprawy podtynkowe i natynkowe na taras

Ciekawym rozwiązaniem jest również sięgnięcie po oprawy natynkowe i podtynkowe. Choć nie do końca kojarzą nam się one z oświetleniem zewnętrznym, mogą stanowić nietuzinkowe rozwiązanie. Takie lampy przede wszystkim nie zabiorą nam cennego miejsca, a równocześnie będą bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Są również odporne na czynniki zewnętrzne, dlatego bezpiecznie możemy je stosować na tarasie. Ich minimalistyczna forma sprawia, że pasować będą do każdego tarasu. Równocześnie nie będą zakłócały wyglądu całej stylizacji tego miejsca. Oprawy podtynkowe są zdecydowanie najrzadziej stosowane na tarasach, ponieważ wymagają wykonania dodatkowej konstrukcji. Mimo tego warto rozważyć wykonanie sufitu podwieszanego na tarasie czy balkonie, ponieważ będzie to rozwiązanie na lata, a dzięki umieszczeniu w nim lamp podtynkowych, zyskamy równomierne i rozproszone oświetlenie.

Oświetlenie dekoracyjne tarasu

Na żadnym tarasie czy balkonie nie może zabraknąć oświetlenia dekoracyjnego, niezależnie od pory roku. Ten typ oświetlenia kojarzy nam się najbardziej z okresem bożonarodzeniowym, kiedy to rozwieszamy świąteczne girlandy czy ozdabiamy taras świetlnymi dekoracjami. Nie ma jednak przeszkód, by takie dekoracyjne lampki były na tarasie przez cały rok. Oczywiście będą one miały wtedy nieco inny kształt, niekoniecznie przypominający śnieżynki czy gwiazdki, ale na rynku znajdziemy z pewnością odpowiadające nam modele. Dlaczego na tarasie czy balkonie warto zastosować oświetlenie dekoracyjne? Przede wszystkim dlatego, że oprócz bycia wyjątkową ozdobą tego miejsca, oświetlenie dekoracyjne da nam również delikatne i nastrojowe światło. Będzie ono zupełnie wystarczające do wieczornego relaksu w letnim czasie. 

Na jakie dekoracje oświetleniowe tarasu warto postawić w 2022 roku?

Z pewnością modne będą oświetleniowe girlandy, zwłaszcza te o bardzo delikatnych, malutkich diodach LED. Da co nam one bardzo subtelne i nastrojowe światło, a przy tym będą wyjątkowo dekoracją tarasu. Jeśli lubimy zabawę kolorem, możemy wybierać świetlna girlandy, które posiadają opcję zmieniania barwy światła. Dzięki temu będziemy mogli dopasować je do naszego nastroju czy sytuacji.

Lampiony na taras i balkon, czy warto po nie sięgać?

Zdecydowanie rzadziej na naszych tarasach czy balkonach goszczą lampiony. A szkoda, bo jest to bardzo klimatyczne rodzaj oświetlenia zewnętrznego. Co więcej zdaje się, że jest on idealny do stosowania poza mieszkaniem. W lampionie źródło światła osłonięte jest bowiem szkłem, dzięki czemu jest to zupełnie bezpieczne oświetlenie. Nie straszne będą mu czynniki zewnętrzne tak jak deszcz, takie jak deszcz, wiatr czy śnieg. Lampiony na taras z pewnością dodadzą mu wyjątkowego charakteru i stworzą nastrojową atmosferę. Tradycyjnie w takich lampionach umieszczano świece. Dziś jednak są one zastępowane przez diody LED. Dzięki temu mamy nie tylko dekoracyjne oświetlenie na taras, ale również w pełni bezpieczne i ekologiczne.

Czy na tarasie warto zastosować lampy stojące?

Jak najbardziej! Lampy stojące na taras czy balkon również będą wyjątkową dekoracją i funkcjonalnym oświetleniem zewnętrznym. Szczególnie jeśli połączymy je ze stylowymi kinkietami czy spotami sufitowymi. Pamiętajmy jednak, by w lampach stojących, ale też każdych innych, wykorzystywać żarówki LED. Są one zdecydowanie bardziej ekonomiczne i ekologiczne.