5 pomysłów na lampy do oświetlenia toaletki i kącika urodowego

utworzone przez | paź 29, 2021 | Oświetlenie LED | 0 komentarzy

Toaletka i kąciki urodowe to miejsca, na które coraz częściej stawiamy podczas urządzania wnętrz, zarówno sypialni, pokoju młodzieżowego, jak i salonu. Kobiety chętnie przygotowują sobie takie miejsca, które będą ich oazą, posłużą zarówno do wykonania makijażu, jak i rytuałów pielęgnacyjnych i po prostu odpoczynku. Największym problemem takich kącików urodowych jest jednak ich oświetlenie. Oto kilka pomysłów na modne i funkcjonalne oświetlenie toaletki. Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Czy oświetlenie wbudowane w toaletce jest wystarczające?

Wiele toaletek zawiera fabrycznie wbudowane oświetlenie wokół lustra. Jest to krok w dobrą stronę, lecz większość użytkowniczek uzna to źródło światła za niewystarczające. Dzieje się tak dlatego, że podczas czynności pielęgnacyjnych czy robienia makijażu potrzebujemy nie tylko tego, by widzieć swą twarz, lecz równie ważne jest, by była ona równomiernie oświetlona. Z tego powodu możemy uznać, że wbudowane w toaletkę oświetlenie nie jest wystarczające. Ale mamy na to kilka sposobów. Oto sprawdzone sposoby na funkcjonalne doświetlenie kącika urodowego.

Stojące lampy do oświetlenia toaletki i kącika urodowego

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest zastosowanie stojących lamp. I tak, mówimy o liczbie mnogiej, ponieważ kluczowe jest zapewnienie symetrycznego oświetlenia toaletki. Dlatego musimy postawić na co najmniej dwie, a najlepiej trzy stojące lampy ustawione obok i za toaletką. Jakie podłogowe lampy sprawdzą się w tym przypadku? Przede wszystkim o wysokości dopasowanej do poziomu, na którym będziemy mieć twarz. Najprościej jest postawić na lampy z regulacją wysokości bądź też ramiona. Dzięki temu łatwo dopasujemy kąt padania światła w zależności od naszych aktualnych potrzeb. Do oświetlenia toaletki wykorzystajmy lampy stojące z kloszami nieprzepuszczającymi światła. Chodzi o to, by z ich pomocą punktowo doświetlać naszą twarz w kąciku urodowym. Lampy podłogowe z kloszami rozpraszającymi światło nie zapewnią nam tego efektu. Światło będzie  rozchodzić się na boki, a nie trafiać tam, gdzie go potrzebujemy.

Kinkiety – czy sprawdzą się do oświetlenia toaletki?

Kinkiety mogą sprawdzić się jako oświetlenie toaletki. Aby to się stało muszą, być jednak spełnione pewne warunki. Toaletka musi stać obok ściany, a najlepiej dwóch, byśmy mogli zamontować dwa kinkiety, by równomiernie oświetlić twarz. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że dzięki kinkietom uzyskujemy dużą ilość światła, a to źródło światła nadaje pomieszczeniu eleganckiego wyglądu. Kinkiety nie zabierają też dużo miejsca, więc znakomicie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach i kącikach urodowych. Ich wygląd możemy bez trudu dobrać do wybranego przez nas stylu dzięki ogromnej gamie dostępnych kloszy.

Lampy wiszące a oświetlenie kącika urodowego

Okazuje się, że również lampy wiszące sprawdzą się do oświetlenia toaletki. Jedynym problemem jest wysokość, na jakiej je powiesimy. Ważne jest precyzyjne ich rozmieszczenie tak, by źródło światło znajdowało się po obu stronach toaletki, jeśli mówimy o dwóch żarówkach bądź też równomiernie nad nią, gdy chcemy lampę z minimum trzema żarówkami. Dla funkcjonalności tego rozwiązania będzie jednak wysokość, na której znajdzie się lampa nad toaletką. Polecamy jej dość niskie umieszczenie, tak, by o nią nie zaczepiać, ale by światło w jak największej ilości trafiało do nas, gdy siedzimy przy toaletce. Sufitowe lampy jako oświetlenie toaletki będzie również niezwykle eleganckie.

Lampki nocne – czy można je wykorzystać do oświetlenia toaletki?

Jak najbardziej. Małe, niepozorne lampki nocne również mogą nam się przydać. Nie sprawdzą się jako podstawowe oświetlenie kącika urodowego, ale doskonale mogą go wesprzeć. Niestety nie każdy rodzaj lampki stołowej będzie odpowiedni. Musimy poszukać modeli o dość wysokiej podstawie. Podobnie jak w przypadku lamp podłogowych odrzucamy lampy z kloszami bardzo rozpraszającymi światło. Choć w tym przypadku warto zaopatrzyć się w modele, których światło skierowane będzie ku górze.

Jaką barwę światła wybrać do toaletki?

Bardzo istotną kwestią, oprócz rozmieszczenia źródeł światła wokół toaletki jest to, jakiej barwy światło wybierzemy. Szczególnie jeśli w takim kąciku urodowym będziemy się malować, a co za tym idzie, ważne będzie odzwierciedlenie kolorów. Powinniśmy postawić na chłodne lub neutralne oświetlenie. Wybierajmy żarówki o temperaturze barwowej 5000-6500K. Istotny jest również wskaźnik oddawania barw Ra. Dobrze, by wynosił on minimum 80%. Współczynnik oddawania barw odpowiada za to, w jak wierny sposób  postrzegamy kolory. Zasada jest taka, że im jest on wyższy, tym nasze barwy są lepiej oddawane. Tak dobrane światło zapewni nam możliwość dostrzeżenia wszelkich detali i kolorów podczas wykonywania makijażu. Będzie dobrze odzwierciedlać twarz. Przydatne jest to również, gdy przy toaletce zakładamy szkła kontaktowe.