10 błędów oświetleniowych w Twoim domu – które z nich znajdziesz u siebie?

utworzone przez | Maj 5, 2020 | Oświetlenie LED | 0 komentarzy

Planowanie oświetlenia zazwyczaj odbywa się już na samym początku remontu, kiedy wytyczamy przebieg instalacji elektrycznej. Kolejny etap to zakup lamp i ustawienie ich w pomieszczeniach. Najwięcej błędów popełniamy podczas ostatniego etapu, to wtedy może wydawać się, że punktów oświetleniowych jest za dużo i rezygnujemy z części lampek. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze błędy, a także radzimy, jak ich unikać. Zapraszamy do czytania.

Błąd 1. Nieodpowiednia ilość lamp w pomieszczeniu

Najczęściej pojawiającym się błędem, jest źle dobrana ilość lamp do metrażu pomieszczenia. Duże pokoje, takie jak salony i przestronne gabinety, wymagają kilku źródeł światła. Próby oszczędności mogą skończyć się złym samopoczuciem, brakiem efektywności w pracy lub nawracającym bólem głowy. Jeśli nie jesteśmy pewni, ile lamp powinno znaleźć się w pokoju, to kierujmy się prostą zasadą – jedno oświetlenie główne i tyle dodatkowych, ile stanowisk pracy. Zwróćmy również uwagę na miejsca, w których zwykle wykonujemy czynności wymagające skupienia.

Błąd 2. Wybór lamp tylko jednego typu

Pełnię komfortu osiągniemy tylko wtedy, jeśli połączymy ze sobą różne typy oświetlenia. Eksperymentujmy nie tylko z lampami sufitowymi, ale również z podłogowymi, stołowymi oraz kinkietami. Niektóre miejsca wymagają niestandardowych rozwiązań – w małych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się lampy na wysięgniku, kinkiety i mobilne lampki na klipsie.

Błąd 3. Skupienie się tylko na wyglądzie lampy

Oświetlenie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, jednak możliwości dekoracyjne są obecnie coraz bardziej kuszące. Trudno jest ściśle trzymać się planu, kiedy w sklepie spotykamy modele lamp, o których istnieniu nawet nie śniliśmy. Warto jednak ćwiczyć silną wolę i ograniczyć się jedynie do potrzebnego typu oświetlenia. Dzięki temu nie skończymy w pomieszczeniu, w którym brakuje oświetlenia głównego. Ponadto zwróćmy uwagę na moc lampy i rodzaj klosza, ponieważ ma to kluczowe znaczenie w dopasowaniu oświetlenia do typu pomieszczenia.

Błąd 4. Źle dobrana barwa oświetlenia

Oświetlenie powinno przede wszystkim współgrać z typem pomieszczenia, a nie naszymi upodobaniami. Rozróżniamy barwy o dominancie ciepłej i zimnej. Te pierwsze wspomagają odpoczynek i są łagodne dla zmęczonych oczu, z kolei zimne światło pobudza i ułatwia skupienie się na pracy. Barwę oświetlenia dobieramy do czynności wykonywanych w konkretnym pomieszczeniu, pamiętając o podziale wypoczynek/praca.

Częste błędy w oświetleniu

Błąd 5. Włączniki w złym miejscu

Włączniki powinny zostać zainstalowane tam, gdzie jesteśmy w stanie wygodnie sięgnąć. Ponadto warto pomyśleć o dzieciach i specjalnie dla nich umieścić dodatkowe przełączniki nieco niżej, będzie to miła zachęta do trenowania samodzielności. Pamiętajmy, że włączniki planujemy jeszcze podczas remontu, ponieważ wiąże się to z odpowiednim przygotowaniem instalacji i puszek. Dobre położenie przełączników pomoże zaoszczędzić na oświetleniu w przyszłości, ponieważ gaszenie światła nie będzie sprawiało problemów.

Błąd 6. Styl lamp nie pasuje do wnętrza

Kierowanie się wyłącznie designem oświetlenia nigdy nie wyjdzie nam na dobre. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy lampy kupujemy jako pierwsze i to właśnie do nich dobieramy kolor ścian i meble. Niestety, zazwyczaj o wiele łatwiejsze jest wykończenie pokoju i uzupełnienie go o lampy dopiero na sam koniec remontu. Źle dobrane oświetlenie będzie rozpraszać i odciągać uwagę od reszty pomieszczenia, co wpłynie negatywnie na nasze samopoczucie.

Błąd 7. “Obsesja” na punkcie energooszczędności

Wszędzie spotykamy informacje o konieczności wymiany starych żarówek na energooszczędne LEDy, jednak mało kto informuje, że częste włączanie i wyłączanie takiego oświetlenia skraca jego żywotność. Ponadto popularne świetlówki “nagrzewają się”, zanim osiągną pełną jasność, co skutecznie demotywuje do ich używania. Taki typ żarówek najlepiej sprawdzi się w salonie lub kuchni – tam spędzamy najwięcej czasu. W piwnicy, schowku i garderobie możemy bez wyrzutów sumienia użyć klasycznych żarówek.

Błąd 8. Źle dobrana moc żarówek

Moc żarówek jest tak samo ważna, jak temperatura barwowa. Zbyt mocne światło będzie raziło w oczy i utrudniało codzienne czynności, a słaba żarówka utrudni skupienie się na pracy i może przyczynić się do pogorszenia wzroku.

Błąd 9. Za dużo halogenów

Halogeny są lampkami, które znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach i są niebywale uniwersalne, jednak ich wadą jest mały kąt świecenia. Lepiej sprawdzają się jako światło punktowe i dekoracyjne. Jeśli planujemy dom w stylu minimalistycznym, to szukajmy innych rozwiązań niż same halogeny. Dobrym pomysłem będą lampy Edison, które wyglądają jak wielkie klasyczne żarówki.

Błąd 10. Brak sprytnych rozwiązań oświetleniowych

Sprytne oświetlenie może zdziałać więcej niż najdroższe lampy. Warto wykorzystać przenośne klipsy, lampy z nóżkami, wysięgniki, a także żyrandole pająki, które z łatwością doświetlą nawet duże pomieszczenia. Planując ułożenie lamp, nie zapomnijmy o małych halogenkach, które ułatwią korzystanie z garderoby i głębokich szaf.