Wszystko, co musisz wiedzieć o industrialnych lampach do salonu

utworzone przez | mar 16, 2022 | Kinkiety, Lampy stojące, Lampy sufitowe, Lampy wiszące | 0 komentarzy

Styl industrialny, nazywany również loftowym w ostatnich latach zyskuje na popularności. W związku z tym w naszych mieszkaniach i domach pojawiają się meble, akcesoria i oświetlenie industrialne. Zanim zdecydujemy się na wybór określonych lamp, warto zapoznać się z najważniejszymi cechami lamp loftowych, by świadomie dobrać najlepsze dla nas źródło światła. Zapraszamy do lektury tekstu o industrialnych lampach do salonu.

Czym charakteryzuje się lampa industrialna do salonu?

We wnętrzu industrialnym charakterystycznymi cechami są pojawiające się elementy czerpiące z magazynów, hal takie jak zawory, rury, metalowe pręty. Lampy loftowe do salonu wykonane są najczęściej z metali – stali, miedzi. Dodatkową cechą wyróżniającą ten typ oświetlenia jest prostota formy. Bardzo często loftowe źródła światła mają metalowe klosze z cienkich prętów. Cechą charakterystyczną lamp industrialnych jest również duże rozproszenie światła, dlatego zapewniają one dużą ilość delikatnego oświetlenia.

Sufitowe lampy industrialne do salonu

Najczęściej wybieranym typem oświetlenia są lampy sufitowe i wiszące. Te w stylu industrialnym mogą przybierać kilka różnych form. Przede wszystkim są to modele:

  • sufitowe lampy loft z kloszami metalowymi z cienkich drutów,
  • lampy imitujące lub stylizowane oświetleniem magazynowym,
  • lampy pająki,
  • lampy bez kloszy, jedynie w formie wiszących na kablu żarówek, często ozdobnymi (tzw. Edisona),
  • lampy z kloszami szklanymi,
  • lampy z bazami z drewna lub połączenia drewna i metalu.

Industrialne oświetlenie do salonu występuje najczęściej w kolorystyce metali, w czerni bądź ewentualnie bieli. W niektórych modelach pojawiają się równie elementy naturalnego drewna. Najczęściej jednak oświetlenie dostępne jest w kolorze stali i miedzi.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w zależności od rodzaju klosza lampy loftowej, światło będzie się różnie układać. Jeśli zależy nam na rozproszonym świetle – postawmy na modele z otwartymi kloszami. Gdy zaś wolimy lampę kierującą światło w jednym kierunku, lepszym wyborem będą lampy industrialne z kloszami metalowymi, zamkniętymi.

Stojące lampy loft do salonu

Kolejnym bardzo przydatnym w salonie rodzajem oświetlenia loft są lampy stojące (podłogowe). Są idealnym uzupełnieniem górnego oświetlenia. Jest to rodzaj lamp funkcjonalnych i o szerokim zastosowaniu. W każdym domu warto mieć lampę podłogową, ponieważ ma wszechstronne zastosowanie, można ją łatwo przenosić i wykorzystywać również w innych miejscach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając stojące lampy industrialne do salonu? Przede wszystkim przydatna może być funkcja regulacji ramienia i klosza. Dzięki temu znacznie ułatwimy sobie możliwość dopasowania ilości światła do naszych aktualnych potrzeb. Tego typu lampy loft pozwolą nam na sterowanie kierunkiem i kątem padania światła, co sprawi, że zyskamy idealne oświetlenie punktowe. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, by nasze lampy industrialne miały możliwość sterowanie wysokością, na której umieszczona jest żarówka. Przyda się opcja sterowania barwą światła i jego natężenia.

Industrialne kinkiety do salonu

Ciekawą propozycją do industrialnych salonów jest zamontowanie w nim kinkietów. Jest to rodzaj ściennego oświetlenia, które może być pomocne w każdej wielkości wnętrzu. W dużych pozwoli na doświetlenie ciemnych kątów, w małych przyda się do zapewnienia odpowiedniej ilości światła do czytania czy pracy. Loftowe kinkiety dobrze jest umieścić przy kanapie czy fotelu, w którym odpoczywamy. Innymi miejscami, w których warto powiesić kinkiety, są również okolice stołu czy biurka. Jeśli chodzi o wygląd kinkietów industrialnych do salonu, to nawiązuje on do innych odmian tego oświetlenia. Klosze najczęściej wykonywane są z metalu i szkła. Kolorystyka prosta: czerń, szarości, biel i odcienie metali jak miedź. Prosta forma i łatwość czyszczenia, to kolejne zalety tego typy lamp.

Loftowe plafony do salonu

Wnętrza industrialne wyróżniają się lekką surowością. Z tego powodu często stosowanym oświetleniem są loftowe plafony, halogeny czy lampy w formie szyn. Dobrze sprawdzą się także proste lampy natynkowe i podtynkowe. Niezależnie od formy, industrialne lampy sufitowe i plafony sprawdzą się we wnętrzach, szczególnie tych o tradycyjnej wysokości. W tych typowo wysokich, magazynowych salonach, lepiej postawić na lampy wiszące, a plafony wykorzystać do wspomagania. Podobnie jak w przypadku wcześniej omówionych lamp, także i te dobrze, by miały opcję regulacji, która zwiększy ich funkcjonalność.

Loftowe plafony to proste oświetlenie, które doskonale podkreśla surowy charakter salonu urządzonego w tym stylu.

Jak dobrać lampy industrialne do salonu?

Pamiętajmy, że najskuteczniejsze i najbardziej efektywne będzie miksowanie ze sobą różnych rodzajów lamp. Lampy sufitowe, kinkiety, lampy stojące doskonale się uzupełniają. Razem będą doskonale wyglądać, uzupełniać wnętrze stylistycznie oraz dadzą odpowiednią ilość światła.