Oświetlenie antresoli – jaką lampę wybrać, aby zapewnić sobie optymalną ilość światła?

utworzone przez | maj 19, 2021 | Lampy stojące, Lampy sufitowe, Lampy wiszące, Oświetlenie LED | 0 komentarzy

Antresola to przestrzeń, na którą często decydują się właściciele wysokich pomieszczeń. Z jednej strony jest to dodatkowe miejsce do przechowywania wyposażenia lub spędzania wolnego czasu, jednak z drugiej – decyzja o antresoli stawia nas przed koniecznością podjęcia dodatkowych, ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego oświetlenia, które zagwarantuje komfort funkcjonowania. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dokonaj jak najlepszego wyboru!

Antresola – zapewnienie funkcjonalnej przestrzeni czy powód dodatkowych kłopotów?

Opinie o antresolach są podzielone. Ma ona zarówno swoich fanów, jak i przeciwników. Niektórzy uważają ją jako dodatkową przestrzeń w danym pomieszczeniu, którą można w fajny i ciekawy sposób zagospodarować. Inni natomiast twierdzą, że jest to jedynie źródło kłopotów i zbędnych rozterek. 

Możemy tutaj przytoczyć powiedzenie, że „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. Nierzadko właściciele antresoli – kiedyś jej wielcy przeciwnicy – teraz nie wyobrażają sobie, jak mogliby bez niej funkcjonować. 

Czasami rzeczywiście może okazać się, że urządzanie antresoli jest niełatwym zadaniem. Problem może stanowić wybór odpowiednich lamp, które w optymalnym stopniu oświetlą podsufitową przestrzeń użytkową. 

Oświetlenie na antresoli – dlaczego jest tak ważne?

Antresola jest przestrzenią, w której może toczyć się życie podobnie, jak w klasycznych pomieszczeniach danego domu czy mieszkania. Jej zastosowanie może być różne, często służy jako:

  • kącik czytelniczy;
  • kącik zabaw dla dzieci;
  • sypialnia w niewielkich kawalerkach;
  • „przedłużenie” pokoju dziennego.

Nieważne, jaka jest rola antresoli w konkretnym przypadku. Coś, o co musi zadbać każdy jej właściciel, to odpowiednie oświetlenie. Bez tego nie będzie możliwe funkcjonowanie, ponieważ ani zbyt mała, ani zbyt duża ilość światła nie jest wskazana.

Sposoby na oświetlenie antresoli

Podczas wyboru oświetlenia na antresolę należy kierować się głównie jej wielkością. Ma to ogromny wpływ na ilość lamp, a także ich wielkość i wygląd. Zależeć od tego będzie również barwa światła, na którą najlepiej będzie się zdecydować.

Propozycja #1 Klasyczna lampa wisząca

Pierwsza propozycja na oświetlenie antresoli to klasyczna, wisząca lampa. Wariat ten nie jest zaskoczeniem, jest to bowiem jedna z najczęściej wybieranych opcji oświetlenia danego wnętrza. 

Według niektórych lampy sufitowe nie sprawdzą się jako oświetlenie antresoli, ponieważ pomieszczenie to jest zbyt małe. Nie należy jednak od razu spisywać tego rodzaju lamp na straty. Jeśli bowiem podsufitowa przestrzeń użytkowa jest dość wysoka, wiszące oświetlenie może się fajnie sprawdzić.

Propozycja #2 Podłogowa lampa stojąca na antresoli

Kolejnym ze sposobów na oświetlenie antresoli jest zainwestowanie w podłogową lampę stojącą. Ten wariant sprawdzi się w przypadku, gdy pomieszczenie podsufitowe jest dość wysokie. Tylko wtedy ten rodzaj oświetlenia będzie funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu.

Na rynku dostępne są różne wzory lamp stojących. Jednym z ciekawszych wariantów jest wybór źródła światła, wyposażonego w ruchome ramię. Pozwala ono na manewrowanie kątem padania promieni, co z kolei ułatwia codzienne funkcjonowanie na antresoli.

Propozycja #3 Lampka nocna jako światło dodatkowe na antresoli

Lampka nocna większości osób kojarzy się z sypialnią i leniwym wieczorem z książką. Określenie to jest stosowane jednak ogólnie do określenia niskich lampek stojących, które idealnie mogą sprawdzić się na antresoli.

Taki rodzaj oświetlenia często określany jest jako oświetlenie dodatkowe, ponieważ generuje stosunkowo niedużą ilość światła. W rzeczywistości jednak może znacznie pomóc w czynnościach wykonywanych na domowej antresoli – a nawet znacznie je ułatwić.

Propozycja #4 Antresola wyposażona w ozdobne światła ledowe

Ostatnią z propozycji, którą chcemy przedstawić, jest zdecydowanie się na montaż ozdobnych świateł ledowych na antresoli. Z jednej strony mogę one pełnić funkcje użytkowe, z drugiej natomiast sprawiają, że wnętrze nabiera wyjątkowego wyglądu i charakteru. 

Co ciekawe, na rynku dostępne są taśmy ledowe w różnych kolorach. Dzięki temu, w zależności od potrzeb lub okoliczności, można dobierać konkretną barwę światła.

Jak dobierać wygląd lamp do antresoli?

Wybierając lampy do antresoli w naszym domu lub mieszkaniu, powinniśmy zwrócić również szczególną uwagę na ich ogólny wygląd. Materiał, z jakiego są wykonane, kolor, tekstura. Styl poszczególnych źródeł światła warto dobierać do stylu, w jakim urządzone jest dane wnętrze. Dzięki temu uzyskamy dekoratorski ład, który dodatkowo podkreśli urok pomieszczenia.