Lampy wiszące kule – klasyka w nowoczesnym wydaniu

utworzone przez | wrz 15, 2020 | Lampy wiszące | 0 komentarzy

Lampy wiszące w kształcie kuli wyróżniają się nie tylko elegancką formą. Tego rodzaju oświetlenie zapewnia też wyjątkowo przyjemne, rozproszone światło. Lampy kuliste od dawna obecne są w różnych trendach wnętrzarskich, jednak z sezonu na sezon zyskują coraz większą popularność wśród użytkowników. Efektowny kształt doskonale komponuje się z różnymi stylami aranżacyjnymi, dzięki czemu wspaniale upiększa wnętrze. W jakich pomieszczeniach okrągłe lampy wiszące sprawdzą się najlepiej?

Lampy wiszące kule

Lampy wiszące kule posiadają charakterystyczny kształt, który pozwala na efektowne wkomponowanie ich w wystrój mieszkania. Wiele jednak zależy od stylu, w jakim urządzone są pomieszczenia. Specyficzny wygląd sprawia, że okrągłe lampy wiszące nie wpasowują się równie dobrze we wszystkie aranżacje. Aby takie oświetlenie harmonizowało ze stylem wnętrz, należy bardzo umiejętnie dobrać konkretny model. Warto mieć na uwadze zwłaszcza kolorystykę lampy, a także rodzaj zastosowanych materiałów.

Zastosowanie w pomieszczeniach

Lampy wiszące w kształcie kuli nie są na tyle uniwersalne, aby bez obaw stosować je w każdym pomieszczeniu. Tego rodzaju oświetlenie warto wykorzystywać z umiarem, optymalnie dopasowując je do funkcji spełnianej przez pomieszczenie. Lampy kule bardzo dobrze sprawdzają się w roli głównego źródła światła w salonie, kuchni i jadalni. Najlepiej zawiesić je nisko nad stołem lub ławą, gdzie zapewnią wystarczająco dobry poziom światła i jednocześnie ożywią całą aranżację. Lampy kule w różnych kolorach mogą natomiast znacząco ocieplić wystrój pokoju dziecięcego, gabinetu lub domowego biura. Odpowiedni dobór kolorystyki i materiał stanowi doskonały kontrapunkt dla innych elementów pomieszczenia, włącznie ze ścianami, podłogą czy meblami. Lampy wiszące kule są też bardzo dobrym uzupełnieniem innych źródeł światła, np. kinkietu czy lampki biurowej.

Okrągłe lampy wiszące w aranżacji wnętrz

Lampa wisząca szklana w kształcie kuli to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w pomieszczeniu utrzymanym w stylu glamour lub paryskim. Jej charakterystyczny wygląd kojarzy się z perłami i biżuterią, a także wielkomiejskim szykiem. Najciekawiej prezentują się modele ze stali mosiądzowanej oraz czarnym przewodem, ponieważ zwracają uwagę swoją elegancją. Okrągłe lampy wiszące mogą też posiadać charakter nawiązujący do stylu minimalistycznego. W takiej aranżacji lepiej sprawdzi się model chromowany, który idealnie wpasuje się w pomieszczenie o szarych lub białych ścianach. Aby uzyskać silniejsze źródło światła i większy efekt dekoracyjny, warto wybrać lampę z kilkoma kulami, zawieszonymi na różnych wysokościach. We wnętrzach skandynawskich lepiej natomiast sprawdzą się bardziej subtelne rozwiązania. Warto więc postawić na lampy wiszące z kulami zamontowanymi na listwie oraz utrzymanymi na równej wysokości. Ich delikatny design oraz biały kolor pasuje zwłaszcza do mniejszych pomieszczeń, które zyskują lekkość i świeżość. Swobodnie zwisające kule są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w kuchni lub jadalni.

Lampy kule w różnych kolorach

Do wnętrz industrialnych i loftowych niespecjalnie pasują lampy kule w kolorze białym. Wystarczy jednak wybrać model o innej kolorystyce, a także zwrócić uwagę na nieoczywiste materiały. W pomieszczeniu nawiązującym stylistycznie do dawnych obiektów fabrycznych i przemysłowych sprawdzi się chociażby lampa okrągła z czarnej, lakierowanej stali. Rozwiązaniem szczególnie luksusowym jest połączenie czerni ze złotem. Modele o takim designie warto porozwieszać na różnych wysokościach, dzięki czemu wprowadzą do pomieszczeń elegancję i lepiej doświetlą ich kluczowe punkty. W sprzedaży znaleźć można oczywiście lamp kule w różnych kolorach. Niektóre z nich są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem sprawdzą się jako źródło światła w sypialni, salonie, kuchni czy jadalni. Modele o wyrazistych kolorach łączą w sobie stosunkowo klasyczny design z nowoczesną oprawą, co stanowi optymalne rozwiązanie dla osób poszukujących efektownego uzupełnienia wystroju.

Gdzie nie sprawdzą się okrągłe lampy wiszące?

Lampa wisząca szklana w kształcie kuli nie jest niestety wyposażeniem uniwersalnym. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się zbyt dobrze, chociażby w małej łazience. Tego rodzaju oprawa prezentuje się najlepiej, kiedy zwisa stosunkowo nisko na średniej długości przewodzie. W przypadku małych łazienek taka aranżacja nie byłaby zbyt praktyczna, a nierzadko nawet niebezpieczna dla użytkowników. Takie rozwiązanie może się sprawdzić w przypadku mieszkań w kamienicach, w których sufity są często bardzo wysokie. Okrągłą lampę wiszącą wykorzystać można bez obaw w dużej łazience w domu jednorodzinnym.

Z podobnych względów takie oświetlenie nie sprawdzi się również w przedpokoju lub korytarzu, ponieważ nisko zwisająca lampa utrudnia przemieszczanie się w ciągach komunikacyjnych. Jeżeli jednak jest taka konieczność, warto wybrać model z abażurem skierowanym ku górze lub umieszczonym tuż przy suficie.