Lampy wiszące do łazienki? Wady i zalety tego rozwiązania

utworzone przez | Lut 28, 2020 | Lampy wiszące | 0 komentarzy

Lampy wiszące kojarzą nam się przede wszystkim z wyposażeniem salonu, sypialni czy kuchni. To tam spotykamy je najczęściej ze względu na ich funkcjonalność w tych miejscach. Co jednak w sytuacji, kiedy chcielibyśmy wykorzystać lampy wiszące w łazience. Czy i jak to zrobić by było funkcjonalnie, modnie i bezpiecznie?

Jakie oświetlenie mamy w łazienkach?

W polskich domach najczęściej wybieranym oświetleniem do łazienki są reflektory, taśmy LED i plafony. W chętnie wybieranych sufitach podwieszanych montowane są zazwyczaj punktowe reflektory, które równomiernie oświetlają wnętrze. Ten typ lamp jest wprost stworzony do wilgotnego pomieszczenia, a ich wysokie umieszczenie zapobiega ich zachlapaniu czy zniszczeniu.

Drugim często spotykanym w naszych domach rozwiązaniem są kinkiety i plafony. Pierwsze spotkamy wokół luster i na ścianach, plafony z kolei znajdziemy na sufitach polskich łazienek. Skąd tak duża ich popularność? Są przede wszystkim tanie, łatwe w montażu i dobrze komponują się z każdym wnętrzem. Bogata oferta rynkowa sprawia, że łatwo je dostosować do każdego stylu łazienki.

Jakie są zalety lamp wiszących w łazienkach?

Największą zaletą wybranie do łazienki lampy wiszącej jest jej nietuzinkowy wygląd i efektowność. Lampa wisząca na kablu po odpowiednim dostosowaniu jego długości oświetli nam bezpośrednio te miejsca, które chcemy. Dzięki temu zyskamy dobrze doświetlone miejsce np. przy lustrze czy nad umywalką. Lampy wiszące zapewnią nam więc mocniejsze oświetlenie danych punktów niż chociażby reflektory zamontowane w suficie podwieszanym. Jeśli więc cenimy sobie mocne światło w łazience zamiast nastrojowego i rozproszonego, lampy wiszące będą najlepszym rozwiązaniem.

Wśród zalet lamp wiszących w łazience możemy wymienić jeszcze:

– dekoracyjność, 

– wielofunkcyjność (może być to oświetlenie główne lub dodatkowe),

– łatwość w utrzymaniu w czystości.

Nowoczesne łazienkowe lampy wiszące dają nam nieograniczone możliwości aranżowania wnętrz. O tym, jak dobrać modne oświetlenie opowiemy za chwilę. Zaletą, o której warto jeszcze wspomnieć, jest możliwość dowolnego sterowania kątem padania światła, co daje szansę na zabawę światłem we wnętrzu.

Wady lamp wiszących w łazienkach

Wykorzystywanie lamp wiszących w łazienkach nie jest bardzo popularne w polskich łazienkach z kilku powodów. Najważniejszym jest konieczność posiadania w pełni sprawnej instalacji elektrycznej oraz znalezienie lampy, która będzie odpowiednio izolowana. Bez tego mogłoby dojść do zwarcia. Niestety w łazienkach panuje duża wilgotność powietrza. Dodatkowo przy wiszących lampach, zwłaszcza tych nisko umieszczonych zwiększa się ryzyko zalania np. prysznicem. Z tego powodu część osób automatycznie rezygnuje z takiego rozwiązania, nie chcąc ryzykować bezpieczeństwa swojego i bliskich.

Kolejnym problemem, jaki w łazience sprawiają lampy wiszące, jest prawidłowy montaż i dobranie odpowiedniej ich wysokości. Jest to szczególnie trudne, jeśli w domu mieszkają osoby o dużych różnicach wzrostu i wysokich. Złe dopasowanie długości kabla w lampie może powodować, że będziemy ciągle o nią zaczepiać. Może też dojść do sytuacji, w której lampa stanie nam na przeszkodzie podczas otwierania szafek łazienkowych. Z tego też powodu wiszące lampy do łazienki nie są najchętniej wybieranymi do tego wnętrza.

Ciekawe aranżacje w łazienkach

Jeśli podejmiemy decyzję o wyborze lamp wiszących do łazienki, zyskamy wiele możliwości aranżacyjnych. Rynek bogaty jest w różne modele, kształty i kolory lamp. A co modnego będzie wśród łazienkowych lamp wiszących w 2020 roku?

Prostota i naturalność w lampach wiszących łazienkowych

Ten rok zdecydowanie będzie należał do trendu eko, zarówno w życiu codziennym, jak i ubiorze czy wyposażeniu wnętrz. Nic więc dziwnego, że tak chętnie będziemy sięgać po wiszące lampy łazienkowe w kolorach ziemi: szarościach, beżach, brązach, zgaszonych zieleniach. Najlepiej, by były one wykonane z naturalnych materiałów, np. drewna czy kamienia. Jeśli zaś chodzi o sam kształt lamp, to chętnie wybierane będą te proste, w kształcie brył (walce, stożki, wielościany).

Industrialne lampy wiszące do łazienki

Utrzymującym się już kolejny sezon trendem, będzie industrializm. W naszych łazienkach nie może zabraknąć lamp wiszących drucianych, metalicznych, przypominających oświetlenie magazynowe. Oczywiście wkomponuje się one do wnętrz nowoczesnych i loftowych.

Kule i elipsy trendem w lampach wiszących łazienkowych

Nowością w tym sezonie będą lampy wiszące łazienkowe w kształcie kul i elips. Najczęściej spotkamy je w wersjach szklanych i metalowych, ale mogą być również wykonane z innych materiałów. Prostota form, kształtów i barw sprawi, że takie oświetlenie będzie dobrze wyglądało w większości naszych łazienek.

Dla odważnych – fantazyjne kształty lamp wiszących do łazienki

Jeśli lubimy zabawy formą, jesteśmy odważni i cenimy eksperymenty wnętrzarskie, powinniśmy sięgnąć po lampę wiszącą w fantazyjnym kształcie. Nada ona wnętrzu dodatkowego charakteru i może stanowić jedyną jego ozdobę.