Lampy do wysokich pomieszczeń – jak doświetlić duże wnętrze?

utworzone przez lis 19, 2020Lampy wiszące0 komentarzy

Wysokie, duże pomieszczenia mają wiele plusów. Gwarantują nam wiele wolnego, niczym nieograniczonego miejsca. Na etapie urządzania takiego wnętrza pojawia się jednak kilka problemów, które często spędzają nam sen z powiek. Zastanawiamy się, w jakie meble powinniśmy zainwestować, jak pomalować ściany, a przede wszystkim – jakie oświetlenie zamontować, aby doświetlić każdy fragment pomieszczenia. Przychodzimy więc z pomocą i przedstawiamy kilka propozycji na źródła światła, które idealnie sprawdzą się w wysokim wnętrzu!

Jakie funkcje spełnia wysokie pomieszczenie?

Jest to podstawowa, najważniejsza kwestia, którą powinniśmy mieć na uwadze podczas wyboru elementów wyposażenia. Innymi zasadami będziemy się bowiem kierować przy decydowaniu o rodzaju oświetlenia w wysokiej kuchni, innymi w przypadku dużej jadalni, a jeszcze innymi, jeśli będzie chodziło o sypialnię.

W miejscu przeznaczonym do spożywania posiłków, czyli w jadalni, skupimy się na szczególnym doświetleniu stołu. Kuchnia jest miejscem, gdzie główną rolę stanowi blat i to on powinien mieć dostęp do jak największej ilości światła. Z kolei w przypadku sypialni, skupimy się na oświetleniu damskiej toaletki oraz szaf – tak, aby wybór ubrań był możliwie jak najbardziej komfortowy.

Lampy wiszące jako funkcjonalne oświetlenie wysokich pomieszczeń

Pierwszą propozycją na oświetlenie wysokich pomieszczeń są wiszące lampy sufitowe. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu oświetlenia, dzięki czemu mogą być one dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jednym z ciekawszych wariantów jest tzw. lampa-pająk. Zamontowana na suficie rzeczywiście przypomina wspomniane zwierzątko, ponieważ jej „odnogi” mogą zostać zamontowane w dogodnym dla nas miejscu. Co więcej, w tym przypadku mamy też możliwość regulacji wysokości, na jakiej źródło światła ma się znajdować. 

Klasyka zawsze na czasie – eleganckie żyrandole w wysokim wnętrzu

Żyrandole to nieco zapomniany już rodzaj oświetlenia. Mimo iż znany jest on od lat – stosowany był w domach naszych dziadków i pradziadków – to lata jego świetności nadal nie przeminęły. Żyrandole bardzo często stosowane są jako źródła światła w wysokich pomieszczeniach. Dzięki swojej budowie, a dokładniej temu, że zwisają z sufitu kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt centymetrów, mogą oświetlić znaczną część danego pokoju.

Nowoczesne rozwiązania, czyli plafon jako oświetlenie dużego pomieszczenia

Plafony, podobnie jak żyrandole, są znane od dawna i obecnie przechodzą swój renesans. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele unowocześnionych wersji tego typu oświetlenia. Produkowane są one w różnych rozmiarach, dzięki czemu można dostosować je do potrzeb danego wnętrza. Te największe idealnie sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach, ponieważ światło, jakie wytwarzają, obejmuje znaczną część całego pokoju. Co więcej, nowoczesne plafony mogą mieć takie udogodnienia, jak np. zmiana barwy światła, regulacja natężenia, a także możliwość wyboru trybu: dziennego lub nocnego.

Reflektory nie tylko w samochodzie – wykorzystanie tego rodzaju oświetlenia w wysokich wnętrzach

Reflektory mogą genialnie sprawdzić się jako oświetlenie wysokiego pokoju. Dzięki temu, że ten typ źródła światła wyposażony jest w ruchome główki, możemy skierować je w dowolnym kierunku. Umożliwia nam to decydowanie o tym, która część pomieszczenia ma być bardziej, a która mniej doświetlona. Co więcej, dzięki takiemu zabiegowi, możemy odwrócić uwagę od pewnych mankamentów, które w wyglądzie danego wnętrza nam nie odpowiadają. Światło bowiem podkreśli jego zalety, które chcemy wyeksponować, a „ukryje” niechciane wady. 

Kinkiety naścienne jako dodatkowe źródło światła w dużych pomieszczeniach

Czasami bywa tak, że mimo mocnego i intensywnego oświetlenia sufitowego, dane wnętrze nadal wydaje się zbyt ciemne. Sposobem na to może być zainwestowanie w oświetlenie dodatkowe. W przypadku wysokich pomieszczeń sprawdzić mogą się kinkiety naścienne. Powieszone w miejscu, w którym światła brakuje najbardziej, pozwolą skutecznie doświetlić dany fragment pokoju. Włączenie tylko ich zagwarantuje natomiast tajemniczą atmosferę oraz miły nastrój.

Stojące lampy podłogowe punktowym oświetleniem wysokich salonów i sypialni

Gdy urządzanym wysokim pomieszczeniem jest np. salon lub sypialnia, warto pomyśleć o zakupie lampy podłogowej. Często bowiem zdarzają się sytuacje, gdy chcemy w spokoju i ciszy poczytać na łóżku książkę i do tego nie potrzebujemy mocnego sufitowego oświetlenia. W takiej sytuacji wystarczy bowiem jedynie delikatne światło lampy stojącej, które z jednej strony zapewni nam komfort widzenia, z drugiej natomiast stworzy przytulny klimat, idealny do relaksu.

Ostatnie komentarze