Jakie lampy wiszące dają najwięcej światła?

utworzone przez | Sie 27, 2018 | Lampy wiszące | 0 komentarzy

Lampy wiszące są nie tylko znakomitą ozdobą wnętrz, ale potrafią również skutecznie oświetlić całe pomieszczenie. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią lampę wiszącą do domu, która zapewni nam optymalne doświetlenie wszystkich kątów?

Jakie lampy odpowiednio oświetlą duży salon?

W przypadku dużych salonów, które cierpią na niedobór światła dziennego, lampa wisząca może zdziałać prawdziwe cuda. W tym wypadku mamy do wyboru obszerny żyrandol umieszczony w centralnym punkcie salonu lub pojedyncze zwisy rozmieszczone w odpowiedniej odległości od siebie.

Jeżeli aranżacja wnętrz wykonana jest w nowoczesnym stylu, to idealnie do takiego wnętrza będzie pasować oryginalna lampa wisząca w stylu loftowym. Kilka jednakowych lamp wiszących to z kolei znakomita propozycja do dużych i przestronnych salonów, które wymagają sporo światła. Ponieważ taka aranżacja może za bardzo przytłoczyć małe wnętrza, w tych niewielkich pomieszczeniach lepiej sprawdzi się jedna niewielka lampa wisząca w jednolitym kolorze, najlepiej jasnym. Jeżeli zależy nam na maksymalnym doświetleniu, pamiętajmy o tym, aby wybrać lampy z transparentnego szkła, które przepuszczają przez siebie większość światła.

Lampa wisząca nad stołem

W nowoczesnych wnętrzach coraz popularniejsze stało się umieszczanie lampy wiszącej nad stołem w kuchni lub jadalni. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy optycznie wydzielić część jadalnianą od kuchni lub strefy wypoczynku. Warto również dodać, że taka lampa znakomicie podkreśla funkcję i urodę stołu. Wybierając lampę nad stół do jadalni, trzeba pamiętać o tym, aby światło stwarzało atmosferę bliskości. Oznacza to, że światło powinno sprzyjać spożywaniu posiłków, a nie oślepić ludzi siedzących przy stole. Dlatego w roli lampy wiszącej nad stołem najlepiej sprawdzą się lampy kloszowe. Jeśli jednak nie jesteśmy miłośnikami szklanych opraw, możemy postawić na modne kuliste abażury, które skutecznie tłumią światło, a przy tym prezentują się niezwykle elegancko. Zamiast tradycyjnego włącznika najlepiej zainstalować ściemniacz, który umożliwi regulowanie natężenia światła.

Na co zwrócić uwagę kupując lampę wiszącą?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na dobór mocy żarówek oraz koloru światła. Każde pomieszczenie jest przystosowane do wykonywania różnego typu czynności, dlatego inną barwę światła powinniśmy wybrać do gabinetu, a inną do sypialni. Do pomieszczeń, w których pracujemy, powinniśmy wybierać jasne, mocne światło, które motywuje do pracy i aktywności. W sypialni natomiast najlepiej sprawdzi się światło o ciepłej barwie, sprzyjające relaksowi i odpoczynkowi.

Z reguły lampy wiszą na środku. Jednak w nowoczesnych aranżacjach lampa wisząca coraz częściej mocowana jest np. nad stołem lub nad łóżkiem, które nie zawsze stoją pośrodku pomieszczenia.

Wysokość lampy

Nie bez znaczenia jest również wysokość lampy. Im niższe pomieszczenie, tym klosze lamp mogą znajdować się niżej, ponieważ wtedy światło jest bardziej intensywne, ale ma mniej przedmiotów do oświetlenia. I odwrotnie – im wyższe pomieszczenia i większa powierzchnia do oświetlenia, tym lepiej, aby lampa wisiała wyżej, ponieważ wówczas swoim zasięgiem obejmie więcej rzeczy.

Kierunek padania światła

Światło lamp wiszących z kloszami skierowanymi w dół może niektóre przedmioty oświetlać mniej lub bardziej. Natomiast niektóre modele mają światło skierowane ku górze, czyli w stronę sufitu. W takim wypadku światło rozproszy się po suficie, dlatego równo oświetli całe wnętrze.

Ruchome klosze

Niektóre modele lamp wiszących posiadają ruchome klosze, które można regulować w dowolnej konfiguracji. Dzięki takiemu zastosowaniu możemy zmienić kierunek padania światła i tym samym mieć oświetlenie częściowo rozproszone, a częściowo skupione.

Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość światła, oprócz lamp wiszących, warto postawić na dodatkowe źródła światła, które zaakcentują i podkreślą odpowiednie strefy w naszym mieszkaniu.