Jak dobrze i nowocześnie oświetlić stół w kuchni?

utworzone przez | Paź 26, 2018 | Lampy wiszące | 0 komentarzy

W kuchni możemy wydzielić kilka funkcjonalnych stref, które wymagają zastosowania zróżnicowanego oświetlenia. Jedną z nich jest stół kuchenny, czyli miejsce, przy którym spożywamy posiłki.

Oświetlenie dodatkowe kuchni

Oświetlenie kuchni można podzielić na trzy grupy: centralne, zadaniowe i dekoracyjne. Od wielkości i projektu naszej kuchni zależy to, do której z grup zaliczymy oświetlenie stołu. Najczęściej jednak spełnia ono funkcję oświetlenia zadaniowego i dekoracyjnego. Bez względu na to, czy stół to niewielki barek, stanowiący przedłużenie blatu roboczego, czy też osobny mebel pełniący funkcję domowej jadalni, powinien być odpowiednio oświetlony. Podejście do oświetlenia kuchni na przestrzeni ostatnich lat diametralnie się zmieniło. Jeszcze kilkanaście lat temu dla wielu z nas wystarczyła jedna, główna lampa z żarówką o dużej mocy, obecnie zaś wygodniejsze jest zastosować kilka punktów świetlnych, które ułatwią poruszanie się po kuchni i korzystanie z niej.

Lampy wiszące nad stołem w jadalni

Obecnie bardzo na czasie jest umieszczanie lamp wiszących nad stołem kuchennym. Mały stół kuchenny oświetli jedna lampa wisząca, umieszczona na samym środku stołu, której światło będzie padać centralnie na powierzchnię stołu. Musimy jednak pamiętać, aby była ona zamontowana na takiej wysokości, by nie oślepiać siedzących przy stole ludzi. Wielkość lampy należy dobrać do wielkości stołu – zbyt duża lampa może utrudniać wstawanie od stołu.

lampy nad stół w kuchni

Jaki kształt lampy nad stół?

Kształt lampy warto wybrać do kształtu mebla. Okrągły stolik najlepiej będzie wyglądał w parze z okrągłym kloszem. Z kolei nad stołem prostokątnym lub kwadratowym zda egzamin kilka mniejszych lamp w jednym ciągu. Lampa umieszczona centralnie nad stołem pozwala na zastosowanie źródeł światła o mniejszej mocy, a jednocześnie służy podkreśleniu funkcji i urody stołu. Nadaje też miejscu do spożywania posiłków bardziej intymny charakter, a podczas posiłków eksponuje potrawy i podkreśla urodę zastawy stołowej.