Gdzie powiesić kinkiety na klatce schodowej? Inspirujące pomysły

utworzone przez | Kwi 1, 2019 | Lampy wiszące | 0 komentarzy

 

Olbrzymie i skupiające najwięcej uwagi żyrandole zapewniające oświetlenie całego pomieszczenia już dawno odeszły do lamusa. Dzisiaj stawiamy na światło klimatyczne, można powiedzieć towarzyszące nam podczas oglądania filmów, pracy przy komputerze czy spotkań ze znajomymi. Delikatne, stwarzające przytulny nastrój lampy, a przede wszystkim kinkiety są o wiele bardziej pożądanym produktem niż kilka lat temu. Oświetlenie tego typu jest obecnie bardzo popularne. Czasy przepalających się żarówek na klatce schodowej, które i tak nie zwiększają bezpieczeństwa przy pokonywaniu kolejnych stopni czy wspomaganie się latarką przechodząc tamtędy, już dawno minęły. W nowoczesnym domu/mieszkaniu klatka schodowa to element zaprojektowany ze starannością w taki sam sposób jak cała reszta. Zatem, w jaki sposób efektywnie zamontować oświetlenie na ciemnym korytarzu?

Gdzie najlepiej umieścić kinkiety na klatce schodowej? Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Teraz podstawowe pytanie, które pojawia się razem z decyzją o montażu tego typu oświetlenia: gdzie powiesić kinkiety na klatce schodowej? 180 cm czy 200 cm od podłogi?

  • Jeżeli chcemy, aby kinkiety były pewnego rodzaju ozdobą naszego wnętrza,  to możemy je z pewnością umieścić wyżej – przykładowo 200 cm od podłogi.
  • W przypadku, kiedy kinkiety oświetlają nam przede wszystkim schody na piętro – wtedy zamontujmy je nieco niżej – 180 cm od podłogi.

W tym wypadku istotną kwestią jest nasze bezpieczeństwo, by podczas korzystania ze schodów nie potknąć się i nie zrobić sobie krzywdy. Miejmy to na uwadze myśląc o projektowaniu oświetlenia na klatce schodowej.

Kinkiety na klatce schodowej a włącznik?

Zadając sobie pytanie o to, gdzie powiesić kinkiety na klatce schodowej pamiętajmy o najważniejszym: tutaj liczy się przede wszystkim nasze bezpieczeństwo!

Jeżeli mamy w domu osoby różnego wzrostu jak np. dzieci czy osoby starsze, to warto umiejscowić włącznik światła na takiej wysokości, aby  każdy bez problemu mógł do niego sięgnąć. 130 cm to optymalna wysokość, każdy – i mały i duży – powinien do niego sięgnąć i oświetlić sobie schody. Paradoksalne umieszczenie włącznika to też nie taka prosta sprawa przy kinkietach na klatce schodowej.

Kinkiety na korytarzu – to nie musi być nudne!

Aranżując świetlnie nasz korytarz, miejmy na uwadze również to, że kinkiety nie muszą być montowane w takich samych odległościach od siebie. Ciekawym akcentem będzie umiejscowienie ich naprzemiennie: jeden bliżej do góry, a drugi bardziej do dołu. To niepozorne zastosowanie będzie interesującym sposobem, aby w ciekawy sposób ubrać wnętrze Twojego domu.

Gdzie umieścić kinkiety na korytarzu z lustrem?

Skupmy się teraz na chwilę na tym, gdzie najlepiej umieścić kinkiety w korytarzu, jeśli mamy w nim duże lustro? Ten dylemat najlepiej zrozumieją panie, dla których ważne jest ostatnie spojrzenie w ,,zwierciadło’’ przed wyjściem. To istotne, ponieważ oświetlenie w tym momencie będzie się liczyło dla nas również przy wyborze garderoby, jak i upewnianiu się przed wyjściem, że wszystko z naszym strojem jest w porządku. Warto kupić sobie lustro z ramą i kinkiety w podobnym stylu – wtedy będą tworzyć gustowną całość i zwrócą też uwagę gości przychodzących do nas z wizytą w odwiedziny.

Oświetlenie na ciemnym korytarzu w naszym stylu

Dzisiejszy rynek posiada bogatą ofertę różnych rodzajów kinkietów. Możemy znaleźć je zarówno w stylu tradycyjnym, skandynawskim jak i nowoczesnym. Warto dopasować je do projektu całego wnętrza naszego domu. W momencie, kiedy będziemy przemieszczali się między jednym piętrem, a drugim to właśnie kinkiety będą oświetlać naszą drogę i tworzyć miły klimat.