Pielęgnacja lampy sufitowej. Dowiedz się, jak o nią dbać, aby służyła długie lata

utworzone przez | kw. 30, 2023 | Lampy sufitowe | 0 komentarzy

Lampa sufitowa to coraz popularniejszy element oświetlenia w polskich domach. Dzięki niej można zaaranżować przepiękną przestrzeń mieszkalną. Nie każda osoba wie jedna, jak dbać o lampę sufitową, żeby posłużyła przez wiele lat. Na szczęście istnieją na to sprawdzone sposoby. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób myć i pielęgnować lampę sufitową. Dzięki kilku prostym trickom lampa będzie zawsze prezentowała się jak nowa!

Czyszczenie oświetlenia sufitowego – dlaczego jest tak istotne?

Dbanie o lampę sufitową i regularnie jej pielęgnowanie jest istotne z kilku powodów. Przede wszystkim w ten sposób można cieszyć się pięknym i funkcjonalnym oświetleniem przez długi okres. Dzięki temu uniknie się kosztownych napraw bądź wymiany lampy. Co więcej, poprawia się też estetyka pomieszczenia. Lampa sufitowa to nierzadko centralny element wystroju salonu bądź pokoju. Dbanie o jej czystość i połysk to priorytet, który pozwoli na poprawę estetyki całego wnętrza. Ważną kwestią jest też bezpieczeństwo. Okazuje się, że regularne sprawdzanie  połączeń elektrycznych i unikanie nadmiernego obciążenia lampy sufitowej to ważne elementy dbania o bezpieczeństwo w naszych domach i mieszkaniach. Do tego dolicza się też oszczędność kosztów. Wymiana żarówek i regularne czyszczenie oświetlenia sufitowego to koszty, które można minimalizować właśnie dzięki regularnej pielęgnacji. To najlepszy sposób na uniknięcie konieczności wymiany lampy sufitowej bądź kosztownych napraw. Kompleksowa pielęgnacja tego elementu oświetlenia pozwoli na utrzymanie go w dobrym stanie przez wiele lat. 

Prawidłowa pielęgnacja lamp sufitowych – jak to robić?

Pielęgnacja oświetlenia sufitowego to bardzo istotny element dbania o oświetlenie w naszych mieszkaniach i domach. Istnieje kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym można zadbać o takie oświetlenie. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie. Pozwoli ono na utrzymanie lampy sufitowej w należytej czystości i połysku. Do czyszczenia bardzo przydatne są miękkie ściereczki. Można też postawić na gąbki z delikatnym płynem do mycia naczyń lub specjalnym środkiem przeznaczonym do czyszczenia lamp. Ważną kwestią jest też wymiana żarówek. Ich regularne wymienianie pozwoli zadbać o lampę sufitową. Żarówki trzeba wymieniać wtedy, kiedy przestają świecić bądź tracą na swojej jasności. Bardzo ważne jest też sprawdzenie połączeń elektrycznych. Czynność ta pozwoli zapobiec awariom i zagrożeniom związanym z elektrycznością, co może być bardzo problematyczne i kosztowne. W przypadku, gdy zauważone zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, trzeba jak najszybciej skontaktować się z elektrykiem. 

Inne ważne kwestie

Prawidłowa pielęgnacja lamp sufitowych związana jest też z ograniczeniem narażenia na wilgoć. W przypadku, gdy ten element oświetlenia jest narażony na nią, na przykład w łazience bądź kuchni, najlepiej postawić na lampę sufitową odporną na działanie wilgoci. Alternatywnie można postawić na zainstalowanie wyciągu. Pomoże on w pozbyciu się nadmiaru pary wodnej. Bardzo ważne jest również utrzymanie czystości wokół lampy. W ten sposób można zapobiec nagromadzeniu się kurzu i brudu. Dlatego trzeba regularnie odkurzać lub wycierać powierzchnię wokół lampy. Pielęgnacja lampy sufitowej to bardzo istotny element dbania o oświetlenie. Odpowiednio myta będzie użytkowana przez długi czas. W ten sposób uniknie się też kosztownych napraw i wymiany. 

Jak myć lampę sufitową?

Bardzo ważne jest odpowiednie mycie lampy sufitowej. Czynność ta może być prosta, szybka, a zarazem skuteczna. Na samym początku trzeba wyłączyć lampę i odłączyć ją od prądu. Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia trzeba też upewnić się, czy ten element oświetlenia nie zagraża zdrowiu. Jeżeli lampa nie jest podłączona do prądu, można zająć się zdejmowaniem osłony. Jeżeli ma ona klosz bądź osłonę, trzeba takie element delikatnie zdjąć. Kolejną czynnością jest przygotowania płynu do mycia. Do naczynia z ciepłą wodą najlepiej dodać parę kropel płynu do mycia naczyń. Można też postawić na specjalny środek do czyszczenia lamp. Kolejno trzeba oczyścić lampę, najlepiej za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki, namoczonej w przygotowanym płynie. Nie jest zalecane stosowanie zbyt mokrych ściereczek ani twardych szczotek. Mogą one uszkodzić lampę, czego przecież nikt nie chce. 

Kolejnym zadaniem jest osuszenie tego elementu oświetlenia. Po wyczyszczeniu lampy trzeba ją dokładnie osuszyć. Do tego celu przydatna będzie czysta ściereczka. Nie można też pozostawiać na lampie żadnych śladów wody bądź wilgoci, gdyż może to być bardzo groźne. Jeżeli wszystko zostanie wyczyszczone i wysuszone, można z powrotem założyć osłonę. W przypadku mocno zabrudzonych lamp sufitowych, zalecane jest skorzystanie z innych metod pielęgnacji. Mowa tutaj np. o odkurzaniu lampy za pomocą specjalnej końcówki do odkurzacza lub wyczyszczenie lampy za pomocą specjalnych preparatów do czyszczenia lamp. Każdy powinien pamiętać o tym, żeby nie stosować zbyt mokrych ścierek. Nie warto też stosować silnych środków chemicznych.