Oświetlenie małej łazienki – jak je rozsądnie rozplanować?
Prawidłowe rozplanowanie oświetlenia w łazience jest niezwykle ważne ze względu na komfort przeprowadzanych tam zabiegów pielęgnacyjnych. Szybki prysznic, codzienny makijaż czy relaksująca kąpiel – to wszystko wymaga całkiem innego oświetlenia. Jak je zatem dobrze zaplanować?
Prawidłowe oświetlenie łazienki
Łazienka jest pomieszczeniem o ściśle określonych funkcjach. Wiele łazienek jest też pozbawionych okien, co powoduje, że oświetlenie sztuczne jest jedynym słusznym rozwiązaniem. W tego typu wnętrzach pojawia się również problem bezpieczeństwa związany z obecnością wilgoci i narażeniem niektórych opraw na kontakt z wodą.
Oświetlenie ogólne
Oświetlenie łazienki musi zawierać kilka źródeł światła – oświetlenie ogólne i strefowe.
Światło ogólne ma przede wszystkim zapewnić równomiernie doświetlenie całego pomieszczenia. Dobre światło ogólnie jest pomocne nie tylko przy sprzątaniu, ale także przy wszelkich czynnościach higienicznych. Najlepiej, aby światło ogólne było łagodnie rozproszone, pozwoli to wprowadzić miłą atmosferę do wnętrza. W roli oświetlenia ogólnego sprawdzi się lampa zawieszona w centralnym punkcie sufitu. Mogą to być popularne w ostatnim czasie – plafony. Można też zainstalować w suficie podwieszanym oprawy na żarówki halogenowe.
Oświetlenie strefowe
Uzupełnieniem oświetlenia ogólnego powinno być oświetlenie strefowe, które podkreśli poszczególne strefy funkcjonalne, takie jak: umywalka, wanna czy kabina prysznicowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zapalając wszystkie źródła światła na raz, maksymalnie rozjaśnimy wnętrze, a włączając tylko niektóre – stworzymy przytulny klimat idealny do relaksującej kąpieli.
Oświetlenie strefy lustra
Ponieważ lustro to taki element wyposażenia przy którym wykonujemy codzienną toaletę, należy zadbać o prawidłowe oświetlenie tej strefy. Oświetlenie lustra powinno padać na osobę, która się w nim przegląda po to, aby równomiernie oświetlać całą twarz, nie zmieniając jej kolorytu. Najlepiej więc zamontować dwie oprawy umieszczone symetrycznie po obu stronach lustra. W tej roli świetnie sprawdzą się kinkiety lub małe oprawy zamontowane nad górną krawędzią lustra. Mogą to też być oprawy halogenowe wpuszczane w sufit albo regulowane reflektorki umieszczone nad lustrem. Oświetlenie dedykowane do luster powinno spełniać wymagania dotyczące szczelności po to, aby do ich wnętrza nie dotarła woda. Kolejną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia łazienkowego, jest temperatura barwowa. W tym wypadku polecana jest barwa światła jak najbardziej zbliżona do tego naturalnego. Efektu cienia unikniemy wybierając oprawy ze szklanymi kloszami, np. ze szkła mlecznego. Umieszczając dwie lampy symetrycznie po obu stronach lustra, pamiętajmy o umieszczeniu ich na wysoki oczu, czyli około 160 cm od podłogi. Możemy też zdecydować się na zakup lustra z gotowym już oświetleniem. Dużą popularnością cieszą się tzw. lustra LED.
Oświetlenie strefy kąpielowej
Tu światło powinno być wystarczająco jasne, ale nie powinno oślepiać. Można zastosować źródła światła w suficie podwieszanym, umieszczając je przy ścianie, gdzie stoi kabina prysznicowa lub wanna. Można też zastosować kinkiety kierujące światło na sufit. W strefie kąpielowej najlepiej zastosować ciepłą barwę światła.
Oświetlenie dekoracyjne do łazienki
Oświetlenie w łazience może także pełnić funkcję dekoracyjną. Rozjaśni, optycznie powiększy wnętrze, a także zbuduje w nim nastrój. Często stosowanym oświetleniem dekoracyjnym są taśmy LED-owe. Takie źródło światła może zostać umiejętnie ukryte w elementach zabudowy łazienkowej – we wnękach szafek, w okolicach umywalki czy wanny. Jeżeli jesteśmy zwolennikami nowoczesnych rozwiązań, to możemy w strefie kąpielowej zamontować kolorowe taśmy LED, a ich natężenie sterować za pomocą pilota.
Czego unikać w oświetleniu łazienki?
W łazience nie zaleca się montować lampy wiszącej, ponieważ mogłaby ona krępować swobodę ruchów. Niewskazane jest stosowanie również takich opraw oświetleniowych, jak: lampy stołowe czy stojące oraz oświetlenie lustra źródłem światła zainstalowanym wprost na niego, bo będzie się ono odbijać w lustrze i oślepiać zamiast oświetlać.
Dobrze zaprojektowane oświetlenie w łazience to z pewnością gwarancja mile spędzonego tam czasu. Możliwości w zakresie doboru oświetlenia jest naprawdę wiele – ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia. Dobrze zaplanowane oświetlenie decyduje o wizualnym odbiorze łazienki, buduje atmosferę oraz wpływa na nasze samopoczucie.
Ostatnie komentarze