Jakie oświetlenie do piwnicy wybrać? Trendy na 2020 rok

utworzone przez | sty 23, 2020 | Lampy sufitowe, Lampy wiszące | 0 komentarzy

Piwnica jest bardzo ważnym elementem każdego mieszkania. Nie ma znaczenia, czy mówimy o piwnicy w bloku czy w domu jednorodzinnym. Piwnice służą do przechowywania różnego rodzaju rzeczy: przetworów, narzędzi czy nawet rowerów. Dobrze jest zatem w odpowiedni sposób zadbać, aby pomieszczenie to zostało prawidłowo oświetlone. Wybór lamp do piwnicy, nie jest jednak łatwy. Wszystko ze względu na to, że na rynku mamy ich obecnie bardzo duży wybór. Jakie są jednak najnowsze trendy na rok 2020, jeśli mowa o oświetleniu piwnicy? O co powinniśmy w tym aspekcie zadbać? Sprawdźmy!

Jak oświetlić piwnicę?

Zanim przejdziemy do tego, na co należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego oświetlenia do piwnicy, warto wskazać, co będzie miało dla nas znaczenie, jeśli chcemy oświetlić piwnicę w prawidłowy sposób. To, na co szczególnie należy zwrócić uwagę, to umieszczenie źródła światła. Powinno się ono znajdować w takim miejscu, aby po włączeniu, nie było żadnych problemów z widocznością w piwnicy. Oświetlenie piwnicy ma być przede wszystkim praktyczne. Dzięki niemu, powinniśmy móc bez najmniejszego problemu znaleźć w piwnicy rzeczy, których aktualnie szukamy. Powinniśmy też nie mieć problemów z włączeniem światła, kiedy wchodzimy do piwnicy. Tym samym, wszelkie rozwiązania, które zakładają włożenie wtyczki do kontaktu, aby włączyć światło, nie są dobre. Oprócz tego, że stanowią one dla nas zagrożenie, dodatkowo są też bardzo niewygodne. Dlatego właśnie, kiedy wybieramy odpowiednie oświetlenie do piwnicy, warto jest zwrócić uwagę nie tylko na to, jak wygląda, ale też jak dużo światła jest w stanie nam dostarczyć i w jaki sposób się je montuje. 

Plafon do piwnicy? Jak najbardziej!

Jednym z najbardziej praktycznych a zarazem cieszących się coraz większą popularnością rodzajów oświetlenia piwnicy, są plafony. Przyczyna, dla której tak się właśnie dzieje, jest wręcz banalna. Plafon charakteryzuje się tym, że mimo niewielkich rozmiarów, jest w stanie dostarczyć bardzo dużą ilość światła. Co więcej, jest przykręcany bezpośrednio do sufitu, nie posiada wiszącego kabla. W przypadku, kiedy mówimy o oświetleniu piwnicy, brak wiszącego kabla jest bardzo ważny, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Co więcej, jeśli nie tylko zależy nam na praktycznych rozwiązaniach związanych z oświetleniem piwnicy, ale chcemy też, aby były one zgodne z trendami na rok 2020, plafon jest doskonałym wyborem. Nie jest to jednak jedyna opcja, którą posiadamy, jeśli mowa o prawidłowym oświetleniu piwnicy. 

Oświetlenie piwnic w blokach – jak je wybrać?

Kiedy mówimy o prawidłowym oświetleniu piwnicy, musimy też bardzo wyraźnie określić, czy jest to piwnica w bloku, czy też w domu jednorodzinnym. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim ze względu na instalację elektryczną. Te instalacje elektryczne, z którymi mamy do czynienia w blokach, najczęściej wiele lat nie były wymieniane. W związku z tym, musimy uważać na to, jakiego rodzaju przewody zostały w nich zastosowane i stosownie do tego wybrać odpowiedni rodzaj lampy. W piwnicach w bloku, najczęściej spotykamy się z lampami wiszącymi, ale nie posiadającymi długich kabli. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej przede wszystkim ze względu na wysokość pomiędzy sufitem a podłogą w piwnicach w bloku. Z reguły jest ona bardzo mała, a co za tym idzie – należy wykorzystać ją w odpowiedni sposób. Stosując lampy, które nie posiadają długich kabli, nie tylko działamy w sposób praktyczny, ale też dbamy o własne bezpieczeństwo. Wbrew pozorom, to także istotne kwestie, jeśli mowa o wyborze odpowiedniej jakości oświetlenia do piwnicy. 

Modne lampy do piwnicy – to możliwe!

Obecnie, coraz bardziej popularne stają się lampy wiszące w stylu industrialnym. Sprawdzają się one doskonale w pomieszczeniach w naszym domu. Ciekawym pomysłem wydaje się być jednak zainstalowanie takiej lampy (lub kilku lamp) w piwnicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przede wszystkim zachowamy spójność jeśli chodzi o pomieszczenia. Piwnica jest pomieszczeniem raczej surowym, małym, służącym głównie do przechowywania rzeczy. Nie oznacza to jednak, że musi być to pomieszczenie nudne, czy źle oświetlone. Lampy industrialne, doskonale sprawdzą się, jeśli zależy nam na oświetleniu piwnicy zgodnie z trendami, które są aktualnie w modzie. 

Jak zatem bardzo wyraźnie widać, możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie ciekawych rozwiązań oświetleniowych do piwnicy, mamy bardzo dużo. Wystarczy jedynie, że będziemy dokładnie wiedzieli, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do piwnicy. Warto wcześniej zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia czy rodzaj kabli. Nie bez znaczenia będzie także fakt, czy mamy do czynienia z piwnicą w bloku, czy też w domu jednorodzinnym. To, co jednak nie zmienia się bez względu na wszystko, to fakt, że zawsze przy wyborze odpowiedniej jakości oświetlenia piwnicy, musimy zwrócić uwagę na to, aby w pierwszej kolejności było ono praktyczne. Dostarczenie odpowiedniej ilości światła to najważniejsze zadanie, które ma spełniać oświetlenie do piwnicy.