Jakie lampy sufitowe na skosy sprawdzą się najlepiej?

utworzone przez | Sie 27, 2018 | Lampy sufitowe | 0 komentarzy

Pomieszczenia ze skosami usytuowane najczęściej na poddaszu mają niepowtarzalny klimat. Świetnie się spiszą w roli sypialni, pokoju dziecka, salonu czy gabinetu. Urządzając wnętrze na poddaszu, trzeba zwrócić uwagę na właściwe doświetlenie przestrzeni światłem sztucznym. Jakie lampy zatem najlepiej sprawdzą się w przypadku skosów?

Jak oświetlić poddasze?

Nie każde poddasze pozwala na zawieszenie tradycyjnych lamp sufitowych. Jeżeli jednak sufit znajduje się wysoko, można pozwolić sobie na duże żyrandole, czy nawet lampy wiszące. Gdy jednak pokój jest niski, lepiej postawić na inne rozwiązanie, na przykład bardzo modne w ostatnim czasie plafony lub halogenowe reflektory punktowe, które nie będą przeszkadzały w codziennym użytkowaniu pomieszczenia. Takie oświetlenie zajmuje niewiele miejsca, co więcej, można je umieścić zarówno na skośnych stropach, jak i na ścianach.

Oświetlenie centralne na poddaszu

Światło centralne to główne oświetlenie w pomieszczeniu. Umieszczone centralnie światło ma za zadanie dać w miarę równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Jeżeli tylko metraż na to pozwala, w roli oświetlenia centralnego doskonale sprawdzi się żyrandol. Żyrandol, który posiada kilka źródeł światła skierowanych ku górze, odbija się od sufitu, rozpraszając równomiernie światło po całym pomieszczeniu. Obecnie wybór żyrandoli jest naprawdę duży. Design współczesnych żyrandoli do nowoczesnych wnętrz nie ma nic wspólnego z wyglądem lamp z lat 50. Żyrandole stanowią bardzo modne oświetlenie, które idealnie sprawdza się w dużych i przestronnych wnętrzach. Tego typu lampy mają to do siebie, że stanowią główny punkt dekoracyjny w każdym pomieszczeniu, w którym się znajdą.

Alternatywą dla okazałych żyrandoli są minimalistyczne plafony. Przylegające ściśle do sufitu plafony idealnie nadają się do niższych i mniejszych pomieszczeń. Nowoczesne plafony można zamontować nie tylko na suficie, ale również na ścianie bocznej, gdzie zastąpią one kinkiety. Takie zastosowanie szczególnie sprawdzi się w przypadku skosów. Jeżeli chodzi o kształt i formę plafonów, tutaj wybór jest nieograniczony – od tradycyjnych, okrągłych modeli, poprzez owalne, prostokątne aż po te loftowe. Wśród materiałów, z których wykonane są plafony, na szczególną uwagę zasługują połączenia metalu ze szkłem.

Jak za pomocą światła poprawić proporcje?

Pomieszczenia na poddaszu mają to do siebie, że bardzo często charakteryzuje je nieregularny kształt. Jednak ten nieregularny kształt da się nieco wyrównać, a małe pomieszczenia optycznie powiększyć. Jak to zrobić? Oczywiście za sprawą światła. Wystarczy zastosować kilka prostych sztuczek. Jeżeli pomieszczenie jest niskie, wybierzemy lampy ze światłem skierowanym ku górze. W ten sposób optycznie wydłużymy pomieszczenie za sprawą odbijających się od sufitu promieni. W przypadku, gdy pomieszczenie jest wąskie i chcemy je optycznie poszerzyć, powinniśmy doświetlić dłuższe ściany. Z racji tego, że poddasza bardzo często bywają problematyczne, w przypadku skosów najlepiej sprawdzą się lampy regulowane.

Lampki LED na poddaszu

Niezagospodarowane skosy i wnęki możemy podkreślić odpowiednim rozmieszczeniem lampek LED. Jako nowoczesne oświetlenie poddasza doskonale sprawdzi się oświetlenie wielopunktowe – w tym wypadku każda z żarówek może oświetlać inne miejsce w pomieszczeniu. Za zastosowaniem żarówek LED przemawia również fakt, że są one energooszczędne, ekologiczne oraz cechuje je dłuższa żywotność w porównaniu z tradycyjnymi lampami.

Oświetlenie poddasza – o czym jeszcze należy pamiętać?

Wybór oświetlenia na skosach to zazwyczaj nie lada wyzwanie. Planowanie instalacji elektrycznej należy dobrze przemyśleć przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do zwykłego sufitu w stropie poddasza znajdują się elementy izolacji dachu. Z tego względu należy pamiętać, aby dokładnie zabezpieczyć przewody, które stykają się z izolacją. Pozwoli to uniknąć zwarcia. W takim wypadku najlepiej postawić na żarówki halogenowe lub plafony umocowane na specjalnych ozdobnych szynach. Nie dochodzi wówczas do bezpośredniego kontaktu żarówki ze ścianą.