Jak prawidłowo doświetlić kącik muzyczny? Przedstawiamy sprawdzone sposoby!
Kącik muzyczny jest częścią pomieszczenia, która ma szczególne funkcje – zapewnia przestrzeń do tworzenia muzyki. Podczas urządzania danego wnętrza powinniśmy pamiętać o tym, że pomieszczenie to powinno być odpowiednio oświetlone. Tylko wtedy będzie spełniało swoje zadania, jednocześnie gwarantując optymalne do funkcjonowania warunki. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak prawidłowo oświetlić pokój muzyczny? Zapraszamy do lektury!
Czy kącik muzyczny powinien być szczególnie dobrze oświetlony?
Kącik muzyczny to miejsce każdego pasjonata muzyki. Jednak nie tego biernego, który tylko jej słucha – głównie tego, który ją tworzy. Aby było to możliwe, a przede wszystkim przyjemne, konieczne jest stworzenie w danym pomieszczeniu optymalnych warunków do pracy.
Jednym z pierwszych kroków powinno być zadbanie o odpowiednią ilość światła. Jest to bowiem podstawa do tego, aby funkcjonowanie w danym wnętrzu było nie tylko funkcjonalne, ale również bezpieczne. Niektórzy twierdzą, że pokój muzyczny powinien być pomieszczeniem, w którym panuje szczególny, nieco przygaszony nastrój. Owszem, można stworzyć taką atmosferę, jednak mimo wszystko należy zadbać o to, aby w pokoju muzycznym znalazła się odpowiednia ilość źródeł światła – dopasowana odpowiednio do wielkości wnętrza.
Lampy do kącika muzycznego – na co zwracać uwagę podczas wyboru oświetlenia?
Podczas wyboru oświetlenia do kącika muzycznego należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Są to m.in.:
- wielkość pokoju muzycznego – jest to jeden z ważniejszych aspektów, ponieważ bezpośrednio wpływa na ilość lamp, jakie będą musiały być zakupione do danego wnętrza;
- wysokość pomieszczenia z kącikiem muzycznym – wysokość danego pomieszczenia zadecyduje m.in. o tym, czy możliwe będzie zamontowanie lampy wiszącej;
- ilość „stanowisk”, przy których tworzona będzie muzyka – ta kwestia również ma wpływ na ilość lamp, które trzeba będzie zakupić do pokoju muzycznego, jednak jeszcze bardziej wpływa ona na miejsca, w których źródła światła powinny zostać zamontowane.
Propozycja #1 Lampa sufitowe do pomieszczenia z kącikiem muzycznym
Pierwszą propozycją, o której chcemy wspomnieć, są klasyczne lampy sufitowe. Wariant ten jest najczęściej i najchętniej wybierany. Mimo iż powoli odchodzi się od tradycyjnych rozwiązań, klasyka – jak widać – zawsze jest w modzie.
Lampy wiszące sprawdzą się szczególnie w niemałych pomieszczeniach, w których potrzebna jest duża ilość światła. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na wygląd lamp – jeśli zależy nam na efektownym wykończeniu wnętrza, powinien on być dopasowany do stylu, w jakim urządzony jest pokój muzyczny.
Propozycja #2 Lampa stojąca do pokoju muzycznego
Kolejnym wariantem, który niewątpliwie sprawdzi się w tym przypadku, jest lampa stojąca do pomieszczenia z kącikiem muzycznym. Jej funkcjonalność jest często niedoceniana, a to dlatego, że częściej decydujemy się na lampy wiszące czy kinkiety. Wybierając jednak rodzaj oświetlenia do swoich domowych wnętrz, warto wziąć pod uwagę wykorzystanie lampy podłogowej.
Decydując się to rozwiązanie, powinniśmy oczywiście wziąć pod uwagę to, czy w pokoju muzycznym znajdzie się miejsce dla lampy stojącej. Ten wariant jest o tyle problematyczny, że zabiera pewną część wolnej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj oświetlenia nie jest bardzo duży, wystarczy więc wygospodarować niewielką ilość podłogi.
Propozycja #3 Kącik muzyczny z kinkietami ściennymi
W pokoju muzycznym równie fajnie sprawdzą się kinkiety ścienne. Ich zastosowanie jest z pewnością mniej problematyczne niż lamp podłogowych, ponieważ można zamontować je w dowolnym miejscu. Oznacza to, że kinkiet może znaleźć się na ścianie tuż przy powierzchni, na której znajdują się instrumenty. W ten sposób oświetli najważniejszą część danego pokoju.
Propozycja #4 Pokój muzyczny z reflektorami sufitowymi
Ostatnią propozycją, którą dziś zaprezentujemy, są spoty sufitowe do pokoju muzycznego. Jest to szczególnie ciekawa opcja, ponieważ niektóre z reflektorów wyglądem przypominają te wykorzystywane podczas koncertów. Wówczas skojarzenie z kącikiem muzycznym będzie jednoznaczne. Co więcej, tego rodzaju oświetlenie posiada zazwyczaj kilka ruchomych „główek”, które umożliwiają modyfikowanie kierunku padania światła. Dzięki temu nie ma więc problemu, jeśli w danym pomieszczeniu chcemy rozproszyć promienie świetlne lub podkreślić różne strefy wnętrza.
Ostatnie komentarze