5 inspiracji na klasyczne oświetlenie do salonu

utworzone przez | wrz 28, 2021 | Lampy sufitowe, Lampy wiszące | 0 komentarzy

Salon jest miejscem, gdzie toczy się życie naszego domu. Tu spędzamy większość czasu rozmawiając, odpoczywając, oddając się rozrywkom. Urządzając to pomieszczenie, przykładamy do jego wystroju szczególną wagę, gdyż tu właśnie przyjmujemy gości. Od naszego gustu oraz wielkości salonu zależy, jaki wystrój się w nim znajdzie. Wiele osób spośród ogromnej gamy możliwych stylów wybiera ten klasyczny. Oprócz mebli i dodatków trzeba także zadbać o odpowiednie i pasujące do wystroju oświetlenie tego pomieszczenia. O tym, jak dobrać klasyczne oświetlenie do salonu, dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Klasyczne żyrandole do salonu – najmodniejsze modele

Klasyczne żyrandole w formie nawiązują do stylu pałacowego. Charakteryzują się one, np. złoceniami, często przybierając formę świecznika, bądź nawiązują do dziewiętnastowiecznych żyrandoli z półotwartym kloszem. Można także postawić na duże, kryształowe żyrandole, które przywodzą na myśl najbardziej eleganckie wnętrza. Rzecz jasna, nie używamy już w nich świec, lecz żarówki, lub coraz bardziej popularne diody LED. Takie żyrandole dodają pomieszczeniu splendoru i wywołują skojarzenia z wnętrzami pałaców. Zazwyczaj w ofercie sklepu znajdziemy pasujące do żyrandola kinkiety i lampy stołowe. Warunkiem stosowania takiego oświetlenia jest wielkość naszego salonu. W niewielkim wnętrzu taki żyrandol będzie je przytłaczał i wyglądał nieszczególnie. Jeśli jednak dysponujemy sporą ilością przestrzeni, nic nie stoi na przeszkodzie, by nasz salon wyglądał nie gorzej od królewskiej komnaty.

Lampy wiszące do klasycznego salonu

Nie zawsze jako oświetlenie główne w naszym salonie pragniemy zawiesić żyrandol. Jeżeli, np. mamy niewielką powierzchnię, powinniśmy zamiast niego postawić na lampę wiszącą. Nawet stawiając na styl klasyczny, możemy wybrać spośród wielu modeli, które nadadzą wnętrzu ponadczasowej elegancji. Mogą być one mniejszą wersją żyrandola, nie posiadającą ramion i zawierającą tylko jedną żarówkę. Eleganckim rozwiązaniem są też kryształowe lub srebrne lampy wiszące. Stawiając na te modele sprawiamy, że wnętrze nabiera lekkości i wygląda na jaśniejsze. W ofercie sklepów internetowych i stacjonarnych z pewnością znajdziemy wiele pasujących do klasycznego wystroju salonu lamp wiszących. 

Klasyczna lampa stojąca do salonu

Elegancki salon nie może obejść się bez klasycznych lamp stojących. Jest to typ oświetlenia, który jest doskonałym uzupełnieniem głównego w każdej wielkości wnętrzu. Lampa stojąca w klasycznym stylu powinna stanąć przede wszystkim w okolicach kanapy, miejsca do czytania (np. fotela) bądź relaksu. Gdy będzie to potrzebne, da nam dodatkowe światło, ale będzie pełnić również rolę czysto dekoracyjną. Klasyczna lampa stojąca może być doskonałą ozdobą salonu. Warto pamiętać, że w zależności od tego, jaką żarówkę zamontujemy, możemy uzyskać różne oświetlenie – od delikatnego i rozproszonego, po punktowe.

 

Jeśli zaś mowa o inspiracjach na klasyczne lampy stojące do salonu, to polecamy:

  • modele ze szklanymi kloszami w kształcie roślinnym, jak kwiaty czy liście,
  • klasyczne lampy podłogowe o kloszach w kształcie matowych, nieprzezroczystych kul,
  • modele lampek stojących, których klosze łączą drewno i szkło.

Stołowe lampki do klasycznego salonu

Nieco rzadziej spotykanym rozwiązaniem w klasycznych salonach są stołowe lampki. Te małe, często dekoracyjne źródła światła najczęściej widywane są w sypialni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z powodzeniem wykorzystywać je w salonie. Klasyczne lampki do salonu doskonale wkomponują się w to wnętrze. Gdzie można je postawić? Z pewnością przydadzą się na stoliku przy kąciku czytelniczym czy w miejscu, gdzie oglądamy telewizję. Warto bowiem dodatkowo doświetlać sobie te miejsca, by zadbać o wzrok i nadmiernie go nie męczyć. Jeśli chodzi o przykładowe modele lampek stołowych do klasycznego salonu, to polecamy szczególnie:

  • modele z ażurowym kloszem, np. z koronki, z makramowego sznurka czy innych materiałów,
  • lampy stołowe z kloszem tkaninowych, które ładnie rozpraszają światło,
  • lampki stołowe szklane lub kryształowe – dają ciekawy efekt świetlny,
  • stylizowane lampy stołowe – wyglądające, jak np. lampki naftowe.

Jaką barwę światła dobrać do klasycznego oświetlenia?

Klasyczne oświetlenie jednoznacznie kojarzy nam się z domowym ciepłem, elegancją i prostotą wnętrza. Taki efekt możemy otrzymać, jeśli do klasycznych lamp wybierzemy źródła światła w ciepłej barwie. Mogą to być zarówno tradycyjne żarówki, które dają dość mocno żółte światło. Ale dziś zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybranie żarówek LED o ciepłej barwie. Nie będzie on aż tak żółto-pomarańczowe, ale równocześnie przyjemne i nieobciążające dla oka. Dodatkową zaletą żarówek LED jest ich niskie zużycie energii co sprawia, że będzie to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Jeśli lubimy zabawę formą i chcemy nieco przełamać klasyczny wygląd naszych lamp, możemy dodać do nich bardziej nowoczesne, dekoracyjne żarówki, np. te Edisona.