Nietypowe zastosowania lamp stojących

utworzone przez | sie 27, 2018 | Lampy stojące | 0 komentarzy

Lampy stojące dają nam niezwykłą swobodę w aranżacji wnętrz. Spełniają one dwie podstawowe funkcje: praktyczną i dekoracyjną. Odpowiednio dobrana lampa podłogowa ociepla pomieszczenie i sprawia, że staje się ono przytulniejsze. Z drugiej strona taka lampa doskonale wspomaga oświetlenie główne – lampy sufitowe, dzięki czemu jest to również niezwykle praktyczne rozwiązanie. Jakie jeszcze zastosowanie w naszych domach mogą mieć lampy podłogowe?

“Mobilność” lamp podłogowych

Lampy podłogowe doceniamy przede wszystkim za mobilność, czyli możliwość ich przestawienia w dowolne miejsce. W wybraniu odpowiedniego miejsca dla takiej lampy ogranicza nas jedynie własna pomysłowość. Lampy podłogowe są niczym bohaterowie drugiego planu – pomimo że nie narzucają się swoją obecnością, to mają ogromny wpływ na ostateczny obraz całej aranżacji. “Mobilność” lamp podłogowych sprawia, że za ich pomocą możemy stworzyć odpowiedni klimat praktycznie wszędzie. Wystarczy przestawić je w inne miejsce, aby za pomocą światła uwypuklić i wyeksponować daną strefę mieszkania.

Lampy stojące do czytania

Lampy podłogowe do czytania przydadzą się wtedy, kiedy szukamy dodatkowego źródła światła niezbędnego właśnie do czytania lub innych czynności wymagających precyzyjnego światła punktowego. Z tego względu lampy podłogowe przeznaczone do czytania mają zazwyczaj jasne klosze, które doskonale przepuszczają światło. Dobrze, gdy główka lampy obraca się w dowolnym kierunku i ma regulowany klosz oraz ramię, które umożliwiają skierowanie strumienia światła w dowolne miejsce.

Lampa podłogowa do oświetlenia strefy wypoczynku

Salon jest pomieszczeniem, który wymaga zastosowania kilku źródeł światła. Jedna lampa wisząca umieszczona w centralnym punkcie salonu nie zapewnia optymalnego doświetlenia wszystkich kątów. Dlatego dobrym pomysłem są dodatkowe źródła światła. Znakomitym przykładem może być, chociażby lampa stojąca. Lampę stojącą w salonie najlepiej umieścić w strefie wypoczynku. Lampa podłogowa łamana lub wyposażona w regulację nachylenia, za pomocą której da się wygodnie sterować, dozując odpowiednią ilość światła, świetnie sprawdzi się tuż nad kanapą lub fotelem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy do pomieszczenia wprowadzić przytulny klimat np. w czasie oglądania filmu, bez konieczności zapalania światła głównego.

Podświetlenie obrazów i ramek ze zdjęciami

Za pomocą lamp podłogowych możemy również wyeksponować wszystkie nisko zawieszone dekoracje, takie jak obrazy, grafiki czy zdjęcia. Zdjęcia i obrazy stanowią prostą i efektowną ozdobę domu, a jeżeli zostaną odpowiednio oświetlone – wnętrze wyda się bardziej eleganckie i przestronne. Z całą pewnością lampa stojąca to najprostszy sposób na oświetlenie obrazu. Jeżeli posiada ruchomy klosz, światło możemy bezpośrednio skierować na dzieło. W tym wypadku lampa powinna mieć żarówkę od 60 do 100 watów lub jej energooszczędny odpowiednik po to, aby światło było dostatecznie mocne. Najlepiej od razu wybrać dwie niewielkich rozmiarów lampy stojące i ustawić je równomiernie po obu stronach obrazu, kilkanaście centymetrów od niego, dzięki czemu obraz zostanie równomiernie oświetlony.

O czym należy pamiętać kupując lampę podłogową?

Przede wszystkim należy dobrać kolor i kształt lampy tak, aby pasował do wystroju całego pomieszczenia. Dzięki regulowanej wysokości i możliwości regulowania kąta padania światła będziemy mogli z łatwością dostosować wysokość światła do czynności, którą aktualnie wykonujemy. Ta funkcja sprawdza się przede wszystkim, gdy chcemy poczytać.

Niemniej ważne od wyglądu lampy jest jej konstrukcja. Dlatego przed zakupem nie wystarczy sprawdzić, czy lampa nam się podoba, ale czy też jest solidnie wykonana.

Dobranie dodatkowego oświetlenia pozwala na udekorowanie pomieszczeń, a jednocześnie dostosowanie go do konkretnych potrzeb. Lampy wiszące doskonale sprawdzają się do oświetlenia całych pomieszczeń, jednak są takie sytuacje, gdy niezbędne jest dodatkowe źródło światła. W tym wypadku świetnie sprawdzą się lampy podłogowe, które możemy wykorzystać do pracy, czytania, a także w roli lampki nocnej w sypialni.