Lampa stojąca w kuchni? 5 nietypowych pomysłów, które odmienią wnętrze kuchenne

utworzone przez paź 29, 2020Lampy stojące0 komentarzy

Nowoczesne oświetlenie kuchenne zadziwia swoją formą, designem i funkcjonalnością. Przy tak szerokim wachlarzu wyboru każdy z nas ma okazję do znalezienia oświetlenia skrojonego na miarę swoich potrzeb. Nie ma najmniejszego problemu z dobraniem źródła światła do wystroju wnętrza, można wręcz liczyć na ogromne możliwości aranżacyjne. Najczęściej sięgamy po lampy wiszące do kuchni, ale opcji do wyboru jest znacznie więcej. Popularne są coraz bardziej nowoczesne listwy LED, które można przykleić niemalże wszędzie, szczególnie od spodu mebli. Wspaniale sprawdzą się także lampy podłogowe w kuchni jako uzupełnienie głównego oświetlenia, o czym warto się przekonać samemu.

Czas na wybór lampy stojącej do kuchni – co należy wziąć pod uwagę?

Przy wybieraniu lampy podłogowej do kuchni należy mieć zawsze na uwadze to, w jakim stylu zostało urządzone wnętrze. Wszystkie elementy wyposażenia powinny tworzyć spójną całość aranżacyjną. Lampa nie musi wtapiać się w tło, ale być ciekawym, wyróżniającym się akcentem. Duże możliwości aranżacyjne mamy przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, gdzie można pozwolić sobie na bardziej odważne, niecodzienne rozwiązania. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić kuchnię o coś ekstrawaganckiego, a lampa stojąca sprawdzi się idealnie w tej roli. Przykładowo, jeśli mamy wnętrze utrzymane w stonowanych barwach, ożywimy je za pomocą lampy w intensywnym kolorze.

Przy wyborze lampy stojącej powinno się mieć na uwadze jej podstawę i nogę, a dokładniej materiały z których zostały wykonane te elementy. Najczęściej spotykane są modele z aluminiowymi nogami, zwykle w wersji pojedynczej i z elastyczną końcówką, co pozwala na swobodne nakierowanie źródła światła w konkretną stronę. Najtańsze modele są jednak mało atrakcyjne, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Dużo lepiej prezentuje się lampa z metalową nóżką czy na stelażu składającym się z kilku nóg. Przekłada się to też na większą stabilność urządzenia. Zasada jest taka, aby lampy w wersji klasycznej wybierać do kuchni urządzonej w stylu minimalistycznym, nowoczesnym i skandynawskim.

To również będzie istotne przy wyborze lampy podłogowej do kuchni

Dalej mamy kwestię klosza, od którego zależeć będzie intensywność światła i oczywiście walory estetyczne samej lampy. Modele klasyczne mają zwykle materiałowy abażur, co jednak okazuje się być mało praktyczne w kuchni ze względu na panujący tam mikroklimat. Do pomieszczenia w stylu glamour strzałem w dziesiątkę będzie lampa stojąca przyozdobiona kryształkami. Wiele źródeł światła zapewni lampa rozgałęziona, na którą składa się kilka małych kloszy. Tutaj ponownie trzeba mieć na uwadze to, aby design klosza dobrać do wystroju wnętrza. Znaczenie ma jednak jeszcze poziom przepuszczania przez niego światła – klosze transparentne dają rozproszone i delikatne. Jeśli potrzebujemy jasnego światła, to można wybrać lampę z kloszem przezroczystym. Taki model nadaje się nawet jako oświetlenie główne, zawsze można skierować klosz w kierunku sufitu, co nada wnętrzu unikalnego charakteru.

Bardzo istotne w każdej lampie podłogowej jest to, w jakie została ona wyposażona żarówki. Jeśli stawiamy na oryginalność, to można zdecydować się na takie o nietypowych kształtach, co szczególnie sprawdza się przy transparentnym kloszu. Koleiną kwestią jest temperatura barwowa światła, w zależności od tego w którym miejscu ma stać lampa i do czego być wykorzystywana. Innego światła potrzebujemy przy stole podczas jedzenia niż do przygotowywania potraw. Za pomocą barwy światła i jego natężenia można uzyskać klimatyczne wnętrze, praktyczne lub bardziej dekoracyjne. W zależności od wybranego modelu lampa może mieć inne funkcje dodatkowe, co również będzie miało znaczenie. Niektóre mają nawet półki, gazetniki, stoliki. Mile widziane będzie regulowane ramię, funkcja umożliwiająca zmienianie poziomu natężenia światła.

Lampy podłogowe, które odmienią wystrój wnętrza kuchennego

Mnogość lamp stojących do kuchni sprawia, że nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem takiej, która będzie dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji. Jeśli chcemy nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, należy sięgnąć po coś niestandardowego. Oświetlenie kuchenne może przecież być użyteczną dekoracją, która ożywi dotychczasowy wystrój pomieszczenia. Prostota nie zawsze będzie idealnym wyborem, czasem warto zaszaleć i postawić na coś bardziej efektownego, wręcz ekstrawaganckiego.

  1. Lampa loftowa to przede wszystkim surowość i prostota. Idealnie sprawdzi się ta w wersji stalowej, która ochłodzi optycznie kuchnię. Można też wybrać model w wydaniu ciepłym, czyli lampę wykonaną z mosiądzu i miedzi. Świetny efekt uzyskamy w przypadku nietypowej żarówki w dużym rozmiarze. Mile widziane będą także metalowe osłony.
  2. Lampy glamour nadadzą kuchni eleganckiego charakteru. Chodzi o takie z połyskującymi kryształkami, które zapewnią ciekawe efekty świetlne. Takie oświetlenie sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych klasycznych.
  3. Obecnie bardzo modne jest sięganie po ekologiczne oświetlenie, czyli lampy wykonane z naturalnych tworzyw. Warto poszukać takich, do produkcji których zastosowano wiklinę, drewno czy bambus.
  4. Kuchnia momentalnie nabierze charakteru, jeśli wyposażymy ją w finezyjne lampy podłogowe. Chodzi tutaj o designerskie oświetlenie, które wyróżnia się na tle pozostałych elementów. wyposażenia. Kształty i wygląd takiej lampy nie przypominają niczego, w czym właśnie tkwi jej urok.
  5. Świetnym uzupełnieniem aranżacji będzie lampa stojąca z abażurem w kuchenne wzory. Idealnie sprawdzają się klosze z motywem kawy, herbaty, ziół, owoców. Mogą mieć także napisy nawiązujące do tego, co znajduje się w kuchni.

Ostatnie komentarze