Jaką lampę wybrać na biurko ucznia? 3 zasady, o których warto pamiętać

utworzone przez | cze 14, 2023 | Lampy stojące | 0 komentarzy

Oświetlenie biurka jest istotnym elementem, szczególnie jeśli w domu mamy młodego ucznia. Dopasowane światło podczas nauki, czy też odrabiania prac domowych może pozytywnie wpływać nie tylko na jego koncentrację, ale i końcowe efekty w ocenach. Natomiast nieodpowiednie światło niestety może negatywnie oddziaływać na zdrowie młodej osoby, ponieważ słabe oświetlenie sprawi, że oczy będą zmęczone i senne. W artykule podpowiadamy, jaką lampę wybrać na stolik dla ucznia i o czym należy pamiętać podczas zakupu!

Jaka powinna być dobra lampka dla dziecka?

Najważniejsze, żeby podczas zakupu oświetlenia nie kierować się wyglądem i elementami dekoracyjnymi. Dobra lampa na biurko do pokoju dziecka powinna być przede wszystkim praktyczna. Niestety, ale wybór produktów świetlnych na podstawie wyglądu nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ mogą wystarczająco nie oświetlać biurka, a oczy dziecka będą zmęczone. W rezultacie może to spowodować, że wzrok ucznia się pogorszy. Istotne jest także, żeby w pierwszej kolejności sprawdzić parametry oprawy oświetleniowej, ponieważ podczas nauki i odrabiania lekcji powinny wystarczająco naświetlać stolik w pokoju. Jednym z bardzo ważnych kryteriów jest bezpieczeństwo dziecka, ponieważ lampka może się nagrzewać. W najgorszym przypadku mogłoby dojść do poparzenia ręki u naszego dziecka.

Dlaczego oświetlenie biurka dziecka jest tak ważne?

Podczas zakupu produktów niezbędnych do nauki dla dziecka, oprócz akcesoriów szkolnych, biurka i krzesła, bardzo ważne jest także wybranie odpowiedniego oświetlenia blatu. Dobrze zorganizowane światło na biurku może bardzo korzystnie wpływać na naukę i koncentrację dziecka, a do tego ułatwi mu odrabianie pracy domowej. Oprócz tego, że jego wzrok nie będzie się męczył, to światło pomoże mu w odczytaniu drobnych literek w książce lub zeszycie. Nieodpowiednio dobrana lampka na stolik dla dziecka może być przyczyną powstawania wielu chorób oczu. Najczęściej osoby w młodym wieku nie zdają sobie z tego sprawy, jak bardzo może to może być poważne dla ich oczu i zdrowia. Bardzo istotnym elementem podczas wyboru lampki jest zwrócenie uwagi, czy posiada regulowane lub elastyczne ramię, ponieważ dzięki temu będzie można ustawić pozycję światła i dostosować oświetlenie do strefy roboczej na blacie.

O czym należy pamiętać podczas oświetlania biurka ucznia?

Zanim przystąpimy do ustawienia lampki na biurku dziecka, warto zastanowić się, jak umiejscowić oświetlenie na blacie, żeby było dla dziecka jak najbardziej komfortowe. Jest kilka zasad, o których warto pamiętać podczas wykonywania tej czynności. Oto kilka z nich:

1. Odpowiednie ustawienie lampki na biurku

Najczęściej podczas ustawiania lampki na biurku decydujemy się na ulokowanie jej tam, gdzie jest wolna przestrzeń. Niestety nie jest to dobry sposób na umiejscowienie źródła światła na blacie dla ucznia, ponieważ promienie świetlne mogą niewystarczająco docierać do jego miejsca pracy. Na początek należ zwrócić uwagę, czy młoda osoba jest leworęczna, czy praworęczna. Taka informacja może mieć kluczowe znaczenie podczas ustawiania oświetlenia na biurku. Lampa powinna być umieszczona po przeciwnej stronie ręki, którą pisze uczeń na co dzień. Jeśli dziecko posługuje się lewą ręką, to oświetlenie powinno znajdować się po prawej stronie, natomiast lepszy komfort uczenia będzie miało dziecko praworęczne, jeśli lampa znajdzie się po lewej stronie.

2. Prawidłowy kąt padania światła

Oprócz miejsca, gdzie powinna znajdować się lampka na biurku ucznia, powinniśmy się zastanowić, jaki będzie najlepszy kąt padania światła na blat. Bardzo ważnym aspektem jest, aby promienie światła oświetlały całą przestrzeń widzenia. Oznacza to, że podświetlenie nie powinno padać tylko na zeszyt lub książkę. Przede wszystkim musi obejmować monitor komputera, ale i inne przedmioty, którymi posługuje się młoda osoba podczas nauki.

Uwaga: Lampa nie powinna być ustawiona na jej maksymalnej wysokości, ponieważ światło będzie mocno rozproszone i może słabiej oświetlać blat, a tym samym dziecko może odczuwać zmęczenie wzroku.

3. Odpowiednia żarówka do lampki dla ucznia na biurko

Oczywiście odpowiednia żarówka do lampki ucznia na biurko jest równie istotna. Światło białe określa się jako ciepłe i chłodne, natomiast każde z nich wpływa inaczej na samopoczucie dziecka. Pierwszy rodzaj oświetlenie sprawia, że łatwiej jest młodym osobom się wyciszyć i zrelaksować, dlatego najlepszym miejscem do założenia żarówki z ciepłą barwą będzie pokój dziecięcy lub salon, gdzie będzie można odpocząć po ciężkim dniu w szkole. W przypadku zimnego światła jest inaczej, ponieważ wpływa na koncentrację, a tym samym pobudza młode osoby do nauki. Zatem najlepszym oświetleniem do pokoju dziecka będzie żarówka z chłodną barwą. Taki odcień światła przede wszystkim będzie miało pozytywny wpływ na naukę, a oczy dziecka nie będą zmęczone.