Sypialnia bez oświetlenia sufitowego? Poznaj ciekawe i funkcjonalnie alternatywy!

utworzone przez | cze 15, 2021 | Kinkiety, Lampy stojące | 0 komentarzy

Oświetlenie to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdego wnętrza. W sypialni, czyli w pomieszczeniu, w którym przede wszystkim śpimy, jest to równie ważne. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak wyjść poza schematy podczas urządzania domu. Poznaj ciekawe i przede wszystkim funkcjonalne alternatywy na oświetlenie sufitowe w każdej sypialni i spraw, że Twój pokój będzie jedyny w swoim rodzaju!

Dlaczego oświetlenie sufitowe uznawane jest za konieczny element wystroju?

Przez wiele lat, w domach naszych dziadków czy pradziadków, oświetlenie w każdym pomieszczeniu ograniczało się głównie do tego wiszącego na suficie. Nie widziano wówczas potrzeby, a czasami również możliwości, aby inwestować w inne, nowsze sposoby na rozjaśnienie wnętrz. Nasi przodkowie musieli radzić sobie bez elektryczności, oświetlając pokoje jedynie ogniem, np. ze świeczek – dlatego oświetlenie sufitowe uznawane było za wystarczający luksus.

Z czasem jednak, kiedy warunki życia stopniowo się polepszały, na rynku pojawiało się wiele nowych opcji oświetlenia pomieszczeń. Obecnie, wchodząc do jakiegokolwiek sklepu z wyposażeniem wnętrz, wszędzie wręcz roi się od coraz to bardziej wymyślnych propozycji. Jednak w naszych głowach nadal jedna rzecz pozostaje niezmienna: umiłowanie do wiszącego oświetlenia sufitowego. Przyjęło się, że jest to niezbędnik, który powinien znaleźć się w każdym pomieszczeniu. Prawda jest jednak taka, że wcale nie jest to tzw. must-have, czyli coś, na co musimy się zdecydować.

Czy warto rezygnować z oświetlenia sufitowego w sypialni?

Sypialnia to pomieszczenie, które z jednej strony służy nam do odpoczynku, z drugiej natomiast powinno być na tyle funkcjonalne, aby możliwe było w nim nie tylko spanie. Równie często decydujemy się tam na zabawy z naszymi pociechami, czytanie ulubionych książek czy oglądanie filmów. Oświetlenie sufitowe rzeczywiście może okazać się przydatne, jednak ku zdziwieniu niektórych – nie jest ono niezbędnikiem. Można w sposób łatwy i szybkie je zastąpić, sprawiając, że wnętrze będzie inne niż wszystkie, nietuzinkowe.

Czym zastąpić oświetlenie sufitowe w sypialni? 

Wbrew pozorom oświetlenie sufitowe bardzo łatwo zastąpić. Rynek oferuje nam wiele bardzo ciekawych alternatyw, które są nie tylko ładnie wyglądające, ale również funkcjonalne.

Stojące lampy podłogowe jako alternatywa oświetlenia sufitowego w sypialni

Jedną z pierwszych propozycji na funkcjonalną alternatywę oświetlenia sufitowego w sypialni jest zastosowanie stojących lamp podłogowych. Ich wielkość i ilość jest kwestią indywidualną, zależną przede wszystkim od wielkości danego pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że również w tej kwestii należy zachować umiar. Czasami, jeśli decydujemy się na połączenie kilku źródeł światła, w zupełności wystarczy jedna lampa podłogowa. Kiedy natomiast ma to być jedyny element wyposażenia, dający światło, warto dokładnie przemyśleć, gdzie ma on zostać ustawiony. Czasami odpowiednie położenie zagwarantuje bowiem optymalną ilość światła w całym pomieszczeniu.

Kinkiety ścienne w sypialni zamiast oświetlenia sufitowego

Kinkiety to taki element oświetlenia, który niezaprzeczalnie powinien znaleźć się w sypialni. Jest to świetny sposób nie tylko na samo rozjaśnienie pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu samych kinkietów jako alternatywy oświetlenia sufitowego, nadamy sypialni niepowtarzalny charakter i klimat: zarówno tajemniczy, jak i romantyczny. Wnętrze będzie ciepłe, a spędzanie w nim czasu – czystą przyjemnością.

Podczas wyboru kinkietów ściennych do sypialni warto zwrócić uwagę na to, aby ich wygląd pasował do wystroju całego wnętrza, a także stylu, w jakim jest ono urządzone. Jest to bowiem istotne z tego względu, aby zachować w pomieszczeniu pozorny ład, porządek i spójność dekoratorską.

Alternatywa oświetlenia sufitowego w postaci lampki na sypialniany stolik nocny

Ostatnią propozycją, jaką chcemy zaprezentować jako alternatywę oświetlenia sufitowego w sypialni, jest lampka nocna. Ten wariant zalecany jest jako oświetlenie dodatkowe, które stanowić będzie dopełnienie pozostałych źródeł światła. Świetnie sprawdzi się w momencie, gdy będziemy chcieli poczytać książkę lub popracować na sypialnianym łóżku.

W tym przypadku zalecamy wybór lampki w dość uniwersalnym kolorze, który sprawdzi się w większości wnętrz w domu. Dzięki temu możliwa będzie łatwa zmiana umiejscowienia źródła światła. Metoda ta pozwoli m.in. zaoszczędzić nieco pieniędzy, ponieważ nie będzie konieczności kupowania dodatkowej lampki np. na biurko – jeśli zajdzie konieczność, wystarczy przenieść tę z sypialni.