Kinkiety nad łóżkiem w sypialni – na jakiej wysokości?
Sypialnia to miejsce szczególne. Wbrew pozorom to właśnie tam spędzamy znaczną część naszego dnia. Znajdujemy tam chwilę na czytanie dobrej książki czy odpoczynek po ciężkim dniu. Warto więc zadbać o to, aby sypialnia była nie tylko funkcjonalna, ale również swoim wystrojem zachęcała do wypoczynku. Nastrojowy klimat w sypialni możemy uzyskać m.in. za pomocą odpowiedniego oświetlenia. Oprócz oświetlenia górnego warto więc pomyśleć o funkcjonalnych kinkietach zawieszonych tuż nad łóżkiem.
Kinkiety w sypialni – jaką funkcję pełnią?
W sypialni głównym źródłem światła jest najczęściej lampa sufitowa umieszczona w centralnym punkcie lub tuż nad łóżkiem. Jednak wieczorami przychodzi taki moment, kiedy jedyne o czym marzymy to odpoczynek po ciężkim dniu przy nastrojowym oświetleniu padającym na konkretny punkt. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będą kinkiety, które doskonale spiszą się w roli tradycyjnych lampek nocnych. Kinkiety zazwyczaj wykorzystywane są w celu oświetlenia wspomagającego. Tworzą niezwykle przyjazną atmosferę, dzięki rozproszonemu i delikatnemu światłu. Kinkiet nie tylko doświetli poszczególne strony czytanej książki, ale również jest znakomitą dekoracją sypialni. Jak każdy inny element wyposażenia wnętrza, odpowiednio dobrane kinkiety mogą spełniać funkcję dekoracyjną w wystroju wnętrza. Mogą być elementem dominującym w minimalistycznym wnętrzu lub prawie niewidocznym detalem.
Na jakiej wysokości zamontować kinkiety nad łóżkiem w sypialni?
W przypadku kinkietów zamontowanych nad łóżkiem należy zadbać o to, aby światło w żaden sposób nie raziło w oczy. Najlepszy kąt padania strumienia uzyskamy, jeśli kinkiet zamontujemy bezpośrednio nad łóżkiem. Dzięki odpowiedniej odległości oprawy świetlnej od materaca zapewnimy sobie padanie światła w konkretnym kierunku (wedle preferencji), komfort w czasie wieczornej lektury oraz relaksacyjną atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Umownie przyjęło się, że źródło światła nad łóżkiem powinno znajdować się na wysokości około 75 cm. Tę odległość liczy się od górnej krawędzi materaca. Odpowiednio ustawiony kąt padania światła będzie dobrze rozświetlał konkretny punkt, jednocześnie nie rażąc w oczy.
W przypadku, gdy preferujemy jasne i wyraźne światło nad łóżkiem, oświetlenie powinno zostać zamontowane wyżej niż zalecane 75 cm. Najlepszym jednak wyborem do sypialni będą kinkiety z mocno rozproszonym strumieniem światła, oświetlające zarówno łóżko, jak i przestrzeń z nim sąsiadującą. Praktycznym rozwiązaniem są także lampy ścienne z ruchomymi ramionami lub regulacją. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy na bieżąco decydować o tym, które miejsce oświetlimy w danym momencie.
Jakie kinkiety wybrać do sypialni?
Tu naprawdę mamy spore pole do popisu. Od tradycyjnych kinkietów przypominających świeczniki po te nowoczesne i minimalistyczne o nieco futurystycznych kształtach – wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Kinkiety klasyczne to przede wszystkim ponadczasowe modele lamp, które nigdy nie wyjdą z mody. Spodobają się każdemu, kto preferuje elegancki styl. Jest to najlepsze rozwiązanie do tradycyjnych wnętrz, w których królują klasyczne kształty. Klasyczne kinkiety często mają kształty pochodzące z poprzednich epok i są inspirowane historią.
W przypadku, gdy jesteśmy zwolennikami nieco bardziej nowoczesnego stylu, lepszym rozwiązaniem będą kinkiety nowoczesne. W sklepach z oświetleniem można trafić na minimalistyczne modele, właściwe wnętrzom skandynawskim, które odpowiadają aktualnym trendom.
Wybierając lampy do wnętrza, można też pomyśleć o kryształowych kinkietach, które są synonimem luksusu. Błyszczące i nieco wyrafinowane zachwycają swoim kształtem i tworzą oryginalne wzory na ścianach.
Kinkiety mogą być obudowane szkłem, metalem, a nawet drewnem. Najważniejsze jednak, aby pasowały do ogólnego wystroju naszej sypialni i tworzyły spójną aranżację.
Jaka moc żarówki wybrać do kinkietów w sypialni?
Bardzo ważną rzeczą przy wyborze kinkietów jest również dopasowanie do nich odpowiedniej żarówki. Przed zakupem żarówki warto więc sprawdzić, jaką moc żarówki możemy stosować w danym modelu. Do sypialni jednak najlepszym rozwiązaniem będą żarówki, które dają ciepłe i nastrojowe światło. W przypadku żarówek LED-owych najlepsza temperatura barwowa to ta, która waha się między 2200 a 3000 K. Jest to światło niezwykle przyjazne dla oczu w czasie wieczornego czytania. Ciepła barwa światła powoduje, że w sypialni tworzy się wyjątkowo relaksacyjna atmosfera. Ponadto warto wiedzieć również o tym, że żarówki typu LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła. Żarówki LED – w porównaniu do swoich tradycyjnych odpowiedników – świecą znacznie dłużej i są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.
Ostatnie komentarze