Idealne oświetlenie do kącika telewizyjnego? Postaw na kinkiet!

utworzone przez | cze 25, 2019 | Kinkiety | 0 komentarzy

Telewizor często bywa centrum naszego domu. Jeśli jest ustawiony w salonie, to właśnie przy nim odbywają się rodzinne spotkania. Nawet jeśli nie poświęcamy mu większej uwagi, to może stanowić tło dźwiękowe lub źródło światła. W drugim przypadku warto uzupełnić go o dodatkowe oświetlenie, które sprawi, że nasz wzrok nie będzie się szybko męczył, a spotkania przy akompaniamencie telewizora będą o wiele przyjemniejsze.

Podstawowe zasady planowania oświetlenia przy telewizorze

Zanim kupimy pierwszą lepszą lampę i ustawimy ją przy telewizorze, zapoznajmy się z kilkoma zasadami, jakich należy się trzymać podczas wybierania odpowiedniego oświetlenia. Źle dobrane światło może nie tylko dodatkowo męczyć wzrok, ale też odbierać przyjemność z oglądania telewizji.

Wszystko przez współczynnik CRI, który odpowiada za postrzeganie kolorów. Im wyższe CRI, tym bardziej realistycznie postrzegamy kolory. Żarówki o niskim CRI sprawią, że oglądany obraz będzie prezentował się jako wyblakły, a niektóre barwy mogą wyglądać inaczej niż w rzeczywistości.

Ważna jest także odpowiednia lokalizacja oświetlenia. Żarówka nie może razić w oczy podczas oglądania. Źródło światła najlepiej zamontować za telewizorem i skierować w stronę ściany. 

Kinkiet — najlepsze rozwiązanie jako dodatkowe oświetlenie do telewizora

Najlepszym rodzajem lampy do telewizora jest kinkiet. Oczywiście uzupełniony o odpowiednią żarówkę, która nie będzie męczyć naszego wzroku. Nie ma lampy prostszej w obsłudze i montażu, jeśli chodzi dodatkowe oświetlenie przy telewizorze. Kinkiety klasyczne zazwyczaj posiadają klosze, dzięki którym światło skierowane jest na ścianę i sufit.

Wybierając lampę, sugerujmy się rozmiarem telewizora. Najlepiej będzie, jeśli zmieści się za nim. Klosz zostawiamy na sam koniec. Bez problemu znajdziemy taki, który swoją stylistyką wpasuje się w wystrój wnętrza.

Wykorzystaj szafki i zrób prawidłowe oświetlenie boczne

Jeśli nie chcemy wiercić w ścianie, warto pomyśleć nad ustawieniem lamp po bokach lub na szafce telewizyjnej. Do wyboru mamy lampy przypominające nocne lub te do czytania. Obie tak samo dobrze spełniają swoją funkcję. Klosz powinien być matowy, ponieważ tylko taki nie będzie raził w oczy podczas seansu.

Warto zwrócić uwagę na lampy z klipsem. Pozwoli to łatwo zamontować je na bokach mebli, nawet jeśli mamy mało miejsca. Plusem oświetlenia na klips jest giętka nóżka, którą bez problemu skierujemy w odpowiednią stronę – w tym przypadku na ścianę.

Lampy stojące — użyteczna ozdoba kącika telewizyjnego

Wielbiciele przepychu i posiadacze dużych przestrzeni mogą zainwestować w lampy stojące. Ich klosze i nóżki zazwyczaj są zdobione i łatwo wybierzemy wariant, który będzie odpowiadał stylowi naszego wnętrza. Jeśli chcemy oświetlić nimi kącik telewizyjny, to warto postawić je po dwóch przeciwległych stronach szafki telewizyjnej.

W przypadku, gdy telewizor mamy zawieszony na ścianie, sytuacja może się trochę skomplikować, ponieważ lampy stojące mogą za bardzo rozpraszać oglądających. Możemy wtedy eksperymentować z różną odległością i kierunkiem oświetlenia, aż znajdziemy złoty środek.

Wykorzystaj nowoczesną technologię — sznury i taśmy LEDowe

Nie wszyscy lubią mieć lampy dookoła telewizora. Specjalnie dla tej grupy ludzi wymyślono niewidoczne systemy oświetlenia. Taśmy z lampkami LED stają się coraz bardziej popularne, nie tylko u osób chcących udekorować gipsowe ścianki. Można je zamontować w każdym miejscu, również z tyłu telewizora. Dzięki nim uzyskamy efekt intymnego światła, które nie będzie nikogo rozpraszało.

Montaż LEDów nie jest trudny. Niektóre z taśm posiadają specjalną powierzchnię klejącą, która działa podobnie jak taśma dwustronna. Usuwamy zaznaczoną część i przylepiamy w odpowiednie miejsce. Jedyne, o czym należy pamiętać, to odtłuszczenie powierzchni, na którą naklejamy taśmę. Bez tego zabiegu nasze oświetlenie bardzo szybko odpadnie od telewizora.

Zanim wybierzemy taśmę pasującą rozmiarem do ekranu, pamiętajmy o współczynniku CRI, o którym wcześniej wspominaliśmy. Tylko wysoki sprawi, że nasz wzrok nie będzie męczył się podczas oglądania, a kolory zaprezentują się naturalnie.

Wybór przytłacza, ale nie rezygnuj z dodatkowego oświetlenia!

Ogromny wybór może sprawić, że odsuniemy w czasie zakup. Nie warto tego robić. Oglądanie telewizji bez dodatkowego oświetlenia męczy wzrok, co może przyczynić się do powstania lub pogłębienia istniejącej wady wzroku. Szczególnie jeśli seanse telewizyjne są naszym codziennym rytuałem.

Wybór odpowiedniej lampy i uzupełnienie jej o dobrą żarówkę może nas zaskoczyć nie tylko większą przyjemnością oglądania, ale też o wiele bardziej intensywnymi kolorami! Ponadto intymne światło pozwoli lepiej zrelaksować się podczas filmowego seansu.