Gdzie umieścić kinkiety w nowoczesnym mieszkaniu?
Przy wieszaniu kinkietów należy pamiętać, że nie powinny być one głównym źródłem światła w pomieszczeniu. Kinkiety zakłada się po to, aby tylko zaakcentować poszczególne strefy, stworzyć łagodny nastrój, doświetlić przestrzeń, a nie ją oświetlić. Kinkiety można zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu – w sypialni, salonie, kuchni, łazience, a nawet przedpokoju.
Kinkiety w salonie
Wybór lampy do salonu może diametralnie zmienić całą aranżację salonu. Odpowiednia lampa w salonie sprawi, że wystrój będzie przytulniejszy, a przy tym niebanalny. Wystarczy dobrze zaplanować rozmieszczenie oświetlenia. Kinkiety w roli oświetlenia dodatkowego mogą posłużyć wyeksponowaniu najbardziej eleganckich fragmentów aranżacji salonu. W wypoczynkowej części salonu kinkiet sprawdzi się nisko zawieszony nad kanapą lub fotelem. Boczne oświetlenie strefy wypoczynku w salonie ułatwi korzystanie ze sprzętów RTV. Delikatne doświetlające lampy będą też skutecznym sposobem na stworzenie przytulnego nastroju. Jeżeli wybieramy kilka kinkietów do jednego pomieszczenia, postarajmy się, aby wszystkie były identyczne, albo przynajmniej pasowały do siebie pod kątem stylistycznym. Modele z metalowymi oprawkami podkreślą nowoczesny charakter wnętrz, z kolei modne abażury dodadzą wnętrzu jeszcze więcej przytulności.
Kinkiety w sypialni
Sypialnia to takie pomieszczenie, w którym oświetlenie powinno tworzyć określony klimat. Jak w każdym innym pomieszczeniu, również w sypialni górne światło główne jest tu niezbędne, ale prawdziwie nastrojowego charakteru nadadzą kinkiety. Ważne jest, aby kinkiety do sypialni nie generowały intensywnego światła. Wręcz przeciwnie – światło ma skłaniać do odpoczynku i relaksu.
Dwa klosze ozdobne możemy umieścić nad łóżkiem w sypialni. Z powodzeniem mogą one zastąpić klasyczne lampki nocne umieszczone z dwóch stron łóżka. W ten sposób zamontowane kinkiety doskonale sprawdzą się do wieczornego czytania książki czy też zwyczajnego relaksu.
Kinkiety w łazience
Kinkiet jest najczęściej wykorzystywanym dodatkowym źródłem światła w łazience. Kinkiety w łazience najczęściej umieszcza się do oświetlenia strefy lustra. Kinkiety łazienkowe muszą dawać jasne światło, dzięki czemu będzie można precyzyjne wykonać czynności związane z codzienną toaletą. Kinkiety przy lustrze powinny być zamontowane na wysokości naszych oczu, dzięki czemu nasza twarz będzie równomiernie oświetlona. Wąskie lustra najlepiej podkreślić kinkietami umieszczonymi z dwóch stron lustra, natomiast w przypadku szerszych luster, możemy zdecydować się na większy pojedynczy kinkiet umieszczony nad lustrem.
Kinkiety do kuchni
Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, które wymaga dobrze rozplanowanego oświetlenia. Główną rolę odgrywa tu oświetlenie sufitowe, jednak nawet najlepsze lampy sufitowe nie zapewniają optymalnego oświetlenia blatów i stołu. Z uwagi na duże wymagania dotyczące oświetlenia wymaga się, aby w kuchni znajdowały się dodatkowe źródła światła, np. kinkiety oświetlające konkretny fragment pomieszczenia, np. stół, wyspę, blat, dzięki czemu korzystanie z kuchni stanie się wygodniejsze.
Kinkiety do przedpokoju
W przypadku niewielkich przedpokojów kinkiety mogą stanowić samodzielne źródło światła – przedpokój nie potrzebuje tylu źródeł światła, co inne pomieszczenia w domu. Kinkiety w przedpokoju pełnią funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną. Gdy muszą oświetlić lustro, ważne jest, aby emitowały mocne światło. Nowoczesne kinkiety do przedpokoju to najczęściej zestawienia metalu ze szkłem. Często pojawiają się w nich żarówki LED-owe, które są energooszczędne. We wnętrzach surowszych dobrze prezentują się kinkiety stylizowane na loftowe.
Kinkiety do biura
Kinkiety w biurze mogą być doskonałą alternatywą dla lamp biurkowych. Nie ważne, jak mocne światło ogólne pada na pomieszczenie, w biurze obowiązkowo należy pomyśleć o dodatkowym oświetleniu biurka. Kinkiety nad biurkiem sprawdzą się tak samo dobrze, co klasyczne lampy biurkowe, a co więcej nie zajmą nam cennego miejsca.
Ostatnie komentarze