Oświetlenie w stylu Tiffany’ego — do jakiego wnętrza pasują mozaikowe lampy?

utworzone przez cze 14, 2022Oświetlenie LED0 komentarzy

Może dziwić niektórych ludzi, że staromodne lampy wykorzystujące witraż i ołów są tak popularne w dzisiejszym świecie. Wykonane ręcznie klosze zachwycają miliony osób z całego świata. Ich mała dostępność sprawia, że są jeszcze bardziej pożądane. Skąd ich fenomen, jaka jest ich historia, do jakich wnętrz pasują i czy przeciętny konsument może pozwolić sobie na lampę witrażową w stylu Tiffany? Zapraszamy do lektury, w której odpowiemy na powyższe pytania. 

Historia lamp witrażowych słynnego artysty 

Twórcą lamp mozaikowych jest Louis Comfort Tiffany. Był to syn jednego z najsłynniejszych jubilerów świata Charlesa Lewisa Tiffany’ego, założyciela przedsiębiorstwa Tiffany&Co. Od najmłodszych lat artysta, tworzący dzieła ze szkła, był otaczany oryginalnym designem i najwyższej klasy rzemieślnictwem. Nie powinno dziwić więc, że już w wieku 20 lat odkrył swoją pasję do szklarstwa. W drugiej połowie XIX wieku założył studio projektowania wnętrz. Przedsiębiorstwo rozwiązał, aby poddać się pasji wytwarzania szkła. Otwierając firmę Tiffany Glass and Decorating Company, młody twórca wyprodukował lampy witrażowe, uznawane do dzisiaj za prawdziwe dzieła sztuki. 

Wygląd lamp mozaikowych 

Umieszczone na brązowym stojaku klosze wykonane są z precyzją. Motywy znajdujące się na lampach mozaikowych Tiffany’ego pokazują jego zamiłowanie do natury. Charakterystyczne są obrazy fauny i flory, owady, motyle, ważki i kwiaty. Jedne z najpopularniejszych rodzajów lamp witrażowych przypominają swoim wyglądem drzewo. Wijące się linie i nieregularne kształty to kolejne odwołanie do roślinności. 

Skąd fenomen lamp witrażowych Tiffany’ego? 

Tiffany stworzył produkt awangardowy jak na jego czasy. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku artyści zrywają z prostotą na rzecz intensywnych kolorów, asymetrii i umiłowania do wzorów florystycznych. Wymienione cechy stają się symbolem ruchu Art Noveau. Lampy witrażowe Tiffany’ego są ikoną tego okresu. Aby wydobyć kolory z surowców, bez użycia farby, artysta opracował własne techniki wytwarzania szkła. Wygląd każdego klosza jest niepowtarzalny z powodu ręcznego procesu jej wytwarzania. Rzemiosło produktu, hołd oddany naturze, kolor, kształt i struktura sprawiają, że lampy mozaikowe zachwycają nas do dzisiaj. 

Do jakiego stylu pasują witrażowego lampy Tiffany'ego?

Do jakich wnętrz pasują lampy mozaikowe? 

Warto znaleźć dla słynnego oświetlenia wyjątkowe miejsce, tak aby nieustannie mogło zachwycać właścicieli i gości. Sprawdzi się zatem jako funkcjonalna ozdoba komody w salonie. Romantyczny klimat wprowadzi lampa witrażowa ustawiona na nocnej szafce w sypialni. Jej oryginalność sprawia, że jest ona dopełnieniem całości niejednego wnętrza.  Czy jednak do każdego stylu pasuje? Poniżej podajemy kilka przykładów. 

Art déco 

Mozaikowe klosze są eleganckim uzupełnieniem stylu art déco. To w nim króluje luksus i bogactwo, które możemy utożsamić z lampami Tiffany’ego. Jej intensywne kolory będą doskonale kontrastować ze stonowanymi kolorami wnętrz. Wyznawcy tego nurtu w architekturze pragnęli rzeczy drogich i niepowszechnych.

Styl klasyczny

Styl uważany przez wielu za bezpieczny, może warto przełamać nutą kreatywności? Lampa witrażowa Tiffany’ego wprowadzi świeżość we wnętrza klasyczne. Prostota, równowaga i stonowane barwy zostaną przełamane przez asymetryczne kształty, bogate zdobienia i wyraziste kolory. Klosze artysty nie wpisują w klasykę, ale mają w sobie tyle elegancji, że na pewno sprawdzą się i w takim stylu.

Styl rustykalny 

Wnętrza wypełnione drewnem i ciepłymi barwami to idealne tło dla stojących lamp mozaikowych. Styl rustykalny, boho czy wiejski wiążą się z miłością do natury. Właśnie tego symbolem są lampy Tiffany’ego. Stojaki przypominające korzenie drzew i klosze przypominające ptaki, kwiaty lub drzewa to idealne rozwiązanie dla wielbicieli przyrody. 

Lampa witrażowa Tiffany’ego, czy na każdą kieszeń? 

Cena oryginalnych oświetleń Tiffany’ego wynosi od 4 tysięcy do ponad miliona dolarów. Tych produkowanych przez sam zespół amerykańskiego artysty pozostało niewiele, są więc pożądane i poszukiwane przez kolekcjonerów i prawdziwych miłośników sztuki. Obecnie najczęściej można je spotkać w domach aukcyjnych, sklepach z antykami lub muzeach. Na rynku można kupić tańszą alternatywę popularnych świeczników, dostępnych na każdą kieszeń. Repliki wykonywane są techniką opracowaną przez samego Tiffany’ego, a efekt jest tak samo zachwycający. 

Dzieło sztuki Tiffany’ego to połączenie delikatności z solidnością, ekstrawagancji z klasyką i bogactwa z prostotą. To produkt stworzony z myślą o indywidualistach z ponadprzeciętnym poczuciem estetyki. 

Ostatnie komentarze