Styl pomieszczenia a styl oświetlenia – jak stworzyć zgrany duet?

utworzone przez cze 30, 2020Kinkiety0 komentarzy

Stworzenie spójnej aranżacji wnętrza bywa niekiedy kłopotliwe. Jak utrzymać jednolity styl pomieszczenia tak, żeby wystrój wspaniale współgrał z oświetleniem? Poniżej kilka praktycznych porad, które z pewnością ułatwią proces urządzania wymarzonego pokoju.

Styl pomieszczenia – jednolity, czyli właściwie jaki?

Nie sztuką jest zgromadzić w pomieszczeniu wszystkie przedmioty, które się nam podobają. W takiej sytuacji najprawdopodobniej otrzymalibyśmy zbiorowisko mebli i dodatków, które są ładne same w sobie, ale które nie wyglądają dobrze postawione obok siebie.

W spójnym projekcie kluczowe jest ograniczenie różnorodności i przyjęcie konkretnych wytycznych, które pomogą nam podjąć decyzję w sprawie każdego detalu. 

Na początku warto poszukać inspiracji w internecie i stworzyć moodboard z najlepszymi pomysłami. Dzięki temu dowiemy się, co konkretnie nam się podoba i w którą stronę ma zmierzać nasz projekt.

Następnym krokiem jest wybranie palety kolorystycznej. Warto ograniczyć się do 3-4 kolorów głównych, które zawężą zakres poszukiwań mebli i dodatków. Dzięki takiemu podejściu będziemy w stanie w prosty sposób wyeliminować wszystkie te elementy, które mogłaby wprowadzić niekonsekwencje do wystroju pomieszczenia.

Styl pokoju a styl oświetlenia

Jeśli cała reszta została przez nas wybrana i tworzy spójną kompozycję, można zająć się bardzo istotnym elementem wystroju, jakim jest oświetlenie. Może ono jedynie współgrać z resztą pomieszczenia, może także być wyznacznikiem stylu.

Wyróżniamy kilka wiodących stylów wnętrz, a do każdego z nich pasuje inne oświetlenie. Jak mądrze wybrać i dopasować lampy do całego wystroju?

Oświetlenie glamour, czyli nowoczesna klasyka w dobrym stylu

Styl glamour charakteryzuje się umiłowaniem bogactwa i przepychu. Ciężkie zasłony, lustra w grubych ramach i okazałe meble to jedynie kilka elementów, które są wyznacznikami tego typu wnętrz. Jeśli chodzi o barwy, przeważa złoto, srebro lub biel. Najczęściej kolory te występują jednak w towarzystwie innego (na przykład granatu, borda, butelkowej zieleni), który łagodzi wystawny charakter barw głównych i wprowadza ciekawy akcent.

Idealne do wnętrz w stylu glamour będą kryształowe lub świecznikowe żyrandole, które podkreślą wyszukany charakter pokoju. Dodatkowo zapewnią wystarczająco wiele światła, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie przyjemnie jasno. Doskonale sprawdzą się także klasyczne kinkiety, które oprócz oświetlenia będą pełniły również funkcję dekoracyjną. 

Charakter wnętrza glamour najlepiej podkreśli światło o zimnej barwie. Żarówki LEDowe będą w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem.

Oświetlenie vintage, czy lampy w rustykalnym stylu?

Oba te style powstały z zamiłowania do klimatycznych przedmiotów, które kilkadziesiąt lat temu były powszechnie znane i używane w zasadzie w każdym domu. Nurty te charakteryzują się szczególnym designerskim rysem z poprzedniej epoki. Tworzą ciepły, domowy, lecz nienachalny klimat, który sprawia, że czujemy się w takich pomieszczeniach niezwykle komfortowo. Styl rustykalny dodatkowo wprowadza pewną niedbałość i dopuszcza klimatyczne zarysowania, jakby przedmioty te były używane od wielu lat. 

Do tych stylów najczęściej dopasowywane są wiszące lampy z abażurami, lampy podłogowe i stołowe. Idealnie uzupełnia je ciepłe światło żarówek, które jest dodatkowo zmiękczone i rozproszone przez klosze lamp. Daje to bardzo domowy i przytulny efekt.

Styl skandynawski? Styl industrialny? – jak je rozróżnić i jak dobrać oświetlenie?

Choć obydwa style są mocno minimalistyczne, każdy z nich ma swój odrębny i niepowtarzalny rys. Styl skandynawski utrzymany jest raczej w białej tonacji, z dodatkami wykonanymi z naturalnych surowców i materiałów. Często stosowane są akcenty w niebieskiej tonacji. Całość prezentuje się oszczędnie, ale zarazem przytulnie. 

Idealne do takiego wnętrza są lampy w stonowanej kolorystyce. Najlepszym wyborem będzie biel, szarość i czerń. Jeśli chodzi o krój, warto postawić na nowoczesne lampy podłogowe i stołowe wykonane z metalu. Będą stanowiły stylowy element dekoracyjny, lecz zarazem pięknie rozjaśnią pokój. Kolor światła nie będzie mieć tutaj większego znaczenia i będzie zależał od indywidualnych preferencji właściciela wnętrza. Ciepłe światło nada wnętrzu domowego charakteru, zimne zaś sprawi, że całość będzie się prezentowała świeżo i nowocześnie.

Styl industrialny czy też loftowy upodobał sobie połączenie stonowanych, naturalnych kolorów z surową cegłą i drewnem. Duże, przestronne przestrzenie, tak rozpoznawalne w postindustrialnych lokalizacjach, wymagają wiele światła. 

Charakterystyczne dla tego stylu lampy będą miały stylowe odsłonięte żarówki i widoczne przy montażu kable. Takie lampy sufitowe, czy w formie pojedynczych zwisów, czy też wielopunktowych lamp, doświetlą rozległe pokoje i wspaniale podkreślą rys wnętrza.

Ostatnie komentarze