Jak dobrać funkcjonalną lampę do salonu? Poradnik

utworzone przez maj 28, 2020Lampy wiszące0 komentarzy

Czym kierujemy się, wybierając lampę do salonu? Zazwyczaj patrzymy czy wybrany model pasuje do otoczenia pod względem kolorystycznym, następnie zwracamy uwagę na rozchodzenie się światłą. Warto dodać, że drugi punkt jest często przez nas pomijany, szczególnie jeśli w sklepie nie mamy za wiele czasu, a sama lampa wpadnie nam w oko. Mając to na uwadze, stworzyliśmy poradnik, w którym doradzamy, jak w kilku krokach wybrać odpowiednie oświetlenie do salonu. Zapraszamy do czytania.

Lampa do salonu – jaka powinna być?

Odpowiednia lampa do salonu powinna przede wszystkim zapewniać komfortowe warunki w pomieszczeniu. Najpierw dopasujmy ją do naszych potrzeb, a dopiero później designu otoczenia. Warto przy tym pamiętać, że sklepy zapewniają nam duży wybór produktów i z łatwością znajdziemy model lampy, który spełni wszystkie oczekiwania.

Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób znaleźć wymarzoną lampę do salonu, to ułatwmy sobie odwiedziny w sklepach poprzez uprzednie sporządzenie planu pokoju wraz z zarysowanymi punktami oświetleniowymi, a także zróbmy zdjęcie pomieszczenia w naturalnym świetle. Pomoże to nam łatwiej trafić na odpowiedni kolor klosza.

Jaki model lampy do salonu? Kilka popularnych rodzajów oświetlenia

Lampy w salonie rządzą się własnymi prawami. Rzadko kiedy kierujemy się uniwersalnością. Zazwyczaj trzymamy się modnych katalogów lub przyzwyczajeń – wiemy, że w salonie sprawdza się konkretny model. Zmieniamy jedynie materiał podstawy i klosz, ewentualnie dodatki i zdobienia. A może warto coś zmienić i urządzić salon wygodniej dzięki oświetleniu?

Oto kilka popularnych modeli lamp, a także tych, które coraz rzadziej pojawiają się w naszych salonach:

  • lampy stojące podłogowe – przez jakiś czas obecne na salonach, jednak ostatnio coraz rzadziej spotykamy je w katalogach, a przecież są nieocenione, kiedy chodzi o doświetlenie wygodnego kącika z fotelem. Prawdopodobnie malejącą popularność zawdzięczają nietrafionym wyborom. Bardziej uniwersalne są ruchome lampy, które z łatwością ustawimy w dogodnej pozycji, zależnie od wykonywanej czynności. Jeśli lampa jest dla nas jedynie elementem dekoracyjnym, to wybierzmy taką skierowaną na sufit. Sprawdzi się świetnie podczas filmowych seansów;
  • lampy stojące stołowe – nieco mniejsze niż podłogowe, najczęściej wybierane jako lampki nocne, ponieważ łatwo mieszczą się na małym stoliku. Podobnie jak w przypadku podłogowej, warto rozważyć położenie takiej lampki obok telewizora, co może dodać klimatu pomieszczeniu. Zazwyczaj spotykamy je z masywnymi kloszami, jednak najpiękniej prezentują się w tych lekkich materiałowych, z nutą stylu retro i klasycznego;
  • kinkiety – lampy tego typu to cieszą się popularnością od pokoleń. Zapewne zawdzięczają to uniwersalności i łatwemu montażowi w praktycznie każdym miejscu. Świetnie uzupełnią masywne żyrandole, dla których będą stanowić klimatyczną przeciwwagę. Kinkiety robione są w wielu wariantach. Od tych pokrytych masywnymi kloszami aż po takie minimalistyczne, które są jedynie samą żarówką;
  • wielkie żyrandole – klasyczne lampy pojawiające się najczęściej w pomieszczeniach o dużym metrażu i podobnie spektakularnej wysokości. Ich najbardziej klasycznym wariantem jest kryształowy żyrandol, który fenomenalnie odbija światło, czym zapewnia świetne warunki domownikom. Jeśli przytłacza nas jego format, warto pomyśleć o uzupełnieniu go mniejszymi lampkami, których będziemy używać podczas relaksu na kanapie, na przykład małych kinkietach;
  • plafony – o tych lampach zapomina się najczęściej, a są niesamowicie uniwersalne i przydatne. Szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie nie możemy pozwolić sobie na pokaźne żyrandole lub kilka mniejszych lampek stojących. Plafon to nie tylko tafla szkła skrywająca żarówkę. Wiele z nich tworzonych jest z myślą o nowoczesnej przestrzeni, dzięki czemu zachwycają kształtem i przyciągają do siebie wzrok.

Funkcjonalna lampa do salonu – co to znaczy?

Funkcjonalna lampa do salonu to taka, która nie tylko ładnie wygląda, ale również odpowiednio doświetla pomieszczenie. Pamiętajmy, że dobrze ustawione lampy wpływają nie tylko na odbiór wizualny salonu, ale także na nasze samopoczucie. Przyjemne i ciepłe oświetlenie pozwoli łatwiej zrelaksować się po ciężkim dniu, a doświetlenie ulubionego fotela pozwoli uniknąć bólu głowy po długim czytaniu książki lub pracy z laptopem na kolanach.

Nie zapominajmy o planowaniu oświetlenia. Zaznaczenie na rysunku punktów oświetleniowych pozwoli łatwiej dopasować lampy i uniknąć wpadek.

Ostatnie komentarze