Jak dobrać lampę do pokoju dziecięcego?

utworzone przez maj 8, 2019Lampy wiszące0 komentarzy

Oświetlenie pokoju dziecięcego wbrew pozorom nie jest prostą kwestią. Musi być dopasowane nie tylko do wieku dziecka, ale również aktywności, które będzie podejmował w pomieszczeniu. Jak więc prawidłowo dobrać lampę dziecięcą do pokoju dziecka? Zapraszamy do lektury tekstu z poradami specjalistów.

Jak dobrać oświetlenie do pokoju niemowlaka?

Młodzi rodzice mogą do kwestii oświetlenia w pokoju niemowlaka podchodzić nieco po macoszemu. Nie zdają sobie sprawy z tego, ile błędów można w tej kwestii popełnić. Choć maluszek nie potrzebuje oświetlenia miejsca pracy czy zabawy, to potrzebuje odpowiednio dobranego światła do codziennego funkcjonowania. Zbyt intensywne oświetlenie może doprowadzić do sytuacji, w której dziecko będzie miało problemy z zasypianiem. Jeśli na przykład powiesimy nad łóżeczkiem lampy z halogenami, to maluch może być oślepiany tym światłem. Dlatego podczas doboru odpowiednich lamp do pokoju niemowlaka powinniśmy zwrócić uwagę również na moc żarówek oraz na umiejscowienie lampy na suficie.

W przypadku najmłodszych dzieci warto również zaopatrzyć się w lampkę nocną lub ozdobną o stłumionym świetle, z której będziemy korzystać podczas wieczornej czy nocnej pielęgnacji, karmienia czy przewijania. Celem takiego oświetlenia ma być nierozbudzanie nadmiernie dziecka podczas naszej obecności w pokoju. Niemowlęta bardzo lubią patrzeć na lampy sufitowe, są dla nich idealnym punktem do obserwacji. Powinniśmy więc zwrócić uwagę na to, gdzie stawiamy łóżeczko w stosunku do sufitowej lampy dziecięcej. Najlepiej, by wisiała tak, żeby maluch ją widział, ale żeby go nie oślepiała oraz by zbyt intensywne światło nie uszkodziło wzroku dziecka.

Ostatnią kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę dobierając oświetlenie do pokoju niemowlaka, jest umieszczenie lamp poza zasięgiem rączek dziecka. Maluch mógłby wyrządzić sobie sporą krzywdę, gdyby mógł dosięgnąć, chociażby kabli.

Jak wybrać oświetlenie do pokoju przedszkolaka?

Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się jego codzienne aktywności oraz sposoby spędzania czasu. Dlatego urządzając pokój przedszkolaka, musimy zastanowić się, gdzie będzie się on bawił, czy posiada kącik do kolorowania, czytania i innych zajęć wymagających dobrego światła. Wybierając oświetlenie do pokoju dziecka, dobrze przeanalizujmy, gdzie rozmieścić oświetlenie sufitowe oraz, które punkty doświetlimy lampami stojącymi czy ściennymi. Nie możemy również zapominać o małej lampce nocne dla dziecka, szczególnie jeśli ma ono  problemy z zasypianiem. Wiele dzieci w tym okresie życia boryka się z nocnymi koszmarami, w których pomocne może być delikatne oświetlenie pokoju podczas wieczornego odpoczynku.

Dobierając oświetlenie do pokoju przedszkolaka, możemy również zadbać o brak efektu tzw. olśnienia. Do tego przydadzą się lampy z abażurami z niewidocznym źródłem światła. Sięgajmy więc po lampy rozpraszające światło.

W przypadku dzieci chodzących duże znaczenie ma również wysokość, na której rozmieszczone są lampki. Powinny być na tyle wysoko, by maluch o nie nie zaczepiał, ale też nie pod sufitem, by światło prawidłowo się rozkładało. Unikajmy również lampek z oprawą, która się nagrzewa. Uchroni to nas i dzieci przed przykrym wypadkiem i poparzeniem.

Gdy nasze dziecko często zmienia miejsce zabawy, zadbajmy o to, by w każdym punkcie jego aktywności oświetlenie było odpowiednio intensywne. Nie ma nic gorszego, niż za słabe żarówki chociażby nad biurkiem, przy którym malec rysuje, maluje czy uczy się literek.

Poradnik jak dobrać lampę do pokoju dziecka

Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecka szkolnego?

Im starsze jest nasze dziecko, tym więcej czasu będzie spędzać przy biurku czy blacie roboczym. Początkowo może się dużo uczyć, pisać, czytać, potem zapewne jego aktywność skupi się na komputerze lub tablecie. W każdym z tych przypadków bardzo istotną rolę odgrywa intensywność zastosowanych żarówek. Moc oświetlenia przy biurku powinna odpowiadać światłu dziennemu w najjaśniejszym punkcie pokoju w najmocniej oświetlonym momencie dnia. Kolejnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę wybierając lampkę nad biurko, jest miejsce, w którym ją zawiesimy czy postawimy. Nie może ona stać z boku, ponieważ będzie tworzyć mocny cień padający akurat na blat roboczy, co przeszkodzi w pracy. Dlatego najlepiej biurko oświetlać od góry.

Oświetlenie biurka nie może być jednak jedynym w pokoju dziecka chodzącego do szkoły czy młodzieżowym. Równie ważną rolę odgrywa światło górne – główne w pomieszczeniu oraz oświetlenie do wypoczynku. By zapewnić dziecku pełen komfort, możemy sięgnąć po lampy do pokoju młodzieżowego z niestałym, sterowanym natężeniem światła. Dzięki temu zabiegowi w łatwy i szybki sposób będzie można zmieniać intensywność oświetlenia w całym pokoju.

Wartym rozważenia pomysłem jest sięgnięcie po oświetlenie montowane na specjalnych szynach. Dzięki temu lampy są ruchome, można je przesuwać w miejsca, które chcemy akurat oświetlić.

Aspektów, które musimy wziąć pod uwagę, dobierając lampy do pokoju dziecięcego jest wiele. Warto jednak poświęcić trochę czasu na dokładne zaplanowanie oświetlenia, by nie popełnić błędu.

Ostatnie komentarze